r <0 No. 29 jongen of wat nog erger is een meisje, al geleerd zou moeten zijn oni een goede man of een goede vrouw te worden. Niets is minder waar en een oud man zal men de vreugde niet mogen ontnemen nogeens te gnuiven hoe grooter geest, hoe grooter beest. De tijden veranderen en men schijnt tot bezinning te ko men. Nu het bezit van vele gediplomeerde bekwaamheden ook al niet meer geschikt is om een jong mensch aan een boterham te helpen, begint men het nut er van te betwijfelen. In een keer kan men natuurlijk niet besluiten om aan de examenjacht een eind te maken, maar er is reeds kentering waarneembaar. Het zal wel op rekening van mijn hoogen leeftijd geschreven moeten worden, maar ik ben van oordeel, dat nog eens de tijd komen zal, waarin diploma's en acten als iets minder waardigs zullen beschouwd worden. In Duitschland is men op den goeden weg. Daar houdt men althans niet star meer vast aan het vooropgezette plan: het meisje moet studeeren. Want men heeft ingezien dat dit noodzakelijk tot conflicten moet voeren. Men kan gemakkelijk decreteeren, dat een meisje haar acten moet halen; maar Ook wordt praktisch onderwijs in de kinderverzorging gegeven Zoo moet het toekom stige bruidje gekleed zijn. I a, wij hebben het een J heel eind gebracht met onze ontwikkeling en met onze studie. Niet alleen zijn de Ne- derlandsche jongens alle maal bolleboozen, of al thans op weg om het te worden, ook aan de meis jes kan men niet anders meer denken dan met den eerbied aan wetenschap pelijk geschoolden ver schuldigd. Jonge menschen, meis jes en jongens, verdrin ken in hun diploma's en examens, en dit zou nog zoo erg niet zijn als zij maar wilden aannemen, dat het bezit hiervan hen heusch nog niet tot voortreffelijke menschen maakt. Hij die dit schrijft is een grijsaard, een man met meer ervaring dan diplo ma's, en men zal het hem niet euvel duiden als hij zijn zwakke stem ver heft tegen de voortwoe kerende meening dat een lederen morgen van negen half tien les in „looper-schrijden" Een modepop dient om aan te onderwijzen hoe het costuum van het toekomstige gezinshoofd moet worden schoongemaakt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 4