M" DE ONTZETTENDE ERVARINGEN VAN 'N ONSCHULDIG VERBANNENE Ondanks het strenge foto-verbod is er toch een kiek gemaakt van het aan boord gaan der bannelingen, waaronder Alfons Paoli Schwartz (X) zich bevond. De cipiers weten precies, waar nog wat te halen is. Voor zoo'n burgerpakje geeft de uit drager in La Rochelle best vijftien frank als je den ge vangene vijf frank in z'n han den stopt, is ie tevreden. Hij moest eens niét tevreden zijn stel je voorTien frank zuivere winst per pakje. Mooi zaakje voor de be ambten op St. Martin de Ré. Konden ze maar alle dagen zoo'n troepje schorremorrie onder handen nemen 1 Urenlang wordt er ge sjacherd, en tal van voorwer pen gaan voor 'n kleinigheid over in de handen der cipiers. Eerst later, in Guyana, zullen de kaalgeplukte stakkers be grijpen, hoe ze beetgenomen zijn, want ze hadden, enkele voorwerpen uitge zonderd, al het hunne mee mogen brengen. Nu krijgen de bannelingen hun kleeren. Ten eerste 'n wollen matrozenpak. Dat is wel nieuw, maar van zoo slechte stof, dat de draden garen het met moeite in elkaar houden. Maar dat doet er niet toe als 't maar blijft zitten, tot de menschen aan boord zijn. De fabrikanten en de leveranciers ver dienen er dik aan al moeten ze den gevangenisbeambten heel wat geld toestoppen. De dril-pakken zijn iets beter. Iedere gevangene krijgt er één, met twee grove hemden en een hoed van lappen. Alleen de „verwijderden", de echte misdadigers, moeten de puntmuts der gevangenen dragen. Ieder krijgt een groven zak, om er zijn kleeren in te bewa ren. Het beste stuk van de uitrusting is een zwarte halsdoek, dien de meesten aanstonds als zakdoek gebruiken, en een paar schoe nen uit oude legervoorraden. Daarmee zal later een levendige handel gedreven worden. Tenslotte kotnen daar nog een keteltje en een drinkbeker bij. De cantine heeft het dezen laatsten dag druk. Voor de franken, die de kleeren opgebracht hebben, wordt aanstonds tabak en choco lade gekocht. De veroordeelden weten, dat zij maar weinig chocolade en in 't geheel geen tabak mee mogen nemen - maar toch wordt zooveel mogelijk tabak, sigarettenpapier en lucifers aangeschaft. Inscheping van een aantal verbannenen in een kleine boot. die hen zal overbren gen vanuit de haven van St. Martin de Ré naar het op de reede liggend .doodenschip"waarvan hierbij een aangrijpende beschrijving gegeven wordt. Stuk voor stuk passeeren de bannelingen, thans in uniform gestoken, de controle bij het inschepen op de overzetboot. goeie lieve beambte 's nachts met zijn vuisten op hun gezicht heeft gehamerd! „Kijk eens, jongen je hebt daar linnengoed burgerhemden 'n stuk of zes wel Ik gun je die mooie spullen natuurlijk van harte, maar ik moet je er toch even op wijzen, dat de beambten daarginds, op de eilanden en zelfs in Cayenne, lang niet zoo toeschietelijk zijn als hier. Die menschen zitten daar al jaren dat slaat ze wel eens op de zenuwen en dan heb je best kans, dat ze je die hemden eenvoudig afnemen want je hebt als veroordeelde alleen maar recht op de twee hemden, die je straks van de regeering krijgt. En wat héb je dan aan die mooie bullen Ze lachen je nog maar uit, als ze met jouw hemd aan langs je heen loopen. Maar ik ben de kwaadste niet ik zal ze van je koopen. Ik geef jenou enfin, omdat jij 't bent 'n frank per stuk. Goed? Natuurlijk slaat de banneling toe. Hij kan slecht anders. Hij moet de bewakers te vriend houden, want er komt nog een heele nacht, hier in de ransel-inrichting I KORTE INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: Tijdens de bezetting van het Duitsche stadje Kehl door de Fransche troepen wordt de daar woonachtige leeraar Alfons Paoli Schwartz gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd. Fransch- man zijnde (hij is op Corsica geboren), in 't Duitsche leger gediend te hebben. Schwartz, wiens ouders Duitschers waren, en die altijd in Duitschland leefde, was onbekend met de bepaling, dat ieder die op Fransch grondgebied wordt geboren als Franschman wordt beschouwd. Na twee jaar in voorarrest te hebben gezeten, wordt hij veroordeeld tot verbanning naar Guyana. Tijdens het transport maakt hij kennis met Germaine Leroux, die van spionnage beschuldigd is. Schwartz wordt overgebracht naar St. Martin de Ré. vw HET H JTorgen gaan ze 1 Dat weten de veroor- deelden op St. Martin de Ré. Zij genie- DOODENSCHIP. JL V X ten nu eeni8e vrijheid van beweging tusschen de wallen en muren. Zij moeten trouwens ook gekleed worden. Niemand mag zijn burgerkleeren meenemen naar Guyana. Er zijn nog veel meer dingen, die daarginds verboden zijn, een bezitter zelfs zware straf op den hals kunnen halen. Dat beweren tenminste de cipiers, die nu rondtrekken door de kazematten, en de gemoedelijkheid, de naasten liefde zóóver drijven, dat zij de zeshonderd mannen goed geld bieden voor slechte, leelijke burgerkleeren en anderen rommel. Wat een beste, brave kerels toch, die heeren cipiers En dan zijn er waar achtig onder die zeshonderd nog 'n paar idioten, die durven beweren, dat zoo'n

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 12