ZeeuMècfa 7 Bie ons op (t durp 1368 VRIJDAG 24 MAART 1933 No. 43 Ja, ze kun Zegge, Pier die stae goed mie z'n eigen, mae komraen- de weeke is t'r wat gaende, da mó'k je toch vertelle Kommende weeke Vriedag bin de vrouwe en ik veertig jaer 'etrouwd. Ja, das een eelen tied, je begriept 'et bienae nie, en de vrouwe zee vanmerge Ik gloove da jie toch nie zo kwaed bin a'k dikkels 'edocht e, want anders was ik gin veertig jaer bie j' ebleven. Das 'eel wat voe de vrouwe, om dat te zeggen, bedoel ik. Ja, das waer, ikke was eenentwintig jaer, en de vrouwe was t'r achttiene toen a m'n trouwden. Da gieng toen nog op z'n ouwerwes, mie 't gerei, en dat was vee gezelliger ok. Ik weet nog as de dag van gistere, da Kreel van Duun, die noe a vuuftien jaer verschejen is, een mooi vesje voodroeg dat t'n 'en zelf 'emaekt a. Ik e gistere nog is in de pampieren zitte kieke, want a zo'n dag dichterbie komt, dan wor je een bitje om te schreeu wen, afijn, da begriep je. En vrentig, ik vonde dat vesje nog tusschen ouwe brieven, mie prachtige letters 'eschreven deur Krul, dat was den ouwen schoolmeester, mae die is noe zeker a vuufentwintig jaer dood. D'r stieng boven Ter eere van het bruidspaar; afijn, ik za 't 'eelemaele voe j'overschrieve, allee Vandaag worden Piet en Cornelia getrouwd, Die Kee is een kante meid Ze hebben zonder dat het hen ooit heeft berouwd, wel drie-en-een half jaar gevrijd. O worde hun pad nu met rozen bestrooid O worde hun pad nu met bloemen getooid Daar gaan ze, het bruidspaar dat leve lang, bij feestgeruisch en bij gezang Dat wier gezonge op de wieze van In naam van Oranje doet open de poort, en dat gieng goed ok D'r waere nog tien andere komplotten, allegaere even mooi, wan die Kreel dat was een dichter, en die schreef ok we is van die diengen in de Kerkbode, mae die za'k noe toch mae nie overschrieve. f Ja' zo gieng dat noe vroeger, en noe bin 'k veertig jaer etrouwd, en mensche lieve, waer is den tied gebleve Nie da'k 'n verprust e, neent, glad nie. Pier 'eit altied voe z'n werk 'estae, da's vast, mae kiek 't is toch nog om voe da je 't weet. En dat wi'k je wel vertelle, dat wuuf van mien das toch altied maer een best wuuf voe m'n 'ewist, a vlogen m'n mekaere zo noe en dan in 't 'aer. Ja, das waer, en m'n e saeme vee mee'emaekt ok, te vee om op te noemen, maer a'k zo alleenig maer is an Keesje dienke, die in z'n derde 'esturreve is, en toen a Piete d'r vandeur liep omda ze mie dolsgeweld nae stad wou, dan zegge ik a'k die veertig jaer vrom most doe, dan zou ik t'r nie zo goed ofkomme, kiek. En noe menschen, a je zo in die daegen bin, net as mie Ouwe- jaer, tegen dazze uren, daegen, maenden, jaeren deur de radio gae spelen, dan voel je zo ies van nattig'eid en steken in j'n 'arte, en kiek, dat voel ik noe ok. En daevoe za'k je nie zo vee mee schrieve vandaege. Want in zukke daegen kiek je j'n levenswigt wee is of, en dan 'ei ie spiet van vee diengen die je glad nie, of glad verkeerd 'ei gedaen. Ja, a je dae noe mae spiet van 'eit, dan is 't zovee erg nie, wan de mensch is nie onfeilbaar, glad nie, en iederndeen doe we is wat verkeerd. Allee, ik e g'oore dazze de buurt wille opkrone voe dat jubbeleum van ons, en dat mozze mae nie doen, wan t'is den tied d'r nie voe, da zeg ik. Ze motte dat geld maer an den erremen geve, das vee beter. En noe weet je 't, en zo onder de fermielje zummen toch een klein feestaevenje e, dat mot t'r toch van komme, dat begriep je. Kommende weeke vertel ik je d'r we van. Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. De heer C. Visser, die voor z'n schilderwerken vooral onze provincie als operatiebasis kiest, ex poseert op het oogenblik in kunsthandel Sturm te Goes. Een hoekje van de show. De heer Visser teekent een kadegezicht te Goes Een der mooie houtsneden van den heer C. Visser. Een lentetafereel. De rattenvanger van Zierikzee. Te Zierikzee, dat blijkbaar nog al sterk door ratten wordt geplaagd, heeft de heer Meijvaert een practische rattenval uitgevonden, die hij thans in het groot vervaardigt en waarmee hij onder het ongedierte een flinke opruiming te weeg brengt. Zijn de ratten eenmaal in de val, dan zorgt de fox hond voor verdere noodzakelijke verdelging. Tot stijving van de kas der padvinders te Middelburg werd aldaar een bazar: „Padvinder smarkt" georganiseerd. Een groepje dames en heeren, dat zich voor deze markt verdienstelijk maakte.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24