Bie ons op ft durp. No. 39 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 De bekende tucnveceeniging Wilhelmina" te Middel burg, heeft 'n schitterend geslaagde uitvoering gegeven in den schouwburg aan het Molenwater, die met belang stellenden gevuld was. Zeer fraaie stand der damesleden. Een mooie brug stand van enkele heeren leden. Een pakkend détail. De niet minder bekende gymnas tiek ver. „Achilles" te Middelburg heeft haar 10-jarig bestaan ge vierd, welk feit feestelijk werd in gezet met een receptie in „De Vergenoeging"De heer Bal, de sympathieke directeur en leider, bestuur en feestcomité waren over dadig in de bloemen gezet. N De jeugdige mondorgel- vereeniging Concordia te^. Wemeldinge heeft met groot succes haar eerste concert gegeven. Wat di recteur Van Sprang met dein Augustus opgerichte vereeniging bereikt heeft, isallebewondering waard M'n zoue nae de bioskope in stad gae, en m'n bin gegae. Mae, menschen lieve, wa m'n dae beleefd Verruut, ik zk geregeld an vertelle. Me gienge op de fies, en toen m'n die wiggebrocht k gienge me d'r in. Ik nam kaertjes, voe boven, wan minder ka je 't a nie doen, ee Mae dat gieng da«» alles 'eel anders. Me woue nae boven gae, mae bie de trap stieng een vint, die snokte de vrouwe d'r kaertje uut d'r 'and. Noe mè je juust bie de vrouwe komme, die riep t uila wat mó jie mie m'n kaertje en ze gaf de vint een douw in z'n rik, en die wier kwaed, mae ik begreep ineens da die vint van de kontrolje was, en ik riep verruut noe mae, 't is niks, en m'n schove verruut, mae de vrouwe riep nog Zo'n stik vernien mae m'n wazze a binne. En 't licht gieng wee uut, mae dat wiste m'n k, dus dae beduusden me nie mee van, en toen kwam d'r wee van alderlei uut de waereld, uut de de polletiek, en wesstriejen en zö, ok een wedstried op schaes- ses, en zo konne wulder 't nie, bè nee. D'r was een wuuf bie. die sprong op d'r schaesses as een kak kerlak, mae dae mocht ik nie nae kieke van de vrouwe, wan die meid wou alleen d'r beenen mae laete zie, zee 'eur, mae dae was natuurlijk niks vanan. Afijn, toen kwam 't eeste nummer, mae dk beviel mien glad nie. Dat was van een vint mie een aap, en die was altied op joenge meiden uut, die d'n zó'ezeid in de val lokte. En as dat nie zó vanzelfs gieng, dan liet t'n dien aap in 't 'uus binnendrienge, en die gieng d'r mie die meid vandeur. Zou dat noe echt gebeurd weze vroog de vrouwe, die d'r benauwd van wier, teminste, ze'ieuw m'n erm vast, en dat doe ze niet gauw, maer ik zei je zie toch wè dazze 't alleenig op joenge meiden verzie En toen liet ze m'n erm wee los, wan ze was kwaed, da begriep je nie, want dat is ze noe nooit ('ier stieng nog wat over 'eur, mae ze stieng achter m'n toen a 'k 'et schreef, en ze zee: Pier, a je dat t'r inzet, dan loop ik er op staende voet vandeu, en dat è'k toen maer deurgekrauwd, begriep ie?) Afijn, mae toen wier 't verschrikkelijk, wan toen kneep dien aap een wuuf dood en dat wuuf stopten in de schouwe, dat was zó iesselijk, dat ik ok wè wig zou wille loape (de vrouwe was t'r «i bienae uut, mae toen ze zag dat ik nie kwam, kwam ze toch mae wee- vrom). Afijn, ik begreep dat zó'ezeid nie, en vooral nie, dat er benee in de bioscope wè tien jonges zaete, guus van een jaer of twaeleve, en ik vinde dat glad verkeerd, dazze zó'n film voe de guus toe gankelijk maeke, en as ik burgemeester was, zou ik dat nie willen t, das vast. Afijn, toen ze allegaere dood en begraeve wazze, gieng 't licht wee an, en d'r kwam een borretje pauze, das zógezeid 'alfweg, en dae kwam die vint wee van dat kaertje, en die a noe een wit buus an, net as Pier Kanne op 't durp bie ons, a 't 'n op de kermis in d'erberge mie bier rondgaet, en ik zegge tegen de vrouwe wat wil jie drienke? En ze wou een schilletje, mae dat verkochte dae nie, en zó zie je a wee, da je bie ons op 't durp diengen kan kriege, die z' in stad nie o mae! En toen gieng 't licht wee uut, en d'r kwam een film van Tom Mikst, das zó'n vint op een paerd, en. die kust wè rieje ok. Die was zogezeid chef van een rooversbende, en die 'aelden overa de centen bie de menschen wig, en dk gieng natuurlijk altied goed, en ie kreeg nog een mooi misje ok, en ik vinde dat ok a nie goed, want as Jilles, de strooper bie ons op 't durp, op een paerd nae de boereleenbank zou rieje om de centen wig 't'aelen, dan zou d'n een flienk pak op z'n mieter kriege van de velwach- ter, wan die woont t'r neven, en die is bienae altied tuus. en voe 't raem ok, en da zou glad nie goed ofloope. En a ze zukke diengen zö makkelijk voorstelle, dan bin d'r allicht joenge kaerels die werkloos bin, en die dienke: da kuste m'n ok wè is prombeere, mae die gae d'n bak in. Afijn, toen m'n naer 'uus gienge zee ik tegen de vrouwe das eens mae nooit mi, en ze zee: net, da zee ze. En toen wacre m'n 't wee is eens, en d£ gebeurt nie vee, o mae. En noe weet je 't, bie ons op 't durp is 't nog zö slecht nie Allé, de groetenisse van PIER VAN 'T HOF De edelachtbare heer M. Fernhout, burgemeester van Kampen, is met ingang oan 4 April a.s. benoemd tot burgemeester can Middelburg. De heer M. Fern hout, die een zoon is Oan den bekenden ds. K. Fern hout, gereformeerd predikant. Oroeger o.m. te Dordrecht Utrecht en Amsterdam, thans te Vreeland, Werd 30 Juni 1884 te Buitenpost (Fr.) geboren. In Mei 1910tijdens het kabinet-Heemskerk, benoemd tot burgemeester Oan Tienhoüen Utroan Welke ge meente hij ook secretaris Was, oolgde in Juni 1914, onder het cabinet Cort Oan der Linden, zijn be noeming tot burgemeester der gemeenten Mijdrecht cn IVilnis, en in Mei 19/9. onder het kabinet-Runs de Beerenbrouck, die tot burgemeester Oan Kampen. In de prooincie Utrecht Was de heer Fernhout Ooor- zitter oan Oerschillende Waterschapsbesturen o.m. had hij ooorts zitting in de Gezondheidscommissie gezeteld te Loenen, Naast het burgemeesterschap oan Kampen is hij, afgezien oan het ooorzitterschap Oan plaatselijke Oereenigingen en waterschapsbesturen, o.m. lid van het algemeen bestuur der Oereeniging tot Christelijke Verzorging Oan krankzinnigen in Nederland en secretaris Van het bestuur der stichting Veldwijk te Ermelo, l:d üan het bestuur der Groep Nederland üan het Algemeen Nederlandsch Ver hond, voorzitter oan het Provinciaal Comité voor de Vrije Unioersiteit te Amsterdam, lid van het bestuur oan de afd. Oüerijssel der Vereeniging Oan Nederlandsche Gemeenttr De heer Fernhout be hoort tot de A.R. partij.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 25