AVONTUREN D Voor het Hulster kan tongerecht spreekt het Statenlid van Dal sum de boeren toe. samen, die in 'n min of jeer op hier zijn 160 boeren Idagva Men moet cenigszinsj den te kunnen begrijpen. Qirom heeft, zij 't dan ook nïchien wet bewust is overwogi Mer ken met een z.g. oorark, e< te groote uitbreiding daivan t Maar deze wet heeft neteei gemerkt varken, dat iar B zijn herkomst met zicjmede. door de varkens het g^ierkte spotten, en éénoors-va4:ns v. Maar, ais wij in Hulst arri- veeren, dan zijn we al dadelijk iets wijzer. Voor het kanton gerecht schoolt een menigte De rechtszaal stroomt stampvol met be klaagden, waaronder zelfs vrouwen, met de dreigende dagvaarding in de hand. Hier zijn honderd zestig boeren ge dagvaard, die de varkens-crisiswet hebben dfrtre- den waarom moeten die bjstjei mi Nederlandsche afkomst tejoop lot In het Belgische trpjt Dt juist kans, een opn ne te m kelde koeien, die r pub Ut 160 boeren op één eden d hoeveel waren er verledei#eek ni Allen gedagvaard wegns het merken van hun krulstalten. Dl laars De overgang, n4onze o onderstellingen, is wel w. heel f Later, als we Zeeuwlh-Vlaai zullen we weten, dat djsmokk bedrijf van moedwilligeicn vrij treders, die maling hebfcn aan Nederlandsche wet eischl, maar beweging alleen rechttordig worden in het groote soCale vert wereldcrisis zoo zeer i! ontwri daarop nog terug. Nu echter wagen wec^sin de zelfs door in de rechtszil, die beklaagden, waaronder Hs vfou zagen we reeds vrouw i niet papier in de hand. I Den laatsten tijd hadden in de pers zooveel ontstellende berichten de ronde gedaan over een toename van de smokkelarij aan onze grenzen, en had ipen dermate gegoocheld met plaatshebbende vuurgevechten en andere ijselijk heden, dat wij niet langer konden nalaten eens een kijkje te gaan nemen in de grensstreek van de Vlaanderens. Niet met de bedoeling om 'n serie atikelen en foto's bijeen te krijgen, welke zouden kunnen voldoen aan den sensatielust van een zeker gedeelte van het publiek, maar uitslui tend om ons een juist oordeel te vormen over het wezen en den omvang der smokkelarij, die zeker den laatsten tijd zeer is toegenomen. Dat wij daarbij veel sensationeels mochten mee maken dat is een geheel andere kwestie, en daarvoor zijn we niet bewust verantwoordelijk I Maar, zoolang we nog op de boot schommelen, die ons van Hansweert naar Walsoorden brengt, hebben wij nog geen idee van wat ons te wachten staat, en houden we ons slechts bezig met een hoofdschuddend nagaan der laatste couranten berichten, die met een zekere voldaanheid gewag maken van een schietpartij bij Stekene, in het Belgisch gebied. Neen, en als we den Zeeuwsch-Vlaamschen wal bereiken, en later nog, als we rijden door vreedzame dorpjes die liggen te bibberen in de late winterkou, dan wil het ons niet uit het hoofd, dat veel verslaggevers graag spoken zien, omdat deze een dankbaar onderwerp vormen voor fantastische verhalen.... Zal dit rustige Zeeuwsch-Vlaanderen, het land van de coureurs, van de gaaischieters en de vele pintjes vroolijk bier, bron worden van velerlei avontuur? De toekomst zal het leeren. Wij zijn bijna allen zonder uitzondering smokkelaars. De Hollander kan nu eenmaal nooit nalaten om eens vergenoegd te grinniken als vader Fiscus te kort wordt gedaan. Wie heeft nooit uit België zijn stiekum fleschje odeur, zijn verboden sigaretten (om maar bij kleinigheden te blijven) meegebracht Het smokkelen geeft een sensatie, het is een avontuur, dat de monotone regelmaat van het dage- lijksche leven aangenaam onderbreekt. Voorzichtig dus in ons oordeel over degenen, die door broodgebrek misschien wel gedwongen zijn een beroep te maken van datgene wat voor velen slechts een aangename sport beteekent I Voorzichtig ook met te zeggen: er wordt gesmokkeld.... want, wanneer men als vreemdeling in Zeeuwsch-Vlaanderen deze veronderstel ling uit, dan krijgt men een verontwaardigd smokkelen, meniere dat doen hier niemand.... te hooren. Moge het wat vreemd schijnen, dat we in Walsoorden een koe zien wegrijden in een wagen, waarvoor men een luxe auto heeft gespannen, het geeft ons niet 't recht om datgene wat ons even voor den geest komt te uiten als 'n veronder stelling. Die koe? Nou, waarom zou een koe ook niet eens door een luxe-auto worden getrokken En die zak daar achter op den auto Wie heeft 't recht te beweren, dat deze zak straks wellicht een zegetocht in het Belgisch gebied zal maken Neen, gemakkelijk zal het niet zijn, om de smokkelbeweging op heeterdaad te betrappen. Dat hebben we reeds dadelijk er varen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 16