ons op 'i Durp UITNOODIGINGEN DELLAERT Attentie! JACOB HOBEINSTRAAT 42huis, VLISSINGEN - TELEFOON 81 VRIJDAG 3 MAART 1933 om ons te verfottegraefeeren dan slae ik 't spul op je rik kepot, dae En ze zette zukke kerdoesoogen op, da'k benauwd wier, niae zó'n fottegraef is nooit benauwd, weet je, en ie klopte 'eur op d'r rik, en 'um zee: toe, toe, dae bin jie een vee te goed wtiuf voe. Afijn, zeit 'n, noe za'k je is gauw wat vertelle, ik dae strak a een foto genome, van buten deur dc rae- men 'eene, en jie zat je brief te schrieven, baes, en dat most ik noe net is wan je mot in de krante, en je vrouwe ok. Neent gilde de vrouwe be duusd, en ze stak allebeie d'r ermen in de locht van de schrik. wazze, en dat 'n glad gin foto van m'n gemaekt a, afijn, toen was 't 'beurd. Ja, vrouwe, zee de vint, jie mot er ok op. Mae de vrouwe riep nooit van z'n leven, ik bin glad nie opgereed Mae ja, daer 'ielp ok a niks an, en 'eur wig om d'r eige op te reejen. Afijn, ze kwam terug, en toen begus de fottegraef zö wat an ons te sjoerrelen, wan ik most schrieve, en de vrouwe most nae m'n kieke. Ja, 'oor is 'ier, ik kieke nooit nae z'n t'n die diengen schrieft, zee 'eur, mae dat gaf nie. Ie zette z'n toestel gereed, en toen a 't klaer was, riep t'n tegen de vrouwe noe mó je nie stae lache, wan 'eei de waereld weet wè deur die brieven, da jie zó'n kwaed wuuf bin, en noe mó je ok kwaed kieke. En verentig, ze keek zó zwart as de nacht, en net op dat oogenblik drukte de man af. Mae toen 't 'ebeurd was, toen kreeg t'n wat 't ooren, dat kan 'k je wé vertelle. En ik stieng d'r mie be- schaemde kaeken bie, wan je begriep wè, da Pier alles op z'n dek kreeg. Afijn, toen mos t'r nog een foto buten, mae toen liep de vrouwe net op 't eigeste oogenblik vort, wan ze dee 't nie mi, en ik a ze nog nooit zovee kwaed gezien, en de fottegraef gieng d'r mae gauw vandeur, mae om 't 'oekje van de deure riep t'n nog as ik toch zö 'n wuuf 'ad, Pier, dan wist ik wè wat ik dee, mae meer kust ik nie verstae, maer ik weet toch wè wat 'n zou doe, net as ik niks 1 1 allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. No. 40 Kè 't wè 'ewéte, dat 'et mos komme. D'r viel net niks an te doen, en toen a de fottegraaf eenmael in 'uus was, toen wist ik a, da 'k d'r nie goed of zou komme. En zö was 't net. Fottegraeven da bin van die menschen, die ka je mae beter nut j'n 'uus 'ouwe, want azze d'r eenmael in bin, dan krauwe ze de boel glad over'oop en je kan 't ende d'r nie van zie. Afijn, lae'k je noe mae is geregeld an vertelle, anders begriep je d'r toch niks van, en das de bedoelinge nie. Ik zitte dan net in de mooie kaemer an m'n brief te schrieven, en daer 'oor ik de vrouwe roepe: Pier, Pier. kom is gauw! Wat is 't roep ik, want as ik an 't schrie ven bin, dan è'k nergest anders tied voe. Ze roept d'r is zó'n kasjesvint, en die wil glad nie wig Dan za'k is komme, zeg ik, en ik stappe nae de keuken. En jewel, dae stae de vrouwe mie d'r eene poot tusschen de deure, die ze mie alle macht toe 'oudt, en ze roep alsmae neëe, nëe, neëe, gae toch wig,vint, ik glad gin zeppe en schorteband noodig! En ik kieke is goed, en ik zegge uila, lae jie de deure mae is los, wan dat is glad gin kasjesvint. Wou 't nie roept de vrouwe, mae ze laet temet de deure los, en de vint, die d'r tegen stieng te douwen, soenkelden nae binnen en op z'n snuut. Afijn 'oor, mae 'um was toch gauw overende, en ie zee Was dat noe toch, van 't Hof, ken je mien noe glad nie mi Jaet, zee ik, jie bin de fottegraef van Ons Zeeland, maer ik zie je liever nie dan wè, kiek Noe weet je 't persies. El, el, el, zee 'um, bin jie noe nog te benauwdach- tig om is uut'etrokke te worren? 'Oor is 'ier, riep de vrouwe, die ok altied overa d'r mond in mó slae, a je 't 'arte in je ziel'e eit Jewel, zee de fottegraef, die plaet è'k a in m'n zak, maer a je noe je verstand 'eit, dan lae je me noe een nieuwe opnaeme maeken, wan die eesten is niks, wan j'ei je beste knoppen nie an, Pier, en je trok net mie j'n oogen ok, toen a'k t'n maekte, en a jie noe zó in de krante wil komme, dan mó jie dat zeivers mae wete, maer ik wil ok wè een mooie foto maeke, en dan kom je d'r goed in. Afijn 'oor, die vint klesten zovee mooi, dó 'k eindelienge zee: noe, verruut dan mae, en pas toen a 't 'n wig was, begreep ik, dat dat allegaere mae smoesjes 'ewist voor het fotografeeren van alle gebeur tenissen, die in ons weekblad vermeld dienen te worden7gelieve men uitsluitend te richten tot den eigen fotograaf van Ons Zeeland Wanneer onzen eigen fotograaf geweigerd wordt, ean een gebeurtenis opnamen voor ons blad te maken, door misbruik ean een zgn. alleenrecht tot fotografeeren. aan een anderen fotograaf verleend, dan zullen wij van zulk een feit GEEN FOTO'S PUBUCEEREN IN ONS BLAD.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 11