Zen Zeeuwbcfien Almanak 902 VRIJDAC 16 DECEMBER 1932 No. 29 Wa Moei Jane d'r van zee. Oor is 'ier, ik mö je zeggen, 't dienk is zeker nae m'n zin, Dfr stae alderlei ver'aelen en vee mooie diengen in. 't Is zó Zeeuwsch a't mae kan weze, 'k E d'r dan ok een 'ekocht, Kan 'k zö is sa eves leze, a'k uut 't werken bin 'erocht. D'almanak van achttienzovee stae nog al tied in den 'oek naest de schouwe, daerin rochte Krien noga's 'n uurtje zoek. Zukke goeie ouwe diengen. Kiek, dae raek je mee vertrouwd, 't Bin en bluve goeije vrinden a je verslete raekt en oud. 'k Weet ik wè, de joenge gasten leze liever nie dan wè, Da bin toch zukke grimasten die die joenge guus daer Kiek, mae toen ik dat boeksje zag, ee, docht ik an den ouwen tied, an m'n Krien in 't kerkepitje, en ik a zöwaer verdriet, Mae toen è'k wee motte lache, om dien gekken Pier van 't Hof, de ver'aelen en de liedjes, en ik d'r voe vee lof. O mae Wa Pier d'r van zee. Moei en ik bin dan is eenig, menschenlieve 'oe da kan, Da's noe nooit is voor'ekomme. ik bin ik t'r duzig van. Toen 'k begust over da boeksje, zee ze alsmaeja, ja, ja, 'k Wier een bitje ongerustig, of z'et toch wè lekker a. Mae ze at d'r brood mie krupvet, en 't gieng d'r zó lekker in, dat il^ docht: bel, bel, Moei Jane 'eit 't is extra nae d'r zin. 'k E m'n mond toen mae ge'ouwe, 'k dochtbluuf mae een stuitje zö, Was j'altied zó, 'k gieng wè trouwe mie Liesbette of mie Kao. Menschenlieve, je zou zegge, wat is t'r toch an de 'and. Eel den dag a zonder ruzie, noe, dat mag wè in de krant O mae De mooi&r waterrijke omgeving van St. Kruis. De Koninginnestraat te IJzendijke geeft aan het dorp een royalen aanblik. 'n Landelijk hoekje onder Waterlandkerkje. Bij de godshuizen te Oosterland. De Aardenburgsche Poort, die nog altijd een sieraad blijft voor het oude stadje, al is ze voor het verkeer soms lastig. V Een rustig dorpsgezicht te Bruinisse.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 6