Bie ons op yt durp I 1112 VRIJDAG 27 JANUARI 1933 No. Van de Zeeuwsch- Vlaamsche banen. de krante 'eleze, dat Overslag i staet, di staet voe d'eene 'elft op onzen grond, 'elft op Belgischen grond. Je begriept, dat was wè makkelijk voe de smokkelaers, wan ze brochte de boel maer in 'uus en 't was voe mekaere. Maer ik noe toch 'eleze, dat dat noe klaer is, en di's mae goed ok, want dat is dae noe is wat an de grens mie de smok kelaers, 't heken kempleet wè oorlog. D'r bin d'r anders k vee rieke deur 'eworre, di's vast. Mie den oorlog waere d'r 'ier op 't durp ok zó'n paer, die a niks an ders deeje, mae toen von'k dat glad nie goed, wan de menschen 'ier 'adde nie 't eten, en al 't goed gieng nae 't butenland. D'r stieng van de weeke ok in de krante, dat de tol an Wul- leminadurp op'egeven is, en d4 vin'k een mooi werk, wan das toch wè uut den tied. Vroeger i je die meer, ee, dan stienge d'r overè van die diengen en dat leken nergest op. En mie de crisis is 't ok nog nie over. Ik bin van de weke nae de bank 'ewist, om m'n rente, mae menschenlieve, ik kus wè schreeuwe, 't was bienae niks. Noe is 't de gewente, da 'k dien dag dan een flesse odeklonje voe de vrouwe meebrienge, en ik docht, da za'k noe toch ok mae doe, anders is 't wee nie goed, en kiek, ik dee 't, en toen was 't ok nie goed. In de kran ten staet noe, da je je geld mot uutgeve, dat zegge ze in Ame rika, mae in Engeland zegge ze 't net andersom, di je je centen mot vast'ouwe, en vertel jie m'n noe maar is, wat a je mó doe. Allebei gelieke gae nie, en i je 't uutgeet, dan bi je 't kwiet ok, maer a je 't vast'oudt, dan 'ei niemand d'r wat an. Maer ik gloove toch ok wè, dat er vee menschen in de benauwdigheid zitte, en niks mi onderneme durve. Kiek, en di's verkeerd. Want niemand noe mi ies doet, dan komt er nog i meer wer keloosheid, en wien mot al die menschen 't eten geve Ik gloove dadde menschen vee meer moste anpakke, en dan var der zunigjes leve, zó is 't 'et. Mae de mederne tied, o mae 1 Je mot anders nie dienke, dazze 'ier op 't durp zó vreed me- dern bin. Glad nie. Ze gloove 'ier nog an spoken. Je zou toch zegge waer is de menschen d'r verstand, ee Mae noe mó j'oore. Pier uut 't achterommetje, di's een ouwe vmt, die weunt op een klein steedje mie een knecht. Z'n vrouwe is dood, en Pier zelf is k in de zeventig, en bienae lam, zó dat ten nie mi kan loape. Op een goeien nacht leit t'n te slaepen, of liever op een aevend, wan 't was nog mae 'alf tiene, mae di's noe voe ons noe zó vroeg nie, weet je. Afijn, Arjaen, de knecht, die komt tuus van 't durp, en 'ie komt bie de schure, en dae bluuft t'n stae. Ie dienkt wa zie 'k dae noe toch want 'um zag bie de schure ies wits, dat bewoog, en 'um d'r dichterbie, en menschenlieve, dae ziet t'n dat 't een spook is, 'eelegaere wit, en schreeuwen geve, j'n 'arte bedauw den d'r van. Arjaen d'r vandeur, nae binnen, en nae de bed stee baes, baes, wor is wakker, d'r bin spoken op d'ofstee Eeeee zee de baes, die nog 'alf sliep. Spoken schreeuwden Arjaen, zó benauwd as wat. Spoken vroeg de baes, bi je noe glad Luuster dan is schreeuwde Arjean, en vrentig, dae schreeuw den 't spook wee. De baes was gauw overende. Verruut, nae buten 1 riep t'n. Maer ik nie, nooit van z'n leven juulde Arjaen. Mot ik dan riep de baes. Je weet toch wè da'k me kan gae Afijn, eindelienge nam Arjaen den baes op z'n rik, en zó gienge ze nae buten, 't Was stikdoenker. Ik zie ik niks, spetterde de baes, die z'n eige goed most vast'ouwe, anders viel d'n van Arjaen z'n rik. U-bu-b-ubstotterden Arjaen van benauwdigheid. En ze komme bie de schure en daer a je 't, een witte ge- daente sprong over de bleik. Oei-oei-oei 1 schreeuwde Arjaen, en van z'n rik sliere, zó dat den ouwen i recht kwam, en 'um d'r van deur. Mae den ouwen was nie benauwd, spook, dan zi'k j'is een pak op je ziele geve Mae 't spook was d'r allank vandeur, en den volgenden dag kwam 't uut dat 't joengers van 't durp 'ewist wazze, en wier d'r perses van 'emaekt. t Ja, zó biegeloovig bin sommigte menschen noe nog. t is toch vreed, ee mie de groeten, PIER VAN 'T HOF riep kom een schoone Groede houdt van appelsienen in een oogenblikje rust. Een groepje dat een warmen kop koffie prefereert. Op de Thoolsche banen. De ijspret is plotseling ook weer in Zeeland algemeen. Jn Middelburg heerscht zoowel langs als op de singels groote drukte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24