D ecu nieuwen mensch brengen. Dan moeten wij van goeden wille zijn, en ons heilig Wat er aan 't Kerstfeest vooraf gaat. ^egenen onder ons, die hun verant woordelijkheid in dezen moeilijken en gevaarlijken tijd voe len, zullen zich nog wel eens bedenken, voordat zij in deze dagen licht vaardig het vrede op aarde uitspreken. Zeker, er is daar ook sprake van een anderen vrede, een vrede des harten, maar ook dezen wint men niet gemakkelijk in een tijd als den onzen, die vol gevaren en onrust is. Vrede op aarde, terwijl alle volkeren zich toe rusten tot nieuwen strijd, alsof de wereldoorlog niets heeft geleerd, lijkt veel op spotternij. En zeker, we weten wel, dat er onder de z.g. bewapenaars in alle landen velen zijn, die de be wapening alleen willen ter werkelijke bescher ming van hun land, mocht dit worden aangeval len, maar dit neemt niet weg, dat de aanwezig heid van een voorraad buskruit in huis altijd tot een ontploffing kan leiden, zelfs al is men van goeden wil. Hoe komt dat dan de menschcn willen vrede op aarde, en nochtans bereidt ieder zich op den oorlog voor Er zijn hier twee oorzaken. Ten eerste, omdat een oorlog kan worden uitgelokt door kleine groepen van belang hebbenden, maar ten tweede, omdat de menschcn geen ver trouwen in den vrede hebben. Neen, dit laatste vooral de mensch wil o zoo graag vre de, maar toch moe ten de wapenen maar bij de hand blijven, want men kan nooit weten. Zoo denkt ieder volk, en omdat de volkeren elkaar niet vertrouwen, blijft de bewapening ge handhaafd. En in 't jaar des Hecren 1932 zullen de Kerst klokken hun gewijde klanken over de aarde zenden, in de harten der menschcn en zij zullen den mensch vragen: en gij, De verrassing. No. 30 hoe is 't bij n met den innerlijken vrede ge steld Want van dezen innerlijken vrede hangt het af indien de mensch dezen heeft gevonden, dan zal hij ook genoeg vertrouwen bezitten in den vrede van andere harten. Niet eerder. En, nog steeds Kerstmis 1932, de men schcn zullen zich familiegewijze opsluiten in hun huiskamer, waar de glanzende Kerst boom zijn licht verspreidt, zij zullen op zien naar den Kerstengel, die als een groot wonder schittert boven in den boom, en zij zullen denken aan den Kerstvrede. Maar zullen hun gedachten verder gaan dan den familiekring Zullen zij de warme veiligheid van de huiskamer durven verla ten, om uit te gaan in een koude, vreemde wereld Zietook in de wereld is de vrede ge komen over de dingen. De boomen staan droomend in den nacht, overal heerscht rust, en het is, of ook de natuur zich be zint op een nieuwen en beteren tijd. Indien wij den vrede werkelijk willen, indien we hem begeeren met heel ons hart, dan zullen wij ons moeten vrijmaken van allen haat en achterdocht, om als nieuwe menschcn te staan in een nieuwe wereld. Dan moet de nieuwe scheurkalender niet alleen nieuw iaar. maar ook

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 8