Springende zalm in een stroomversnelling. De visschenlift. De visschen worden in een net opgevangen en op land gebracht. No- 37 VRIJDAG 10 FEBRUARI 1933 De trappen-loopende visschen. waarover langzaam het water stroomtde visschen (zalmen kunnen bijv. sprongen van 3 M. en meer maken) springen van de eene trede op de andere en kunnen na iederen sprong rusten, omdat op iedere trede een klein bassin is gemaakt, volgens het principe dat ook in andere rivieren is toegepast, waar men bij watervallen en stroomver snellingen ten behoeve van de trekkende visschen dergelijke bassins heeft aangebracht. Zooals men voor ons liften heeft gebouwd om ons het vermoeiende trappen-loopen De trap voor de visschen. een langzaam stijgende reeks van treden achterelkaar, waar de visschen van 't eene bassin in t andere kunnen springen. Aan de andere zijde van den stuwdam worden de visschen daarna weer in het water neergelaten. Dat moet een ongewoon gezicht zijn, visschen die een trap be klimmen. Wij zouden het graag eens willen zien, en het is jammer, dat een verre reis noodig is, om de traploopende visschen te bestudeeren en te kijken, of visschen twee of drie treden tegelijk nemen, of ze twee stappen doen over iedere trede, net als kinderen, of ze zelfs maar dat zal niet bij het naar beneden gaan van de leuning glijden. De visschentrap is te zien bij de groote stuw en electrische centrale in den Donau bij Passau, bij de grens van Duitschland en Oostenrijk. Door den bouw van den grooten stuwdam, die in 1926 gereed kwam, werd de rivier afgesloten voor de visschen, die, zooals men weet, op vaste tijden van en naar zee trekken o.a. in den paringstijdvooral van zalmen is dit bekend. Deze „trek" mag niet verhinderd worden, waarom men een middel heeft gezocht om het de visschen mogelijk te maken, de hooge steenen hindernis van den stuwdam, die de rivier volkomen afsluit, te pas- seeren. De visschentrap is een breede steenen trap naast de stuw. sown

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 3