IGCODTE i UimaooPL Maar in één opzicht zijn we net als de rest van de vrouwenwe krijgen 't ernstig te pakken voor den een of anderen jongen, en voor we 't zelf weten hebben we beloofd, dat we met hem zullen trouwen. Zoo is 't met mij ook geloopen. U zult er me heusch niet over hooren klagen. Ik wou u alleen maar aan 't verstand brengen, dat uw mooie chieke huis en uw verwaande, stijf- deftige kennissen lang geen pretje zijn voor een meisje in mijn omstandig heden en vergeet u dat alstublieft nooit Effie was voorover komen zitten en haar cigaret ging heen en weer onder Clara's neus. Haar ronde wangen waren rood van verontwaardiging. Haar blauwe oogen keken spijtig. Clara had geen woorden meer. Zij kon zich alleen maar verbazen. „Zoo, dat is er tenminste uit," zuchtte Effie, en haar opgewekte, schalksche glimlach kwam eensklaps terug. „Ik heb Rob genomen en ik zal 't zoo goed mogelijk met hem zien te stellen. En ik heb u er bij toe gekregen. Als alles gewoon was gegaan, was ik hier alweer uren de deur uit geweest. Dan was ik heel netjes en lief 'n dagje blijven logee- ren en dan had ik dè-da gezegd en de plaat gepoetst, en me ge dragen als 'n keurig jong dametje. Dan hadden we elkaar niet vaker hoeven te ontmoeten dan ééns per jaar of zoo, met Kerstmis, of als er een kleintje kwam. Maar er zijn twee dingen gebeurd, twee dingen, waar ik niet op ge rekend had. Ik heb zin in pap gekregen, zoo gauw ik hem zag. Ik hou van hem. Ik vind hem den liefsten, gevoeligsten, echten mannelijken man, dien ik mijn heele leven ontmoet heb. En 't tweede was.enfin, gisteravond. Nu moet ik wel hier blijven, tot ik u uit al uw narigheden geholpen heb „O ja, moet dat begon Clara hooghartig. Haar stem beefde. Nog nooit van haar leven had ze zooiets verbazend brutaals gehoord. „Ja, dat moet," zei Effie ernstig. „Met 't oog op uw man. Hij heeft heusch hartelijkheid noodigEn ik wou dit zeggenals we hier dan toch een poosje bij elkaar moeten zijn, zullen we dan maar niet liever ons best doen om vrede te houden Ik verwacht niet, dat we ooit vrienden zullen worden, maar enfin, u weet wel. We zouden gewoon vriendelijk kunnen zijn en elkaar niet den heelen tijd in de haren vliegen. Nou Clara deed, alsof ze dit laatste niet hoorde. „En waarom dacht je, dat we zoo verschrikkelijk verlegen zaten om hulp vroeg ze, met venijnige zoetsappigheid.' „En wat dacht je te beginnen, om de familie Feene uit 't armenhuis te houden Ik moet je eerlijk zeggen, beste kind, als ik ooit iets vrijpostig „Wacht u even 1" riep Effie. „Niet alles tegelijk Hoe ik wist, dat u hulp noodig had Omdat ik heb moeten luisteren naar het heele treurige verhaal van het eenige lid van de familie, dat 't weet Gisteravond. Pap heeft 't me verteld. Toen de dokter hem 'n beetje opgelapt had. En ik zeg u ronduit, die arme man heeft de laatste twee jaar een hel doorgemaakt! U hebt hem dit huis op z'n hals geschoven en hem opgeknapt met een tweede hypotheek, waar de Amerikaansche Staal maatschappij zich voor achter de ooren zou krabben en daar vlak overheen maakt u links en rechts rekeningen, om maar niet achter te staan bij de buren 1 Ik zou nog voor geen mensch willen doormaken, wat hij heeft doorgemaakt. Ik zou onmogelijk zooveel van iemand kunnen houden" „Maar kind, wat een onzin lachte Clara. „Wie trekt zich nu de wartaal van een zieke zoo aan Op tció doot Jtedetland. Het koor der Martinikerk te Groningen met de beroemde serie muurschilde ringendie in 1923 weer zijn vrij gemaakthet zijn fresco's uit de zestiende eeuw in renaissancestijlvan een onbekenden meester. Op dooï Jfedetlond. De Neude te Utrecht, met links een der leeuwen bij den ingang van het hoofdpostkantoor. „Wartaal?" vroeg Effie zonder boosheid. „Ik wou om ik weet niet wat, dat 't dat wisMaar dat is 't nietIk heb alles opgeteld gisteravond, tweede hypotheek, rente van de eerste, levensverze kering, afbetaling op meubels, huishoudelijke reke ningen, rekeningen voor kleeren, alles tot den laatsten cent op uw bankrekening toe...." „Zoo'n brutaliteitJeje komt hier in huis als een vreemde, als gast en je durft...." „Pap z'n eigen bevelen, en advies van den dokter," antwoordde Effie. „U had eens moeten zien, hoe 't hem opvroolijkte en gerust stelde, dat hij iemand bij zich had, die verstand heeft van zaken, om de dingen van hem over te nemen Zoo'n arme, ouwe, tobberige werkezelU had den boel zóó in de soep laten loopen ,,'t Is ontzettend Clara sloeg haar oogen ten hemel. „Ja, dat is 't zeker, 't Was zoo duidelijk mogelijk, dat hij niet de minste hulp had gehad om.om die soep na te meten. U hebt de afdeeling uitgaven op u genomen, en u hebt 't optellen en aftrekken aan hem overgelaten. Hoofdzakelijk aftrekken." Effie's heesche stem werd harder. „Moeder, u zit zoo vast als 'n muur. Ik overdrijf niets. Uw man is zijn baan kwijt. Hij heeft geen in komen en hij heeft niets op de bank. Een man, die tweemaal zooveel verdiende als hij, zou pijn in zijn buik krijgen van de rekeningen, die u gemaakt hebt. En volgende week vervalt er een termijn van die tweede hypotheek. Als die niet betaald wordt, zetten ze u op de keien. Als u denkt, dat ik er maar wat van maak, zal ik den heelen boel hier halen om 't u te bewijzen." Nu keek Clara verslagen. Zij wist, dat haar schoondochter de waarheid sprak. Maar toen herinnerde zij zich een plan, dat zij zélf bedacht had, en haar afkeer van het meisje maakte er een wapen van. No. 41 (Wordt voortgezet).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 31