1322 VRIJDAG 17 MAART 1933 No. 42 Koning Gustaaf V van Zwedenover wien nu en dan beraadslaagd wordt, of men hem al of niet als koning zal handhaven. Het vorig jaar vierde hij zijn 25-jarig regeeringsjubileum. Zooals men weet is de Zweedsche koning een vurig tennisspeler. Het grootste gedeelte van zijn vrijen tijd wordt aan deze sport besteed. De koning van Zweden beleeft nu en dan de eigenaardige sensatie, dat er in het parlement van zijn land rede voeringen worden gehouden over de vraag of men de monarchie zal handhaven ofwel de republiek zal invoeren. Sinds eenigen tijd wordt n.l. ieder jaar in de Kamer een motie ingediend, om de republiek in te voeren waarna sociaal-democraten, liberalen, com munisten enz. debatteeren over de kwestie en de voordeelen van een koning of president als staatshoofd bespreken. Onlangs was deze motie weer aan de orde; zij werd verworpen, doch uit de redevoeringen bleek, dat men niet bepaald tégen een republiek is, ofschoon men ook naar voren bracht, dat de verandering van koninkrijk in republiek niet veel verande ring zou brengen in den tegenwoordigen economischen toestand, terwijl een socialist bijv. aanvoerde, dat een sterk koninklijk gezag Gustaaf V van Zweden, 25 jaar ge leden, in groot ornaat bij zijn kroning Gustaaf V tijdens een parade op zijn verjaardag. inv1*::: Toen de koning tijden de wedstrijden om het tenniskampioenschap te Nice logeerde, verzuim de hij natuurlijk niet met de beroemde ten nis-ster Suzanne Leng len te spelen. dikwijls de belangen van het volk beschermde tegen den in vloed der „heeren." De motie werd dus verworpen, maar de redevoeringen bewezen, dat dit niet be teekent, dat men het koningschap wil handhaven men vond de kwestie nu niet actueel. Het is dus niet on mogelijk, dat Gustaaf V de laatste koning van Zweden is en dat hij te eeniger tijd bericht krijgt„De Kamer heeft besloten van Zweden 'n republiek te maken Uwe Majesteit gelieve zich niet meer als koning te be schouwen. Met dank voor de gewichtige diensten, den lande bewezen, enz....*'

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 10