ERVARINGEN VAN 'N ONSCHULDIG VERBANNENE Qp CORSICA fn het hartje van het eiland Corsica ligt Corte, -I een provincie-stadje op de rotsen, tusschen het wilde kreupelhout. Het is een dood stadje, al een paar eeuwen lang. Er gebeurt nooit iets. Wat zou er kunnen gebeuren? Maar er is 'n tijd geweest, dat het wapengekletter in de smalle, steile straatjes van Corte nooit ophield. Dat was in den tijd, dat de groote Corsi- kaansche vrijheidsheld Paoli Pasquale nog leefde, en de onafhankelijkheid van het woeste eiland tegen Frankrijk verdedigde. De republiek Genua had namelijk haar provincie Corsica verkocht gewoon versjacherd, alsof het een stal met vee was. Maar Paoli en de zijnen wilden zich niet laten versjacheren. Dat is echter lang geleden. Frankrijk is meester op Corsica. Het leven verloopt er vreedzaam en ordelijk. De mannen werken in de steen- of marmer groeven, waar de lucht ziedt van de hitte de vrouwen verdienen een aardig stuk geld in de maccaroni-fabrieken de soldaten, die op de citadel in gar nizoen liggen, brengen klandizie in de winkels en herbergen. Menige zoon van de stad Corte heeft nog voor weinige jaren, in den oorlog van 1870/'71, zijn leven voor Frankrijk gegeven. Nu gebeurt er niets meer in Corte maar dan ook totóól niets. In de straatjes woekert het onkruid. Er zwerven ruige zwarte geiten om de kerk heen. Het stadje lijkt wel uitgestorven, het leven ligt er stil. Door het gloeien van de middagzon wandelt een man met een blonden baard langzaam naar het raadhuis. Hij is in het stadje bekend, want hij wordt vriendelijk gegroet en op het raad huis wordt hem gevraagd „Zoo meneer Schwartz is 't zoover „Een zoon zegt de man met den baard. „Een zoon Gefeliciteerd, mijn heer 1" „En nu ik toch hier ben, wou ik, als vader, 't kind maar meteen aan geven." De burgemeester opende de groote schrijfmap met den dikken, bruin- leeren omslag. Hij doopte zijn pen in den inkt, keek op den kalender en zag op, vragend „Welke voornamen moet 't ke reltje hebben De vader antwoordde, bijna on middellijk „Alfons Paoli." Er ging een tevreden lachje over het gezicht van den burgemeester. „Aha, Paoli de naam van onzen grooten vrijheidsheld.... Heel goed, meneer Schwartz, heel goed. De jongen zal later trotsch op dien voornaam—zijn, rekent u daar maar gerust op. Héél goed, meneer Schwartz! Alle Corsikanen zullen uw zoon als een vriend beschouwen, met zoo'n voornaam Toen begon hij met zwier de hand te bewegen en hij schreef „Voor mij verschenen de Elzas- ser Heinrich Emil Schwartz, tijdelijk woonachtig te Corte op Corsica, die verklaarde Den 9en Maart 1886, des namiddags om vijf uur, is te Corte geborenAlfons Paoli, zoon van Heinrich Emil Schwartz en Maria Magdalene Lutz, zijne echt- gcnoote, eveneens tijdelijk woon achtig te Corte Foto van Alfons Paoli Schwartz, genomen bij zijn terugkeer uit Cayenne te Rotter dam. door den reporter P. C. Ettighoffer. Aldus beschreven den lOen Maart 1886, des namiddags om twee uur, op aangifte van den vader, die na voorlezing heeft onderteekend met ons Mignucci Bartolomeo, burgemeester van Corte." II. WAPENGEKLETTER AAN DEN RIJN Vermoeid, met groote brokken ijs in het lage water, stroomt de Rijn voort tusschen zan dige oevers de eeuwige Rijn, de Duitsche rivier, die nu de Duitsche grens zal worden. Zoo heeft men het te Versailles gewild, aan het einde van den grooten oorlog en ter bevestiging van dien wil heeft men sol daten en geschut over den Rijn gezet, op den Duitschen grond. „Als de vrede geteekend is, zal de bezetting ophouden wordt er ver klaard en in dit vooruitzicht berust de Duitscher. Hij kan trouwens niet anders dan berusten. De vreemde bezetting krijgt intusschen vasten voet in het Duitsche land. Zij richt er zich in, alsof zij er eeuwig zal moeten blijven. De kazernes worden met blanke, bruine en zwarte soldaten gevuld, en heele stadswijken worden er bijgebouwd, voor den nasleep van het bezettingsleger en voor de gezinnen der vreemdelingen. Hoe zal het worden brengen Wat zal de toekomst In Baden, aan den overkant van Straatsburg (nu een Fransche stad geworden) ligt het stadje Kehl, onder een helderen Februari-hemel. De troepen van generaal Hirschauer hebben het bruggehoofd bezet, en arrestaties en huiszoekingen zijn in Kehl aan de orde van den dag. Men moet zeer voorzichtig zijn om niet één der talrijke verordeningen van de bezetting te overtreden 1 Iedere weerbare inwoner moet steeds een afgestempelden pas met portret bij zich dragen. De bezettingscom mandant wil kunnen nagaan, wie er op straat loopt, wie er van trein of tram gebruik maakt, wie er in de hui zen woont. De veiligheid der bezettingstroe pen gaat vóór alles Ze vertrouwen de Duitschers niet. Vooral degenen, die in den oorlog hebben meegevochten, moeten scherp in 't oog worden gehouden. Er wordt een nieuwe verordening uitgevaar digd, die zegt „Eenieder, die vroeger tot het Duitsche leger behoord heeft, en nu in het bezette gebied woont, moet, behalve zijn legitimatie-bewijs, steeds zijn militair zakboekje en militairen pas bij zich dragen." Alle inwoners der streek moe ten zich melden, hun personeel opgeven. Wie huizen heeft, moet een lijst van bewoners opstellen, en op iedere verdieping van ieder huis moet duidelijk leesbaar aan gegeven zijn, wie er daar wonen. Er mag niets gebeuren zonder medeweten van het bezettingscom mando, en natuurlijk heelemaal niets tegen zijn zin.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 12