DE STOOMFIETS 350 VRIJDAG 24 MAART 1933 No. 43 Ofschoon de voorjaarsstormen nog ivoedden boven de Zeeuwsche wateren kon toch de voorjaarsschoon maak niet langer worden uitgesteld. Uit de oude doos. Een kijkje op Si- noutskerke, waarvan het kerkje reeds in 1906 werd afgebro ken. Hoe het er voor dien tijd uitzag, toont 't plaatje, dat we op het raadhuis van 's Heer Abts- kerke aantroffen. Wu Moei Jane d'r van zee. Achter op de stoomfies, ikke Ei jic noe j'n ola nie 'k Za m'n leven dae gae waege, Vraeg dat mae an Ka van Pie Das zo'n nocht'ren, mo je dienke. Die stae voe zo ies we klaer Ik za ik mae bluve loope tot m'n leste levensjaer. Al die drokte op de wegen, alsmae 'arder mot het gae, 'onderdduzend kilometer bin in 't 'alf uur ofgedae Nerges ku je veilig loope, stuuf zo'n dieng je wee verbie, Schrik j'n eige wee een 'oedje, ku je van de stof nie zie Vroeger liepe me een ende Zondags 'eel de polder rond Dat was glad nie zo gevaerlijk, en je bleef ok nog gezond. Klaos die 'ei noe ok zo'n stoomfies, menschen lieve, pas toch op, zeg ik altied, strak dan stae je in de dulve op je kop. Kiek, dan lacht t'n, maer ik weet het, op een dag of op een nacht dan wor Klaos z'n jonge lief nog is an stikjes tuus'ebracht. O mae I De jeugd van Nisse amuseert zich met de knikkers, nu de winterkou voorbij is. Wa Klaos d'r van zee. Moei die kan dat nie begriepe, z' is nog van den ouwen tied En ze schrik net as de merrie, as zo'n dienk verbie d'r riedt Maer ik dienk t'r anders over, 'k rieje mie zo'n dienk nae stad in een uurtje, das goekoope en an tied verdien je 't zat. Ik zit ik noe nergest liever dan op d'ouwe Indiaen, Das gin paerd mie van die kuren, dat zo noe en dan biuuf staen. Mae Moei Jane kan 't nie vele dat een ander achterop mie m'n meeriedt, en noe is ze kwaaijer as een spinnekop. En ik wil je we vertelle, as ik rieje wou mie Kee, (daemee 'ei ze d'ergste ruzie) noe, dan rie Moei Jane mee Dorpsstraat te Driewegen (Z.-Bev.) met raadhuis en kerktoren rechts. Een aardig kijkje van Zonnemaire. waar de landelijke rust zelden wordt verstoord.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 6