No. 33 VRIJDAG 13 JANUARI 1933 1029 Maar de Europeaan is te ver ontschuldigen. Want het is niet gemakkelijk om te doen, alsof je thuis bent, wanneer de ho telier in onverschillig welk Ja- pansch hotel ook, u vriendelijk verzoekt even uw bovenkleercn af te leggen. Dit is nl. Japansehe zede ge krijgt daarvoor een hotelkimono in de plaats, die tevens als nachtcostuum dienst doet. Als u zoudt vragen om den sleutel van uw kamer, zou de portier u niet begrijpen. Alle deuren, ook de kamerdeuren, zijn nl. schuifdeuren in de Ja pansehe hotels (behalve die van de W.C.). Op uw kamer zult ge zonder succes naar de u zoo vertrouwde vaste waschtafel zoeken. De Japanner pleegt De vrouwelijke bedienden begeven zich nn.tr de gastenkamers om te Zit- en slaapkamer zijn één in het japansehe hotel. dame op uw kamer om op te dienen en af te ruimen. Een gewichtig punt in de bedieningsceremoniën in het Japansehe hotel vormt het aandragen van de thee. Deze kan men op alle uren van den dag bestellen en wat het prettigste is, zij wordt niet afzonderlijk in rekening gebracht. Als men dat bij ons ook eens deed met de geestrijke dranken Fooien worden niet gegeven, maar op het eind bedrag van de rekening wordt 2050 „ochadei", d.i. ,,theegeld", gelegd, vast te stellen door den gast zelf. Het is voor hem, ook voor den Japanner, niet altijd even gemakkelijk de juiste taxe te weten. Maar of hij zich vergist heeft, blijkt wel bij zijn vertrek. Dan immers biedt de eigenaar zijn schei denden klant een geschenk aan. Is het theegeld hoog geweest, dan krijgt de gast een aardige herinnering mee aan zijn verblijf in de bewuste stad, b.v. een trommel Tokiosche babbelaars, maar was het weinig, dan maar.... drie prent briefkaarten. Oost is Oost en West is West en of zij elkander ooit verstaan zullen h t morgentoilet geschiedt in de gang. namelijk iederen avond een heet bad te nemen en vol staat des morgens met zijn handen en zijn gezicht te was- schen, terwijl hij, als hij den tijd heeft, nog gorgelt. Deze drie dingen gebeuren aan waschbekkens in de gang op iedere verdieping. Voor ons een vreemd gezicht. De bezoekers behoeven zich voor het diner ook niet te kleeden, omdat de twee maal tijden, die de Japanner ge woon is per dag te gebruiken, op zijn kamer worden geser veerd. Twee uur voor iederen maaltijd komt een meisje vragen hoe men het menu wil hebben samengesteld.Tijdens het diner blijft deze jonge Afscheid door het personeel: Goede reis en tot wederziens." léderen morgen worden de beddenna gelucht te zijn, in kasten opgeborgen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5