m iyi?»jjnr\IS - - 1 x J No. 38 i r *.v- ■•f^i s? -J. of vijf auto's ergens arriveerde, de portier en huisknechts kwamen toegeschoten en zijn bagage onder de noodige belangstelling van het straat publiek naar binnen droegen. Hoe meer men van hem hoort, hoe dichter men tot de overtuiging komt, dat deze vreemde mensch bij al zijn zakentalent een abnormale geest was. Hij was zijn ca rière wel niet begonnen, zooals het bij Amerikaansche millionnairs eigenlijk hoort, als krantenjongen of schoenpoetsertje, maar zijn eerste betrekkingen waren toch van zeer nederigen aard. Toen hij het geld voor zijn eerste De politie scheen echter bezwaren te hebben te gen deze eigenaardige liefhebberij de wel doener kreeg tenminste bevel, de stad dade lijk te verlaten. Deze minder eervolle aftocht weerhield John de Kay echter niet, naar de hoofd stad Tirana te reizen en daar onmiddellijk een audiëntie bij den koning aan te vragen. Hij wilde probeeren, monopolies en concessies voor spoor lijnen in Albanië te verkrijgen, tegen wederdien sten van financieelen aard. Lang bleef hij niet in het land der Albaneezen. Hij vertrok naar Salzburg, zocht daar het duurste' en fijnste hotel, dat goed genoeg was voor vorsten en hooge diplomaten, en huurde als naar gewoonte een heele verdieping. Hij gedroeg zich weer als de man van invloed en internationale beteekenis en bedacht nu en dan een gril, om zich zelf en anderen sensatie te bezorgen. Een van deze grillen en gekke invallen liep echter uit op een sensatie, die voor hem zelf minder aangenaam werd. Hij bestelde n.l., toen Salzburg vervelend werd, een extra-trein de Oostenrijksche Spoorwegen hadden niets tegen een dergelijke bestelling, en op aan gegeven dag en uur stond het dure treintje gereed. De passagier verscheen echter niet men wachtte De stad, die de sultansfamilie wel nooit zal terugzien; Constantinopel met de beroemde moskee Aya Sofia. een uur en stuurde toen een beambte naar het hotel, waar deze, na lang wachten, door John de Kay werd ontvangen. „Uw trein staat gereed, meneer." „Stil laten staan," antwoordde de Ame rikaan „ik heb vandaag geen zin en het weer bevalt me niet." Den beambte liet het onverschillig, of de trein gebruikt werd of in Salzburg staan bleef, maar hij moest betaald worden 12.000 schilling. „Ik denk er niet aan," zei John de Kay. „Ik ga niet op reis en ik betaal niet. Ik ben Amerikaan." Dat laatste was blijkbaar bedoeld als zwaarste argument, als een mededeeling die alle verdere discussie overbodig maakte. De spoorwegman praatte er niet verder over, in de zekerheid dat John de Kay wèl betalen zou, en rapporteerde alles aan zijn chef, die het politie-bureau opbelde. De politie vroeg er niet naar, of de rijke gast van het hotel een million- nair, een vorst of een vriend van vorsten was een inspecteur werd bij John de Kay aangediend, en de gemachtigde van de sultansfamilie kreeg het bevel tot zijn eigen inhechtenisneming te zien. De arrestatie van den rijken zonderling werd een sensatie in Europa voor John de Kay zelf werd deze daadwerkelijke inmenging der politie in zijn zaken het begin van het einde. Nu hij, terecht, door de autoriteiten behandeld werd als ieder ander, kwamen plotseling van alle kanten bezwaren en moeilijkheden, waarmede men hem anders niet zou zijn lastig gevallen. O.a. kreeg plotseling een expeditie-firma groote haast met haar vordering, en toen deze niet gauw genoeg voldaan werdy werd er beslag gelegd op de uit ruim 40 koffers bestaande bagage daartoe werd ook overgegaan, omdat de politie ontdekte, dat John de Kay enkele keeren verzuimd had invoer rechten te betalen, welke rechten een vrij hoog bedrag vormden wegens de vele luxe-artikelen in zijn koffers. De inhoud van deze koffers werd weer een nieuwe sensatie op zich zelf, ofschoon men veel raars en zeldzaams bij de bagage van John de Kay verwacht had. Men vond o.a. een Oostersch gala gewaad, dat hij, volgens zijn bewering, gekregen had van koning Feysal van Mesopotamië, die hem tot Emir benoemd zou hebben. Voorts was er een uitgebreide verzameling steek- en schiet wapens, en een flinke garderobe van alle mogelijke uniformen. Van land- en zeemacht van ver schillende landen bezat hij een gewoon en een gala-uniform, terwijl hij natuurlijk nergens het recht had ze te dragen. Maar de geheele verzame ling werd toch op zijn vele reizen meegenomen, waarschijnlijk ook omdat hij er van hield overal opzien te verwekken hij kon nu eenmaal niet als een gewoon sterveling bij een hotel uit zijn auto stappen, en hij genóót ervan, wanneer hij met vier Prinses Medjidje, de vrouw van Abdul Kadir, in een van haar rollen voor de film, waarvoor zij korten tijd is opgetreden. Twee foto's uit Pagusa in Albanië, waar John de Kay zijn populariteit won door op straat geld te strooien straathandel met de plattelandbewoners uit den omtrek; zaken had gespaard, begon hij met evenveel durf als geluk enkele ondernemingen, welke hem steeds een behoorlijke winst opbrachten en hem in staat stelden, zaken op grootere schaal te beginnen. Toen hij naar Europa kwam hij was geboren in New Hampton in den staat Virginia begonnen zijn meer fantastische ondernemingen. Terwijl hij van den eenen kant in alle opzichten een nuchter en berekenend zakenman was, gaf hij blijk van liefhebberijen en ambities, die men van een bak- vischje zou verwachten of van iemand, die zijn leven lang den indruk heeft bewaard van de sprookjes van 1001 Nacht. Over zijn opzichtige manier van reizen en zijn liefhebberij om allerlei bekende figuren in zijn huis te verzamelen, hebben wij boven reeds gesproken. Als hij zaken deed, deed hij dat 't liefst zoo groot mogelijk, onderhandelde met ministers en als 't kon met koningen, en pro beerde steeds een of ander monopolie in een land te verkrijgen. Uit zijn papieren bleek, dat hij inder daad drukke correspondentie voerde met enkele vorsten in Europa, maar ook dat hij zich interes seerde voor mogelijke opstanden en staatsgrepen het staat bijv. vast, dat hij in relatie stond met revolutionnaire elementen in Mexico, die daar een omwenteling voorbereidden. Zijn grootste verlangen, zijn hartstocht was en bleef het Oosten hij wilde de „geheimen van het Morgenland", de weelde, de fantasie, de overdadige luxe en z.g. raadselen van Oostersche vorsten en potentaatjes leeren kennen. Zooals men weet, gelukte hem dit hij zocht en won het vertrouwen van den vroegeren oppermachtigen sultan hij kwam in het paleis aan den Bosporus, waarnaar hij zoo nieuwsgierig was geweest, doch hier begon ook eigenlijk zijn eerste tegenspoed, want de op dracht voor de erfenis-liquidatie een opdracht waarnaar hij met alle kracht had gesolliciteerd werd ten slotte de aanleiding van allerlei netelige kwesties en maatregelen tegen hem.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4