DEr STRIJD OM HET slechts 'n beheersching van reeds bestaande krach ten, en omvorming tot bruikbaarheid. In zooverre niets nieuws, en in zooverre ook geen sprake van oudere rechten Men zou alleen in 'n verteerderde stemming voor het eerder in de menschengemeen- schap gebruikte, het gas, 'n zekere voorkeur kunnen koesteren, maar dan is deze voorkeur toch niet gebaseerd op het nuchter verstand, en daarvan moeten we toch gebruik maken, willen wij een zui vere vergelijking trekken. En bij deze vergelijking gaat het om de groote erkenning, dat naar onze meening gas en electriciteit heel goed naast elkaar kunnen bestaan, en dat er geen reden bestaat om aan te nemen, dat het gas eens geheel en al zal moeten wijken voor de electriciteit. Het gas dat wij gebruiken, en dat ons door de gasfabriek wordt geleverd, wordt vervaardigd uit steenkool, en deze speciale methode vond voor het eerst toepassing door Jan Pieter Minckelers, in 1748 te Maastricht geboren. Het duurde natuurlijk nog geruimen tijd voor de gasfabrieken bestaansrecht kregen, en er zijn zelfs nog talrijke streken in ons land, die den sprong van petroleum naar electriciteit hebben gemaakt, Waar het proces van de gasfabcicatie 'n aanvang neemt. Door een moderne laadmachine worden de fijn gemalen kolen in de retorten (ovens) geschoven, die tot een temperatuur van 1000° C, zijn verwarmd... fabriek gekozen, om al haar Zeeuwsche zusteren te ver tegenwoordigen, en hebben daar geen spijt van, vooral niet, omdat ons door de heeren J. Baas en J. A. Blom met een in Zeeland haast ongekende bereidwilligheid allerlei interessante gegevens zijn verstrekt, waarvan wij met erken telijkheid in het volgende gebruikmaken. Gas en electriciteit zijn beide lichtvormen, welke sedert men- schenheugenis in een of anderen vorm in de natuur bestonden. Dat zij dienstbaar werden gemaakt aan den mensch, beteekende en die in Zierikzee tevens dienst doen als crematorium van de Zierikzeesche ratten, die tegen betaling van 5 cent worden ingeleverd. Toen wij kort geleden iets over de P.Z.E.M. schreven, vermoed den wij reeds, dat de concur rente gasfabrieken op deze plaats ook wel spoedig eens aan het woord zou den willen komen. Dit bleek ook in derdaad het geval te zijn, en vanzelf sprekend ruimen wij ook voor de gasfabriek een plaatsje in, om deze van haar vele deugden te kunnen laten spreken. Wij hebben de Zierikzeesche gas- Het blusschen en 't breken van de cokes op de binnenplaats van de fabriek. Nadat in de ovens de gassen zijn ont weken en opgevangen, wordt de gloei ende kolenmassa, die overblijft, in ijzeren manden gestort en naar den cokesmolen vervoerd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 8