wordt door de beweging van het water gemakkelijk meegenomen maar binnenin zit een zeer zware schijf, die zoo gauw niet mee wil (volgens de natuurkundige wet der traagheid) en daardoor een zeer hoogen druk onderaan op den cylinder uitoefent. Als die traag heid overwonnen is, krijgt het kolossale gewicht een groote stuw kracht. Als nu de bol op den top van een golf komt, oefent deze stuwkracht, samen met de terugwerking van de kolossale veeren, een even grooten druk uit in den bovensten cylinder. Die ontzaglijke druk nu plant zich voort op olie, en deze brengt weer een soort turbine in beweging, die een dynamo bedient. Langs een onderzeeschen kabel wordt de aldus verkregen stroom naar de kust geleid. Een stel van die motoren kan een ongeveer on- Aan welke uitvinding bestaat het meeste be hoefte Geen televisie geen nieuwe soorten vliegtuigen geen vluggere automo bielen. De mannen der wetenschap zijn het er over eens, dat de wereld vooral behoefte heeft aan machines, die de natuurkrachten omzetten in bruikbare kracht aan een nieuwen motor. Hoe getracht wordt, de kracht van de straling der zon op te bottelen, hebben wij vroeger al eens getoond. Nu wijzen we op de tweede bron van on uitputtelijke natuurkrachtdie van zeegolving en getij. Een uitvinder te Los Angeles heeft een „golf-motor" gebouwd, die zich belooft te ont wikkelen tot practisch mogelijk gebruik. Op vroegere pogingen van dezen aard heeft de nieuwe golf-motor verschillende dingen vóór ten eerste, dat hij tegen alle stormen bestand is ten tweede, dat hij geen fundeering noodig heeft, en met den zeebodem alleen door een ankerketting verbonden hoeft te worden. Onze teekenaar brengt hierboven duidelijk in beeld, hoe deze nieuwe motor er uitziet, en hoe hij werkt. Er drijft een holle bol op de golven. Die beperkte hoeveelheid kracht leveren. De kosten van den aanleg zijn niet zoo bar hoog, en onderhouds kosten zijn er bijna niet. Men berekent, dat de installatie in 1^ jaar haar kostprijs zou opbrengen. Om het belang van zulk een uitvinding te doen beseffen, stippen wij nog even aan, dat een golf, die een schip van 25.000 ton in vijf seconden 3 M. oplicht, 'n kracht uitoefent van 181.818 paarde- kracht

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 23