Bie ons op yt durp 1144 VRIJDAG 3 FEBRUARI 1933 No. 36 Me bin noe wee in Febrewarie, kiek, 't schiet op, en 't is wee voorjaer voe d£ je 't weet. Onze gemeente-sekretaeris is 'esturreve. Nog mae twee en vuuftig jaer, en zó mae ineens levend en dood. Je begriept 'et nie, ik gloove dat 't 'n nog gin drie daegen ziek'elegen 'eit. En wat mó zó'n vrouwe noe gae doe Zó'n klein pcsioentje en nog twi kinders tuus, 't is verschrikkelijk. Noe è'k g'oore, dazze d'r 'uus gae verkoope en dat dae een wienkel uut stad zou komme van ellektriciteit. En gistere vertelden ze wee, dazze een stikje grond 'ekocht en noe gieng bouwe, neffen de burgemeester. Afijn, mae d'r mot vanzelfs een nieuwen sekretaeris komme. Noe mó je begriepe, dat ze daer een 'eel geschikte persoon voe 'adde, die d'r naer 'evrogen mae nee, zee de gemeen teraad, de man was te vriezinnig, dus toen ze Pier SchaLje be noemd, mae die z£ van de zaeken ok nie vee wete. Ik begriepe joe toch nie. Pier, zee Dries den wet'ouwer tegen m'n, dat jie zeit d£ je op de man van een andere richtienk 'e- stemd 'eit. 'Oor is 'ier. Dries, zee ik wat 'emmen 'ier noe noodig voe 't durp, een goeien of een slechten sekretaeris El, een goeien, zee 'um. Sjuust, zee ik, en ik kieke d'r alleenig nae, of de man deugt voe z'n werk, en wat t'n dan varder is, dat mot 'um wete. Be- griep je? Ja, da begreep Dries. Mae ondertusschen e ze toch den ver keerden benoemd. En ik bluve d'r bie, voe zukke betrekkegen 'ei je een persoon noodig, die z'n vak kan, en varder niks. Ja, 'ei je dat nie 'eleze, daer in Limburg Daer ze ok een sekretaeris noodig, en d'r was ok een sol licitant, die al z'n deploma's, dus dan zou je toch zegge d£ zó'n vint benoemd wier. Mae neent. Bie d'eeste stemmieng elk raedslid één stem, en 't kon nie anders, of iedereen op z'n eige 'estemd. Toen stemden ze nog is, en toen wier d'r een boer benoemd, die zukken werk nog nooit van z'n leven 'edaen Noe vraeg ik je toch En ik bin 't seens mie den nieuwen burgemeester van Weu- melienge, wan die 'ei gezeid, dat t'n nie zó vee polletiek in de gemeente mó weze, en das juust. gezeid. Trouwes, onzen burgemeester vaert in 't eigeste schuutje. Van de week was t'r wee is ies. Dae gat ik te lezen, en ineens wier alles greeuw voe m'n oogen. Ik Zegge vrouwe, wordt 'et noe zó doenker in de kae- mer, of leit dat noe an mien. O, d£ z£ wè wee an joe legge, zee de vrouwe. Ik kieke wee in m'n boek, en de letters dansten zó mae gis en de weer. Ik zegge d£ gae glad nie goed, en de vrouwe zee dat 'ei je noe van al die lezerij. Den volgenden dag was 't nog nie beterder, en 't was net Diesendag, en ik nae stad, en daer is dae zó'n brillekoopman, een zekeren van der Linde, uut Rooterdam, en daer è'k dan is 'ekeke. En jewel, ik een stuitje 'ezocht, en daer £'k t'r een. Ik d'n mae trek op m'n neuze 'ezet, en terug. Onderwege kwam ik Janna van Sies tegen, die mie m'n mee ree, en ze vroog of ik burgemeester wou worre mie zó'n dienk op m'n neuze, en tuus sloog de vrouwe d'r 'anden in mekaer zó goed 't stond. En noe 'ei Pier een bril, mae ik durf nog nie m'n oogen te vee vermoeie, begriep je, dus de groetenisse, PIER VAN 'T HOF Als koning winter regeert. Vastgevroren schepen in de haven van St. Annaland. Op Woensdag 25 Januari werd proef gevaren met de nieuwe veerboot Priris Hendrik" op de lijn Hansweert— Walsoordenwaarvoor de boot bestemd is. De Prins Hendrikvoor den steiger te Hansweert. De „Koningin Wilhelmina" aan den steiger te Walsoorden, die thans den dienst onderhoudt tusschen Hansweert en Walsoorden en waarmee de ferryboot- diensten op dit traject voor het eerst werden geopend Onder toezicht van den Commissaris der Koningin en leden van Gedeputeerde Staten werd te Hansweert een vrachtauto ingeladen met een gezamenlijk gewicht van plm7 ton. N.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24