VREEHDE WERELD 906 VRIJDAG 16 DECEMBER 1932 No. 29 Acht camera's inslikken doen de maaglijders, die zich onder behandeling stellen van eenige professoren te Weenen. Zoo'n patiënt moet een buisje inslikken van ruim een centimeter dikte en 7 c.M. lengte. Dit buisje bevat in 't midden een zeer sterk lampje, dat met draden door de keel aan een batterij verbonden blijft. Boven het lampje zitten vier zeer kleine camera's, en er onder ook vier. Zoo worden er acht foto's tegelijk genomen van den binnenkant der maag. De lens jes, van zeer dun platina, hebben ongeveer 1/23 mM. middellijn. De filmpjes 3^ bij 1 c.M.) kunnen ver groot worden tot 4% bij 10 c.M. Het inslikken van de acht camera's is niet moeilijker of onaan genamer, dan het uit laten pompen van de maag. De aantrekkingskracht der aarde, waarvan de schooljeugd al leert, is een groot mysterie.De aarde is één kolossale magneet, maar wat een magneet eigenlijk is, weet niemand. Men vermoedt alleen, dat de aardbol een electro-magneet is, en de magnetische kracht te danken is aan in-en uitvliegende electrische stroomen. De magnetische po len de plekken, waar op elk der beide half ronden het kompas heenwijst liggen een 2000 K.M. van de aardrijkskundige polen verwijderd en ver plaatsen zich herhaal delijk. De lijn, waar door de magnetische polen verbonden worden, gaat niet door het middelpunt der aarde, maar blijft er meer dan 1000 K.M. vandaan. De kern der aarde bestaat namelijk, naar men aanneemt, uit vloeibaar ijzer, dat niet magnetisch is. In 1580 wees het kompas te Londen 11 gr. oostelijk van het aardrijkskundig noorden, in 1812 echter 24 gr. westelijk, en nu, in 1932, nog 13 gr. westelijk. Bedolven schatten zoeken geschiedt tegenwoor dig ook al machinaal. George Maherte Baton Rouge (Louisiana) heeft met een machine, de „Grond-Radio," al een koperen helm oude wa pens, en andere koperen en zilveren voorwerpen aan den dag gebracht. De man houdt de samenstelling van zijn ma chine natuurlijk geheim. De hoofdzaak echter is een soort radio-toestel, dat in de kop-telefoon verschillend geluid doet hooren, al naar de spoelen in de nabijheid komen van bedolven metalen of andere stoffen. Wol van steen maken is een der nieuwste tech nische vindingen. De steen wordt gesmolten tot een glasachtigen toestand, en dat „glas" wordt dan tot fijne witte wolachtige draden geblazen. Er worden twee soorten steen gebruikt de eene is kalkachtig met een klein percentage mag nesia, de andere bevat vooral leem en zand met wat magnesia. De handen en de tong. Stotteren kan verschillende oorzaken hebben, maar zooveel is wel uitgemaakt, dat ieder ingrijpen van ouders en opvoeders in de natuurlijke neiging van een kind, om bij voor keur de linker- of de rechterhand te gebruiken, stoornis van de spraak (en soms van den geest) pleegt te veroorzaken. Dit feit is door een uit voerige serie proeven met rechtsche en linksche kinderen bewezen. Handel in dwergenschedels wordt gedreven door een aantal Mexicaansche „oudheidkundigen," die de ontdekking gedaan hebben, dat er groote vraag was naar schedels van een lang uitgestor ven dwergenras uit Peru. Eenige malen per jaar reist een lid der firma naar een stil dorpje aan de westkust van MexLo, en een paar weken later keert hij naar de hoofdstad terug met een grie zelige verzameling kleine zwarte doodskoppen, volkomen gaaf. Die worden aan toeristen ver kocht als „echte Peruaansche dwergenschedels" voor vierhonderd pesos (ongeveer evenveel gul dens) per stuk. De „schedels" zijn echter heelemaal geen sche dels, maar handig bewerkte cocosnoten; en de „oudheidkundigen" zijn heelemaal geen oudheid kundigen, maar afzetters. In het stille dorpje is een fabriek, waar kleine cocosnoten worden om geschapen tot dwergenschedels. De curiositeiten jager, die er vierhonderd gulden voor gegeven heeft, bemerkt pas, dat hij is beetgenomen, als hij te ver weg is, om nog iets te doen. Een tropisch verschijnsel. Er doen vreemde ver halen de ronde aan de kust van Mindanao (Philip- pijnen). Eén ervan is de legende van het Gouden Hoofd, men beweert, dat men dit in nachten, dat de maan niet schijnt, langzaam kan zien voort rollen. Kort geleden kampeerden twee Ameri- kaansche onderzoekers met hun Mohammedaan- sche bedienden in een kloof. Toen het donker was geworden, zoo snel als dit in de tropen geschiedt, gingen de Amerikanen rusten, zonder licht, om geen insecten tot zich te trekken. De inboor lingen zaten te praten, guitaar te spelen en te zingen. Opeens sprong één der Philippijnen op, wees en schreeuwde: „Ang oóloo ng guintó het Gouden Hoofd De inboorlingen namen aanstonds de vlucht de Amerikanen grepen hun geweren en bleven staan kijken. Inderdaad, op 'n afstand van een honderdvijftig meter scheen een bal van heldere goudkleur zich te bewegen in hun richting. Wat kon het zijn Na kort overleg werden de geweren aangelegd, en toen de bal dicht genoeg bij was, afgeschoten. De bal viel uit elkaar en de reizigers kwamen dich terbij, om te kijken. Toen bleek, dat het Gouden Hoofd niets anders was dan een dichte massa glimwormen. De meest bezochte stad ter wereld is Mekka, de „Heilige Stad" der Mohammedanen; maar als men let op de (honderdduizend) vaste inwoners, is het iang geen heilige stad. De Mekkanen of Mekkanaars hebben zelfs onder de woestijn-Bedoeïnen, die leven van de afge dwongen goedheid der pelgrims, een slechten naam. Zij zeggen, dat een Arabier geen leelijker geboortebewijs kan hebben dan de tashrijt drie evenwijdige litteekens, kenmerk dergenen, die in Mekka geboren zijn. De Heilige Stad bestaat van de bezoekers. De Mekkanaars verkoopen voedsel en kleeren aan de pelgrims, sluiten contracten met hen af voor ver voer over land of zee en exploiteeren hun ge- loofsgenooten op tal van andere wijzen. Er worden zelfs tijdelijke huwelijken gearrangeerd voor pelgrims, die in de stad verblijven. „De ondeugden van Mekka zijn een gruwel voor Mohammed," zegt men in de Muzelmansche wereld. De wandelende leesbibliotheek is een vrij ge woon verschijnsel in half-moderne Chineesche steden, Tientsin, Hankow e.d. Een verschijnsel van den laatsten tijd. Er begint wat ontwikkeling onder de massa te komen, maar de armen hebben geen geld, om boeken te koopen. Daardoor zijn de wandelende bibliotheken ontstaan. Er loopen mannen door die steden rond, een mars dragend met vijftig 5 honderd goedkoope boeken. Die worden uitgeleend voor vijf cent per half uur wie zijn boek dan nog niet uit heeft, moet den bibliothecaris, als hij doorloopt, volgen naar diens volgende halte. De boeken zijn meest van het griezelige soort. Als de bibliothecaris zijn waar wenscht aan te prijzen doet hij het ongeveer aldus „Het is beter, vijf centen te geven voor een half uur omgang met elegante mannen en schoone vrouwen, dan dertig centen te vergooien qan heeten wijn. Kom en lees „De geparfumeerde kamer." Hier kunt u lezen van mannen en vrou wen, die leven in pracht, gestoofden berenpoot eten en luisteren naar de melodie der guitaar, terwijl zij wandelen in rozentuinen." Zelfs de werkloozen weten de noodige centen op te diepen, om zoo'n litterair festijn te kunnen genieten. De politie heeft order, die bibliothe carissen niet lastig te vallen hun invloed wordt niet schadelijk geacht. Aluminium was honderd jaar geleden een der kostbare metalen, en veel duurder dan goud of zilver. Hoewel het een der metalen is, die in de bergen en den aardbodem voorkomen, was het zoo'n moeilijk en duur proces het van andere stof fen te scheiden, dat het op ruim drieduizend gulden per kilo getaxeerd werd, toen de Deensche geleerde Oersted het voor 't eerst in zuiveren toestand ver kreeg. Een vijfentwintig jaar later slaagde een Fransch scheikundige erin, het in zoo groote hoe veelheden te voorschijn te brengen, dat de prijs zonk tot honderdvijftig gulden per kilo. Dit was altijd nog eenige malen zooveel als zilver, en te duur, om het metaal practisch te gebruiken tot de doeleinden, waarvoor het geschikt was. Zoo bleef het aluminium een curiositeit, tot Charles Hall het goedkoope electrolytische proces ontdekte om het zuivere metaal te voorschijn te brengen, en daartoe te Pittsburgh een fabriek be gon. De eerste weekproductie van die fabriek, een kleine vijftig kilo, werd nog secuur weggesloten in een safe. De waarde daalde daarop snel, tot elf gulden per kilo, en de laatste jaren schommelde de prijs tusschen 45 en 67 cent per kilo. Het is in- tusschen een der meest gewone nuttige metalen ge worden en wordt in de industrie op allerlei wijzen gebruikt, voor geraamten van luchtschepen en voor pannen, voor propellers van vliegtuigen en voor dekseltjes op flesschen. Maar nog kan men zeggen, dat het een kostbaar metaal is, het heeft nu veel grooter waarde voor ons, dan toen het een wetenschappelijke curiositeit was van duizenden guldens per kilo. Proeven met de pooten. Proeven van prof. Dwight E. Minnich, van de universiteit te Minne-' sota, hebben aangetoond, dat bijen suiker kunnen proeven met hun sprieten (monddeelen), maar ook met het voorste paar pooten. Waarschijnlijk komt dit talent hun goed te pas om te onderscheiden, of er zoet sap in bloemen zit of niet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 10