VREEMDE WERELD 1034 VRIJDAG 13 JANUARI 1933 No. 33 Ven vreemde ongevallen wordt verhaald in de boeken der verzekeringsmaatschappijen. Vreemd is het lot van den man, wiens oor werd afgesneden door een vilten hoed van een ander, die zich brandde, toen hij slipte en afgleed langs een gletscher van het kind, dat den hals brak terwijl het een ui at van den tuinknecht, die een schot in het hoofd kreeg uit een grasmaaimachine, toen de machine over een patroon reed, terwijl de man een grasveld bewerkte. Verbazing zal het gevaar der badkuipen wekken. Van de 5581 personen, die door een ongeluk om kwamen in den loop van een jaar, in New York, waren er 95, die onder het baden bezweken, en ook 95, die door vallende voorwerpen werden getroffen en gedood. Men zou zoo zeggen, dat het veel ge vaarlijker is, door een straat van wolkenkrabbers te wandelen dan een bad te gaan nemen, maar cijfers liegen niet. Een man op Rhode Island brak zijn nek, toen hij spelenderwijs een duik in zijn bed nam, met het hoofd vooruit. Een der zeldzaam ste ongelukken van den laatsten tijd is dat van een jongen man, die een paar ribben brak, doordat zijn meis je hem bij het dansen wat te krachtig omarmde. Een jonge echtgenoot zat zoo lang met zijn vrouw op zijn schoot, dat zijn been ging slapen toen hij probeerde op te staan, brak het been, en de verzekering betaalde. Een man stiet zijn neus tegen den stijl van zijn bed, kreeg bloedvergiftiging en overleed. In Engeland botste ergens een wielrijder op den weg tegen een olifant. Een man struikelde over een koe, liep kwetsuren op en kreeg uitkeering van de verzekering. Het ongelukkigste ongeluk misschien is voor eenigen tijd in Evanston, Illinois, gebeurd. De bestuurder van een melk-auto stopte bij een pomp, om benzine bij te vullen. Hij rookte een sigaret er viel gloeiende asch op een slip van zijn jas, die doordrenkt was met benzine, en de jas vloog in brand. De verschrikte chauffeur trok snel het kleedingstuk uit en gooide het weg, zonder te kijken. De jas kwam tegen den staart van een paard, de staart sloeg het vuur in een hooiberg de hooiberg, de boerderij, de melk-auto, vier andere auto's en twee karren verbrandden. Zekere heer had een hoefijzer boven zijn huis deur gespijkerd, om geluk te hebben. Het hoefijzer raakte los, toen hij juist door de deur kwam, en verschafte hem een bloedende hoofdwond. Een politie-agent in Exeter, Engeland, vloog in brand, doordat hoestbonbons in zijn zak vlam vatten. Er zat in de bonbons potasch-chloraat, en dit was door de wrijving tegen het ruwe wollen goed ontbrand. Een groote merkwaardigheid is de Franschman, die vijfmaal in zijn leven door den bliksem getroffen werd, maar ten slotte in zijn bed stierf aan long ontsteking. De levensverzekering is toen gaan uit rekenen, hoeveel kans iemand heeft, om vijfmaal in zijn leven door den bliksem geraakt te worden. Die kans bleek te zijn 1 op de 2.000.000.000.000.000.000. Met andere woorden: een mensch zou tweeduizend maal duizend billioen levens moeten doormaken, om zooiets te ondervinden. P. Wiggins, Scoot City, Kansas, werd door een ratelslang gebeten, terwijl hij zich in zijn vliegtuig 1500 M. boven den grond bevond. Het dier moet in de machine gekropen zijn, toen die op een veld stond, ontwaakt zijn door de warmte en geprikkeld door het geraas van den motor. De aviateur gooide de slang naar beneden en deed een noodlanding, om in een boerderij eerste hulp te zoeken. Vermelden we nog een paar ongelukken met gelukkigen afloop. Te Brooklyn werd iemand 's nachts opgebeld, en met ergernis constateerde hij, dat het een verkeerde aansluiting was. Toen hij weer in bed wou stappen, rook hij gaslucht en bemerkte, dat zijn ge zin bewusteloos lag, den dood nabij. Te Hillsdale, Michi gan, stak een man de straat over, een auto band dragend. Hij werd door een auto aangereden en zeven meter weggeslingerd. Hij kwam terecht op den band, dien hij droeg, en kreeg enkel een paar schrammen. Een bouwvak-arbeider te New York viel zeven tien verdiepingen zonder kwetsuren op te loopen. Hij viel van de 26e verdieping, greep onderweg een kabel en kwam met een zwaai op de negende verdieping terecht. Te Newark viel een electriciteits-beambte uit een hoogen paal, en kwam precies naast een voorbijgaanden ziekenauto terecht, waarin een dokter zat. Deze slaagde er in, door snel optreden, zijn leven te redden. De natuurlijke ijskast. In het oosten van het district Hampshire (West-Virginia) komt een natuurverschijnsel voor, dat van heinde en ver toeschouwers trekt, en waarvoor de wetenschap nog geen verklaring heeft kunnen vinden. Aan den voet van een berg bij de Noord-rivier ligt een stuk land van ongeveer 200 M. lang en misschien half zoo breed, waar men het geheele jaar door groote hoeveelheden ijs kan vinden. De grond blijft er bij iedere weersgesteldheid bevroren en het water, dat zich door de vele regens in de kuilen verzamelt, bevriest tot ijs, zelfs in het hartje van den zomer. De plek ligt nog geen 600 M. boven zeepeil en temperaturen van 100 graden F. zijn er in den zomer niet zeldzaam. De onzichtbare politie-agent. Kort geleden werd uitspraak gedaan in een proces tegen een student van Oxford, die 14 October een agent had aangere den, met doodelijken afloop, terwijl noch hijzelf, noch een drietal andere normale en nuchtere per sonen den agent gezien hadden. De student reed met een auto langs een weg in den omtrek van Oxford. Drie personen zagen hem voorbijrijden. Opeens raakte en doodde de auto een politie-agent, die den weg overstak. Eerst na het ongeluk zagen de bestuurder van den auto en de drie getuigen den overredene. Gezichtskundigen hebben maar één uitleg kun nen vinden de achtergrond, achter den agent en vóór den automobilist, inoet precies op dezelfde wijze het licht hebben weerkaatst als de uniform van den agent dit deed, zoodat deze even onzicht baar was als een inktvlek op een zwarten muur. De ijzervreter. In een dierenhospitaal te New York logeerde kortelings een jonge politiehond, die door een straatjongen zwervende was aangetrof fen en naar 't hospitaal gebracht, omdat hij (het dier) „het aan zijn maag had". Het bleek, dat de jongen den spijker op den kop had getikt. De jonge hond had n.l. veertien ijzeren kachelmoeren ingeslikt, zeven spijkertjes en drie ferme draadnagels. Een verkeerd dieet zoo zei de veearts te veel inaccaroni n.l. en te weinig vleesch, had het jonge dier Engelsche ziekte be zorgd plus een ziekelijk verlangen, dat bevredigd werd door den smaak van ijzer. Kikkers fokken is óók al een winst gevend beroep. Er zijn in Noord- Amerika ruim twee honderd „kikker- boeren", die uitste kend boeren. Door een betrekkelijk kleine farm eigen lijk niets dan een rij vijvertjes werden in 1931 op de markt gebracht 500.000 kikkers. Een andere fokker levert jaarlijks uit 300 plassen een millioen diertjes. Kikkers, die hem vijf cent per stuk inkoop gekost hebben, verkoopt hij voor veertien gulden het dozijn buiten de vracht. Er zijn hotels, die voor exemplaren met mooie boutjes zeven a acht dollar per dozijn betalen. Spoorwegvijanden. Tot voor enkele jaren troffen den toerist, die in de streek van Valona (Albanië) rondzwierf, drie eigenaardigheden van het land schap het absolute gemis aan wegen overbodig in een land, waar geen handel was en ieder stadje of dorp zich alleen met zichzelf bemoeide de resten van Romeinsche bruggen en straten, door de eeuwen onbruikbaar gemaakt; ende roestige rails van een ongebruikte spoorbaan. Deze laatste dateert uit de korte heerschappij van den prins von Wied, die in 't begin dezer eeuw door de mogendheden aan de Albaneezen werd opgedrongen. Een der liefste plannen van den prins von Wied vóór de kogels der witkielen hem dwongen tot een overhaast vertrek was het aanleggen van een spoorweg tusschen de haven Valona en de stad Tirana, in het noorden. Inge nieurs werden uit Oostenrijk geïmporteerd, kust bewoners werden als arbeiders in dienst gesteld. Maar toen de lijn reikte tot het dal der Vojussa- rivier, bij de heuvels van Castrati en Penkova, begonnen de bergbewoners hun bezwaar tegen dit werk aan den dag te leggen. Heeren met lange knevels en zwervende schaap herders maakten er een gewoonte van, uit hinder lagen te schieten op de spoorwegarbeiders be neden hen. Er werden soldaten uit Valona gestuurd, om aan dit optreden een einde te 'maken, maar die werden steeds dieper de bergen ingelokt en daarna begonnen de bergbewoners hun schietsport met frisschen moed weer te beoefenen. Hoewel zij zich tot plicht schenen te hebben gesteld, nooit meer dan een half dozijn ingenieurs en arbeiders per dag neer te schieten, bleek het al spoedig onmogelijk menschen te vinden, die nog aan de belaagde lijn wilden werken. Zoo bleef de lijn onvoltooid liggen onder de hecte zon en de zware regens van dat deel van den Balkan. Ongeloofelijk Als men in een koelkast twee even groote bakjes zet, het eene met heet, het an dere met koud water, dan is het heete water het eerste bevroren. (Het laat nl. sneller de zgn. latente warmte los). Lawaai belemmert de spijsvertering, dus een strijkje bij 't eten is niet gezond Zelfs niet, als het strijkje op zichzelf wel te genieten is. Een profes sor heeft bewezen, dat de spijsverteringssappen minder ruim vloeien, als er lawaai is in de omgeving van den eter. Als het rumoer bijv. steeg tot de hoogte, die het in een druk restaurant pleegt te hebben, ging de speeksel-afscheiding terug tot on geveer de helft van de normale hoeveelheid, en als het rumoer zoo sterk werd als het lawaai te New York op den hoek 5e Avenue en 42e Straat, hield de speekselafscheiding bijna op. Het maagsap bleek een even grooten hekel aan tumult te hebben. Als het rumoer ophield, begonnen de sappen weer normaal te vloeien. Zonsverduistering per radio. Wie beweert, dat er niets nieuws onder de zon is, heeft waarschijnlijk nog niet gehoord van het plan, om de eerstvolgende zonsverduistering, die in Amerika zichtbaar is, draadloos uit te zenden. Een Ameri- kaansche Omroep en een Televisie-maat schappij hebben al saamgewerkt, om een proef-verduistering uit te zenden. Die werd opgezet in het tele visie-studio, en het beeld werd uitgezon den over het oostelijk deel der Vereenigde Staten. De proef is geslaagd de Amerikanen, die in het bezit zijn van een tele visie-apparaat, hebben dus kans, de eerstvolgende zonsverduistering waar te nemen, terwijl zij rustig in hun huiskamer blijven zitten.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 10