eere, doch alleen in de landen, die thans nog een overwegend 't Narrcnparlement in geheime maar jroolijke zitting. Een dronk op het welzijn van Zijne Koninklijke Hoog heid Prins Carnaval. De openbare macht zal ook haar aandeel krijgen in den alge- meenen Men wilde zichzelf niet meer iirtennen, vandaar de maske rde, die een diepen zin heeft. Want door het openlijk aan- lemen en dragen van een nasker, gelijk op carnaval ge- >ni)relijk is, ontdoet men zich *an zijn eigen wezen men 'trbergt het voor zich zelf en 'oor zijn medemenschen. En trst dan bezit de mensch den te zijn wie hij is en zoo- Is hij is. En jammer genoeg is litnog meestal 'n treurige moed. In den loop der eenwen werd Ie carnavalsdag uitgebreid tot en carnavalstijd en in de wijze an feestvieren veranderde veel. 'it sommige landen verdween et vastenavondfeest geheel en i in andere hield men het in nis Carnaval maar iet de echte "(it de trap 'geholpen. VRIJDAG nuiiiuilLIVI. UC V Umillg UCUUUII Kdll men den oorspronkelijken aard en de eigenlijke afkomst van het feest terugv inden. Bij ons in Nederland wordt carnaval nog in Noord-Brabant en Limburg gevierd in de ove rige provincies is dit gebruik uitgestorven tenminste wat betreft de openbare viering er van. Vastenavondbals e. d. in besloten dansclubs bestaan er nog heel wat boven den Moerdijk In het katholieke Rijnland No. 39 wordt carnaval nog lustig ge vierd. Van som mige steden is de carnavalsoptocht beroemd, o.a. die, welke door de stra ten van Keulen trekt. Niet minder be kend zijn de feeste lijkheden, welke de burgerij van Mainz organiseert. Daar komt het „Narren- parlement" iederen dag in openbare zit ting bijeen. Niet al leen bepalen de grappenmakers hoe en waar de open bare feesten zullen worden gehouden, in hun bijeenkomsten leveren zij ook ongezouten critiek op plaatselijke toestan den, op autoriteiten en op iedereen, die zich in den loop van het jaar beroemd of belachelijk heeft ge maakt. Maar in den carnavalstijd mag veel worden gezegd, wat anders verzwegen moest worden. Heel de stad neemt met genoegen kennis van de bevelen en de proclamaties, welke Prins Carnaval, het hoofd van het Narrenparlement, geeft en uitvaardigt. Immers hij roept op tot pretmaken en verbiedt het trekken van lange gezichten hij schrijft vroo- lijkheid voor, en laat de zuurkijkers thuis blijven en aan zulke dictators gehoorzamen niet alleen de Rijnlanders graag.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5