1143 geveer geen product der tegen woordige ontzagwekkende techniek, of men heeft er al veel vroeger aan gedacht; het was dan wel fantasee- ren, maar men peinsde toch over de mogelijkheid der verschillende machines en hulpmiddelen, welke wij tegenwoordig aanvaarden als het simpelste ding ter wereld. Hoe ver ging Jules Verne's fantasie niet in zijn boeken hoe dikwijls blijkt niet dat drie of vier eeuwen geleden plannen werden gemaakt, die nu pas uitge- Een Duitsch werktuigkundige maakte omstreeks 1425 dit duikerpak van een leeren overall met een metalen helm en een slang voor den toe voer van versche lucht; op de teekening is niet aange gevenhoe de verbruikte lucht moest afgevoerd worden. Alexanderde held van den Alexander roman (veertiende eeuw), in zijn glazen kooi op den bodem der zee. Men lette op de zee-bewoners links, die de visschers met de hand vangen en dadelijk opeten. Doorsnede van een houten duikbootvan den Engelschman M. Day. In de haven van Plymouth werd er op 20 Juni 1771 'n proef mee genomen, die echter totaal mislukte. De boot kon niet meer boven gebracht worden. In 't midden ziet men aan den hefboom de houten stop, waar mede het luik van binnen uit gesloten kon worden. Duikerswerk met duikerpakken, duikerklokken, touwladders en een sterke electrische lamp, vol gens plan van omstreeks 1880. De moderne pantseruit rusting van een duiker. voerd konden worden. De helden der Grieksche mythologie dachten reeds aan vliegen, en in de veertiende eeuw is er in een ridderroman reeds sprake van een held, die in een glazen ton onder water de visschen bestudeerde. Men heeft zich dus al vroeg met het duiker-vraagstuk bezig gehouden; de resultaten van plannen en studies ko men ons nu belachelijk voor maar de verdienste dier eerste proeven is grooter dan van onze ingenieuze pro ducten, die met alle mogelijke moderne hulpmiddelen zijn gemaakt en die trouwens ook nog niet volmaakt zijn.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 23