Het Kerstmaal. No. 30 voornemen met al onze krachten te bouwen aan een nieuwe, vreedzame wereld. Dan ook zullen wij niet meer genoegen mogen nemen met datgene wat Jan zegt en wat Piet meent. Ook zullen wc ons niet meer mogen ver schuilen achter uitvluchten. We zullen ons los moeten maken van alle vooroordeelen, om van mensch tot mensch tegenover de waarheid te staan. Dan zullen wij misschien bij machte zijn te hooren, wat deze waarheid ieder van ons heeft te zeggen. En wat de vrede van ons eischt. Want Kerstmis komt met een boodschap, voor u en voor mij. Kerstmis heeft voor ieder een boodschap, het roept u toe vrede op aarde, hoe gij u dien vrede ook denkt. Want, dit spreekt vanzelf, niet voor ieder heeft Kerstmis eenzelfde boodschap. Welke de boodschap voor ons is, zullen we hebben uit te maken, ieder voor zich persoonlijk, diep in zijn hart, De bewondering. Kerstklokken. Ets van Louis Heymans te Middelburg. en als man tegen man in het aangezicht van zijn geweten. Indien ik voor het nieuwe jaar iets goeds mocht vragen, dan zou het niet op de eerste plaats zijn een vragen om meerdere wel vaart, om meer materieelen voorspoed. Hoe sterk ik dezen ook zou wenschen, mijn eerste gedachte zou nochtans uitgaan Ttaar dezen wensch Laten de menschen trachten de lafheid te overwinnen, lafheid, die uit gemakzucht ontstaat. Laten zij den moed vinden, dapper tegenover zichzelf te staan en tegenover het leven. Want alleen van daar kan de redding komen. Ik vraag dit niet alleen. In Geneve vergaderen sinds jaren diegenen, welke de re geeringen vormen van vele landen. Deze mannen, van wie wij toch mogen aannemen, dat zij den vrede willen met al hun kracht, en die voortdurend bijeen zijn om te trachten, middelen tot een duurzamen vrede te vinden, hebben zelf reeds meermalen gezegd: wij kunnen niets bereiken, indien het volk niet achter ons staat. Het volk, dat zijn wij, dat zijt gij, en dat ben ik. Laat, zoo zei de groote Engelsche staatsman Lloyd George, de zaak van den vrede niet aan ons over, want dan is zij tot een mislukking gedoemd. Laat het volk bewijzen, dat het achter ons staat, en dat het den vrede wil. Heeft het volk dit gedaan Helaas, hoevelen slapen nog, hoe- velen hebben dit groote probleem, dat zoo dringend om een L>p- lossing vraagt, nog nooit onder oogen gezien Hoevelen slapen, terwijl het hun dure plicht is, te ontwaken, om hun zede- lijken steun aan de vredes pogingen te geven 1 Men denkt er zal wel geen oorlog meer komen, er is geen geld, er is pas een oorlog geweest En ondertusschcn dreigt de oorlog, die, als altijd, zal komen als een dief in den nacht, als het te laat is om hem nog te ver hinderen Als ik iets mag vragen van de Kerstboodschap, dan is het slechts dit, dat de men schen zullen wakker worden, om zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid. En als dit geschiedt, dan zullen wij het Kerstwonder mis schien niet beschamen. Dan mogen de Kerstklokken ju belen hun vredeboodschap over stad en land 1 Dan zal er een nieuwe tijd zijn aangebroken, en zullen wij ons onder den Kerst boom mogen scharen met een gerust geweten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1932 | | pagina 9