Gemengd Jlicuwó Bie ons op rt durp 1304 VRIJDAG 10 MAART 1933 No. 41 Van de weeke bin 'k as getjuge bie 't kantongerecht ewist. Ja, dat zat noe zó Joppc, das bie ons zó'n strooper, wier gepakt en noe wou *t geval, da'k de vint voedat dat gebeurde, in 't veld was tegengekomme mie z'n geweer. Noe bin ik a wee zó, da'k m'n eige mie zukke diengen nooit bemoeie. Mae 't geval wil, da'k tegen de vrouwe zegge Joppe was wee op 't pad, en de vrouwe zeit dat een stuitje laeter tegen de buren, en zó komt de velwachter d'r van t'ooren, en most ik as getuuge voorkomme. Dus nae stad, d'r was vreed vee volk in de wachkaemer, en m'n moste een eele stuit wachte. Afijn, eindelienge was 't zó varre, en de kantonrechter vraegt an Joppe: „Noe, oe zit dat, je liep mie je geweer in 't veld, en vertel noe mae is, of k je geschoten eit." „Oor is ier," zee Joppe, „ik oeve van wè'k doe toch gin uut- sluutsel te geven „Da mó je net," zee de kantonrechter, „en de velwachter eit gezie da je geschoten eit." „Den diejen riep Joppe. „Da kan de vint nie gezien want ie stieng mie z'n rik nae m'n toe." „Dus j'ei dan toch geschote," zee de kantonrechter. „Jewel," zee Joppe, „mae da kan 'um nooit gezien En dat ieuw t'n mae vol, mae 't ielp nie vee. „Onkruud vergae nie," zee de kantonrechter nog tegen z'n. „Nee, nee," zee Joppe, „wan dan zou jie d'r nie mi weze Zó stom was Joppe noe, mae Persintje, z'n ouwen, dae was 't nog erger mee. Die kus z'n naegels nie knippe, en die liet 'n zó lank meugelijk groeie, en dan kwam t'n bie ons, wan ie werkte wè is bie ons, om ze te laete knippen. Da gebeurde dan mie een kniptange, zovee 'ard waere z'n naegels dan, en m'n zeune, die toen nog jonk was, dee 'i ok wè is mie een feguurzaege. Ie k nog een vrouwe ok, dat ouwe Persintje. Dè mensch was is zieke, Kaatje, eette ze. Op een goeien dag kwam Persintje bie ons, en ie zee „Menschen lieve, Kaatje is toch zó zieke van de koosse, en noe zou ze zoovee graeg een platte koeke „Da kan," zee de vrouwe, en die nae de keuken, en ze bakte een platte koeke, goed gebeuterd, en goed gesuukerd, en 'eur d'r mee nae Kaatje. „E, mensch," zee Kaatje, -,da's noe nog is goed van je, wan 'k de koosse, mie de binnenkoosse d'r bie, en nog een koosse d'r deur'eenne." En ze sloog de dekens wig, en ze zee:„Leit t'n noe maer op m'n buuk Afijn hoor, de vrouwe stieng d'r van te kieken, zó'n lekkere koeke, goed gesuukerd en gebeuterd om op t' eten, en dan lei zó'n wuuf die koeke op d'r buuk tegen de koosse Zó bin sommigte ier noe op 't durp, 't is toch verschrikkelijk, zovee biegeloof as de menschen ier nog Dae zou je van stae te kieken. Noe bin ze op Peemanskerke, das zo'n eel klein durpje, ier vlak bie, wee is bezig gewist over de schoole. Je mó begriepe, das een tweemansschoole, das te zeggen da d'r twee onderwiesders bin, een juffrouw is t'r dan ok bie. Maer a t'r noe nie genog guus op de schoole bin, dan mot t'r een vort, en dan wordt dat een eenmansschoole. Noe, je be- griept, dat woue ze op dat durp liever nie, en toen kwam d'r een raedsvergaederienge, en toen wier dat behandeld, en toen zee een van de leden: „Lae m'n an Jan Huusman vraege, of at 'n z'n guus van de schoole op Janskerke vortneemt en bie ons doet. ,,Di doet t'n nie," zee een ander. „O, maer a j'n d'r wat voe geet, dan doe 't n 't wè," zee toen den eenen wee. En dan was t'r ok nog een, die wou den inspecteur van t onderwies een kedoo geve, mae dat gieng toch ok nie deur. Je zou toch zeggen, ee, die menschen doe dae toch mae raek Noe è'k van de weeke een brief g'ad van iemand die schreef m'n, da 'k k vee meer op z'n Ollans schrieve as in 't begin. Kiek, daer a 'k plezier in, en die persoon vroog m'n ok, of ik nie is eelegaer in 't Ollans kus schrieve, en dat dienk ik noe volgende weeke is te prombeeren. Een mensch is nooit t' oud om wat te leeren, en je wacht dus mae of. Alle, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Een van wijlen W. J. Schütz's bekende werken. De heeren J. v.dHeuvel,J. H. Vermeulen en J. Vermeulen ontvingen de medaille van het Carnegie-heldenfonds wegens het redden der bemanning van het nabij Breskens gestrande stoomschip „Joyce" De redders in de roeiboot, waarmee ze de redding verrichtten. Dinsdag 14 dezer hopen Jacobus Capelle en Adriana van de Repe te Rotterdam hun gouden huwelijks- jubilé in goede gezondheid te vieren. Te Zierikzee arriveerde de heer Bouwe Vlas. commandant van het Leger des Heils, die bij aankomst werd verwelkomd. In het Kunstmuseum te Middelburg werd een eere-tentoonstelling ge organiseerd van werken van den onlangs overleden Zeeuwschen kunstschilder W. Schütz. Een hoekje van de tentoonstelling met het portret van wijlen W. J. Schütz, geschilderd door mevr. Evers-Keg, voorzitster der vereeniging Voor de Kunst." Hb De heer W. P. de Koning, chef bij de fa. M. Boasson en Zonen te Middelburg, vierde onder algemeene belangstelling van directie en personeel zijn 50-jarig dienst jubileum. Te Renesse wordt een nieuwe weg aangelegd over de terreinen van Beije en Co, welke rechtstreeks naar zee voert.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24