BIJ DE Het ponsen van adresplaatjes. De teekenkamec. een onderdeel van de techni sche afdeeling. Op de kaart kunnen we de elec- trificeering van 'n deel van onze provincie volgen... en het personeel van de schakelborden heeft maar te draaien om weer een nieuw stuk aangesloten Zeeland in een zee van licht te doen baden en de petrolielamp naar den zolder te doen verhuizen. No. 32 De machinezaal van de centrale te Vlissingen der Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij. waar de machtige turbines dag en nacht daveren om bijna de geheele middenmoot van onze provincie van electriciteit te voorzien. met hun soesa en bereddering n ten het tenminste smadelijk afleggen tegen de nieuwe indringers, die spoe dig een onafgebroken zegetocht over de Zeeuwsche eilanden begonnen. Overal drong de electriciteit door. Zeker, er bleven menschen, die hui verig waren van 't nieuwe, die zei den menschenlieve, nie in mien 'uus, a je mie je klessen an zo'n draedje komt, bi j'er 'ewist 1 Er waren gemeenteraden die wat sceptisch stonden tegenover dit nieuwe, en die o.i. na veel overwegingen nog een verkeerde be zuinigingstactiek toepasten door het doen aanleggen van 'n bovengrondsch net. Wij zijn leek, en vermoeden slechts, maar gelooven toch, dat een bovengrondsch net, dat aan alle in vloeden is blootgesteld, het eerder zal afleggen dan een ondergrondsch, wat van belang is, daar men toch den stroom niet betrekt op kor ten termijn, maar waarschijnlijk voor altijd. Zeker is het echter, dat een bovengrondsch net zijn gevaren meebrengt, die wel eens te licht worden genomen. Maar bovendien nog is zoo'n bovengrondsch net een leelijke bederver van 't natuur- en ste denschoon. (Zie b.v. Terneuzen!) Neen, we houden het bij 't ondergrondsche, en waar de P.Z.E.M. een vlotte, modern- zakelijke instelling is, die gaarne een handje toesteekt, is dat o.i. ook overal wel mogelijk. Dat de P.Z.E.M. 'n modern bedrijf is, behoeft eigenlijk wel niet gezegd te worden. Wij konden het alleen reeds constateeren uit de wijze, waarop wij, indringers met goede bedoelingen, werden ontvangen, en we mogen daaraan dadelijk toevoegen, dat we over het algemeen op dit punt in Zeeland niet verwend zijn. Óns bezoek werd op prijs gesteld, en dit is veel waard, wil men in de juiste stemming komen, om zich een goed oordeel te vormen. De P.Z.E.M. is een Maatschappij, die het Zeeuwsche gewest stormenderhand heeft inge nomen. Dat wil wel wat zeggen. Met alle respect voor onze goede Zeeuwen; zij hech ten over het algemeen wat sterk aan het oude, en het zal voor velen een zelfover winning hebben beteekend, de „peterolie" op te ruimen voor 'n fel gloeiende Philips argenta. Maar zieter schijnt toch 'n bijzondere bekoring te schuilen in het even op een knopje te drukken De petroleumlampen De heer Slooves, directeur van het steeds uitgroeiende Zeeuwsche bedrijf, bij een stapel werk, dat dagelijks op afdoening wacht.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 8