AVONTUREN W< PU MaliiiLluiliiiL.. In Walsoorden maakten we de aankomst mee van heele kudden vee uit overig Zeeland en uit heel Holland VRIJDAG 24 MAART 1933 No. 43 Druk wordt er gesproken van weer een nieuwe verkooping in een Belgische grens plaats van het aangehouden gesmokkeld vee. komen in een ruime achterkamer. Daar zit onze gastheer-smokkelaar met zijn beide zoons, die vannacht een handje zullen helpen. We krijgen hier voor het eerst gegevens. Na tuurlijk hebben we ons volkomen neutraal ver klaard. De geheimen, die de douanen ons vertellen, zijn bij ons veilig, maar ook de geheimen van de smokkelaars kunnen ons worden toevertrouwd. We hooren, hoe het bedrijf hier op volle kracht werkt. Niet altijd met succes, want de 22 man, die gisteren de grens zijn overgegaan, ieder met een varken in een zak op den nek (hebben we er daar van gisteren één gesnapt moesten terugkeeren, omdat de beesten te hard schreeuwden. Koeien doen dat zoo niet. We hooren nu, dat er bij de smokkelarij heel wat kijken komt. Déze zaak wordt gefinancierd door den vader, die tijdens de in stelling der beperkende bepalingen smokkelaar werd, en de beide zoons gaan mee. Bovendien gaan er nog.... 17 man inee 1 Twee voor ieder beest, en verder drie voorposten, die het terrein moeten verkennen. De 8 beesten moeten ongeveer 4 uur België in. Daarvoor krijgen de geleiders, die toch hun vrij heid, en soms zelfs hun leven wagen60 francs (ongeveer 4 gulden). Het is géén prijs, verklaart ons de smokkelaar. We zouden graag meer geven, maar dat is niet mogelijk; het risico is groot, en de winst is klein. Op een volslagen koe wordt maar een 600 frs. (ong. 40 gulden) ver diend. Daar gaan dan de kosten af. En vroeg of laat is er een verlies, als de bende overvallen wordt, en een of meer koeien achtergelaten moeten worden. Het vee wordt dwars door de velden gedreven in het diepste van den nacht. jgb geveer 238 gulden). Dat maakt dus niet rijk. En alles moet goed gaanDeze smokkelaar bevestigt, wat wij reeds eerder hoorden de vee handel is door de beperkende bepalingen dood geslagen. En men moet leven. De vlasindustne is er aan, de klompenindustrie kwijnt, om van den landbouw maar te zwijgen. Dit alles maakt, dat er veehandelaars te vinden zijn, die het smokke len ondernemen, en werkloozen, die het uitvoeren. En zet u dat allemaol maor gerust in de gazet, menier, zegt onze smokkelaar, en hij ziet ons trouwhartig aan. Wat erger is; veelal zijner groot-smokke laars, die de zaak financieren. Ze leveren koeien, maar de smokkelaar moet b.v. 2500 frs. als garantiesom storten, en als hij zijn koe kwijtraakt, is hij ook zijn garantie kwijt. Deze heeren blijven achter de schermen en verdienen altijd. Brengt hij de koe over, dan wacht hem 'n winst van 550 frs.... Wanneer een koe via het tolkantoor en de quarantaine in ESelgië wordt afgeleverd, bedragen de onkosten ruim 500 frs. En wat blijft er dan aan winst over Oe Belgische douane heeft heel wat aangehouden beestjes op stal staan. Maar dit is maar een heel klein gedeelte van wat er al de grens passeert. Ook smokkelt men wel met auto's, en er rijdt hier zelfs één gepantserde wagen,waarop men in Belgiëal 10 maal vergeefs geschoten heeft. Die rijdt nu al 3 a 4 maanden. Het smokkelen is echter den laatsten tijd moeilijker geworden. Niet alleen dat het toe zicht is verscherpt, maar ook de strook in België, waarbuiten de dieren vrij zijn, is van 12 op 30 K.M. gebracht, zoodat men uren moet sjouwen, voor men den stal bereikt, waar de dieren moeten worden afgeleverd. Er is op deze acht kleine beest jes een totale winst te maken van 3400 frs. (on- Is dat wel allemaal zuivere koffie

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 8