VRIJDAG 27 JANUARI 1933 1093 In de Albaneesche Alpen blaast de kleine herder op zijn zelfgesneden fluit, precies zooals zijn voor ouders tweeduizend jaar geleden. Op weg naar de markt ontmoet men in de bergen dozijnen vrouwen die op Indianenmanier hun kind met wieg en al op den rug meesjouwen. blaast de kleine herder een oeroud wijsje op zijn fluiten alle mannen die men tegenkomt zijn tot de tanden gewapend. Maar tegenover den vreemdeling, welk een gastvrijheid en voorkomendheid De Albaneezen noemen zich „Skipetaren", Zonen van den Adelaar, maar alleen de Malissoren zijn dien naam waardig. Zij zijn het beeld van den krijgsheftigen bergbe woner lang, mager en taai, en van een uiterlijke woestheid die een goed hart ver bergt. Nooit zijn de Turken in deze bergen doorgedrongen, en nog schildert men in Scutari deze gastvrije dalen als moordholen liggen de prachtigste witte stadjes, waarvan een, Berati, misschien het schoonste (in aesthetischen zin van den Balkan is. Maar van Tirana, de hoofdstad af, verandert alles. Daar ziet men voor het eerst de witte fez, de geborduurde hemden en zwarte jakjes met wol franje, die iedere Midden-Albanees draagt. Door geweldige eikenwouden en moerassen loopt de weg van hier naar het veelomstreden Scutari, waar de groote Woensdagmarkt een levend ethnografisch museum is. Achter Scutari begint het woeste Noord-Albaneesche bergland, bewoond door de Roomsch-Katholieke Malissoren, die in verschil lende stammen verdeeld zijn, welke elkaar op leven en dood bekampten, terwijl de bloedwraak als hoogste wet gold en gedeeltelijk nog geldt. Hier is alles nog primitief. De wegen zijn enkel smalle muilezelpaden, waarover de boerenvrouw met haar kind op den rug ter markt trektop de heuvels Voor vijf cent een ijskoude drank I Op geen enkele markt ontbreekt de limonade-verkooper. In de N.-Albaneesche Alpen zijn de Franciska- ner paters tegelijk ziele- herder, schoolmeester, dokter en veearts. afvandaar dat hier twee of drie vreemde lingen per jaar het maximum is 1 Juist aan deze slechte faam danken deze bergen hun heerlijke onbe roerdheid want de beste middelen om een trotsch en prachtig ras ten onder te bren gen, zijn in dezen hoek van de wereld juist de autobus en de con fectie A. DEN DOOLAARD

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5