Bie ons op rt durp. 1336 VRIJDAG 17 MAART 1933 No. 42 Tjoengen, tjoengen, wat een voorjaer Dc lucht is zochtc as butter, en de boomen vliege zo maer uut Afijn, a je zo mie je ouwe botten in 't zunnetje staet dan voel je j'n eige een jonge vint worre. Ik kuier noe elke merge 't durp om en dom, je mo van die mooie daegen mae geniete, wa jie Noe bin d'r 'ier den lesten tied ok van die Sjineezen bie ons op 't durp gekomme, van die pinda-vintjes, een stik of drie, en die loope den 'eelen dag mae over 't durp, Ik e dat is bekeke, mae dat beviel mien nie, d'r oagen stacn mien te scheef in d'r 'oot. En je kan nooit wete ok, wan ik e d'r is een boek over 'elezes toen a 'k jonk was, en d'r stieng in da die Sjineezen d'r guue opvrete, en zukke finten zouwe ze 'ier ok we is te pas kunne brienge. Dis bin 'k is even nae de burregemeester 'estapt, ma, die lachten m'n uut, maer ik zee 'oor is 'ier burregemeester, zukke vremde kaerels, je kun mae nooit wete, en ik zou ze maer uut de gemeente wigdoe. Mae de burgemeester zee, dat t'n d'r juust van dat aorigc spul van 'ekocht a, voe z'n guus, en toen viel ik bienae achterover, 'oe dat t'n dat dis te doe Afijn, 's aeves kwam ik bie Janne van Kee langst, en die 'ieuw m'n an, en zee weet je a, da Piete van Nele zo zieke is Ik zegge nee, wat mekeert d'r an Da za'k je is gauw zegge, zee 'eur, die meid'ei van die smeri- gen bocht van die Sjeneezen 'ekocht en noe 'ei ze 't an d'r maege. Net, zee ik, daer 'éi je 't noe a, en ik wee nae de burrege meester. Die keek mae aorig, en wulder saeme nae Pieter van Nele, maer die lachten ons uut, want die zei dat een van de guus een broeksknoppe in'eslikt a, en in 't eest waere ze benauwd 'ewist, mae 't was noe al wee in orde, ze kus dat noe zo nie zegge, mie de burgemeester d'erbie, mae 't kind was de knoppe wee kwietgerocht. Afijn, maer ik e ik 't nog nie begrepe op die vremde kaerels, en ik begriepe nie, dat 't 'eele durp d'r achteran loopt mie alder- lei spullen. Dazze de menschen een bitje goeddoe, dae bin 'k voe, menschen bin menschen, maer a Jewannes uut de polder, die nie werke kan, bie de menschen komt, wor t'n dikkels mie den 'ond weggejoge. Zo bin de menschen, en wat ka j'er an doe Mie 't zeumersche weer bin 'k is nae Visdurp gekuierd, wan dae kom ik noe nooit, en dae woon nichte Kee, die 'k a in jaeren nie 'ezien a. Ja, 'oe gaet dat mie je fermielje, die 't dichste bie weune, dae kom je nooit, wan je dienkt dae kan 'k altied nog we is nae toe gae. Afijn, ik kwamme d'r an, en Kee stieng an de deure, en ze sloog d'r 'anden in mekaere, en riep wa zum- men noe e. Pier zo mae op de kuier, en dan bie mien op fer- ziete Kom t'r in, zee ze, en ik t'r in, nac de keuken. Jae, zee ze, je treft 'et nie, wan noe bin 'k toch zo vee kwaed, 't is vreed dat bar is Ik vraege wat is t'r dan 'ebeurd, en 'eur zee da za'k je is gauw vertelle. Ik zitte daernet kousen te stoppen an de deure, en dae zie'k Jan en Jane an komme, je weet we, de guus van Joppe van Treeldurp, das nog een nichte van m'n, van vaeders kant- Ik kieke is goed, en ik kieke nog is, en ik zegge tegen Janna van 'ierneven, die ok net an de deure was wa zie die guus d'r toch oarig uut, en 'eur zee da zie ze net, en ze komme dichter- bie, en dae zie 'k dazze blauw 'aer e"! Ik zegge Hosterandewaerelt, guus, wat e julder noe toch edae, en wae bin julder mooie kriengels in j'n 'aer toch 'ebleve, julder zie glad blauw, bel, bel En toen zee Jane Moe die a een rok van d'r eige zwart geverfd, en da gieng zo goed, en toen zee 'eur noe za'k julder 'aer ok is zwart verve voe de veranderienge, mae 't was zo'n wermen dag, en noe was 't blauw 'eworren. Bel, bel, zee ik wee, dat mensch lieken we gek, en ik nae bin nen, en een teile mie zeepsop, en 't 'aer gewassche, mae 't gieng d'r glad nie goed of, afijn, Pier, je begriep zo'n mensch noe toch nie, 'oe kom ze an zukke streken Afijn, dat wist ik ok nie, maer ik dronk een baksje thee en bin toen wee op'estapt, mae 't was toch nog a een 'eel ende, en noe zit de stiefte in m'n beenen, of zou dat van 't voorjaer kom me Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF De officieele genoodigden, waaronder B. en W. van Zierikzee en vele beken de voormannen van de Z. L. M. met hun dames poseeren na de eerste steenleggingr. 'n Bananenkoopman op de markt te Goes, die boven al z'n concur renten uitsteekt en door boven op z'n auto te klimmen klanten trekt. Wat uit de straten van Middelburg gaat verdwij nen. De mitrailleursdie dagelijks hun marsch door Middelburg maken, gaan op 30 Maart ver huizen. Nog 'n kiekje van een marcheerend „span". Vrijdag 3 Maart j.l. werd te Kortgene een feestavond georganiseerd ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan der werkliedenvereeniging Onderlinge Hulp welke avond een buitengewoon succes is geweest. Op de foto het voortvarende bestuur, omringd door de tooneelistendie dezen dag tot fn onvergetelijken hebben gemaakt. Ter gelegenheid van haar achtste jaarfeest voerde de Zeeuwsche vereeniging Ons Zeeland te Utrecht op 25 Februari j.lmet groot suc ces in hotel VEurope het Zeeuwsche tooneelspel De Roos van Duunland op. Op Donderdag 9 Maart had de eerste-steenlegging plaats van de nieuwe landbouwhuishoudschool te Zierikzee. De heer Dieleman, voorzitter van de Z.L.M. Zeeuwsche Landbouw Maatschappij)verwelkomde de aanwezigen. De plechtige eerstesteenlegging ge schiedde door den heer P. Dieleman.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24