DE HYGIËNISCHE RAADSMAN OF: GEZONDHEIDSKALENDER VOOR ALLE DAGEN DES JAARS m 1418 VRIJDAG 7 APRIL 1933 No. 45 Een ieder, hij zij blank of zwart, ligt de gezondheid na aan 't hart, die ons bewaart voor vroegen dood. Die zekerheid gaf ons den stoot om al, wat goed is en verkeerd, zooals ons de ervaring leert, hetzij bekend, hetzij geheim, te prediken in maat en rijm, zoodat een ieder, vrouw of man, het lezen en onthouden kan. Ten eerste dan is prima bloed voor ons lichaamlijk welzijn goed dus zorge men uit alle macht voor een gezond, sterk voorgeslacht. Verlang direct een goed warm bad, zoodra de wereld u bevat; maak dan van 't schreeu wen vlijtig werk, dan worden borst en longen sterk. Wanneer men u in wind sels vouwt, zie dan, dat gij die zindlijk houdt, en houd u strikt aan uw dieet dat spaart u heel wat bitter leed. Gebruik geen Bols, al hebt gij zin, en rauwen biefstuk even min, rook geen sigaar of sigaret, eet geen citroenen of banket. Ga niet met oude tantes om die troetelen u ziek en krom onthoud u ook een jaar of wat van het verkeer met hond of kat. Bij zoetigheid, en speel goed ook, brengt vaak de verf u van de kook steek dus niet alles in uw mond, want gif is altijd ongezond. Als gij daarna de school betreedt, zorg dan, dat gij de ruimte meet, u moet maar gauw weer huistoe gaan als aan de wet niet is voldaan. Is soms de bank niet goed gebouwd, ga dan niet zitten, voor geen goud want krom te groeien, door en door, dat schrijft de leerplicht niemand voor. En is uw prilste jeugd voorbij, begin dan aan de turnerij, maar met voorzichtig heid, dat spreekt dat gij geen hals of beenen breekt. Ook schaatsenrijden en met grond beschouwen velen als gezond valt gij, houd dan uw schedel heel val liever op het tegendeel Ook zwemmen is een goede sport, als men niet onvoorzichtig wordt dus mocht het naar het vriespunt gaan, trek dan een warme zwembroek aan. En oefen u in zelfverweer, Dan oefent gij uw spieren zeer! Houd u vervolgens wijd en zijd aan het gebod der zindlijkheid dat is het ware levens- zout al worden ook zigeu ners oud. Ga matig om met spijs en drank, ga naar geen dokter, word nooit krank nooit medicijnen in uw mond Dan blijft gij altijd kerngezond. Een heele massa waak zaamheid zij immer aan den slaap gewijd het derde deel van ons bestaan pleegt met dit werkje schoot te gaan. Gezond, al is het ook niet zóó als 's nachts, is slapen op 't bureau geen rechtgeaarde bureaucraat, die aan het werk ten gronde gaat. De slapeloosheid is een kwaal die velen mager maakt en vaal die ziekte komt helaas veel voor bij nachtportiers en aan 't spoor. Morphine echter, en chloraal, bevordren 't sla pen radicaal zoodat, wie er gebruik van maakt, soms heelemóal niet meer ontwaakt. Bij menig blijspel of roman grijpt ons 'n zachte sluimer an óók goed zijn lyri sche gedichten nog beter kamer overzichten. Uw spijsvertering zij perfect zie toe, wat gij uw maag verstrekt 1 Houd koel het hoofd, de voeten warm, wees onbezorgd en word nooit arm Waak er ook zorgzaam voor, altijd, dat geen bacil u steekt of bijt zit zooiets eenmaal in uw bloed, dan volgt er ras een heele stoet. Die beesten sloopen stil en snel, zoo leert de wetenschap, 't gestel, dus vestigt zich in u zoo'n guit, gooi hem er dan direct weer uit. Tot nu toe weet men nog niet goed of dat wel kan, en hoe het moet, maar over twee- driehonderd jaar komt men met dit probleem wel klaar. Nu echter is een neus-catarrh de wetenschap nog steeds te bar dus zit er zooiets in de lucht, grijp dan uw hoed en neem de vlucht Als gij wilt blozen, verf u rood. Beweging is der ziekte dood dus wordt uw adem ietwat krap, beklim dan snel een wenteltrap. Lijkt eenzaam-ziekzijn u een kruis, blijf niet den heelen dag in huis wie in 't café blijft zitten, lijdt niet in zijn bed aan eenzaamheid. Slik ijverig en onverveerd wat de reclame commandeert gaat uw gezondheid naar de maan, gij hebt dan toch uw best gedaan Ontwijk altijd en overal met groote zorg elk ongeval want als de dood geweld gebruikt is uw gezondheid zóó gefnuikt. Neem u vervol gens dag en nacht voor slangenbeten goed in acht, en eet gij somtijds champignons, geef dan den giftigen de bons, Mijd overstroo ming, waag u niet aan brand, vulka nen, dynamiet; ontwijk den oorlog en den moord, lawinen, schip breuk enzoovoort. Als gij per spoor trein reizen moet, bekijk dan eerst de wagens goed, en als er één ont spoort of knapt, dan liever daar niet ingestapt Ga nooit te ver in liefde of haat, wijl dat de zenuwen zeer schaadt neem u voor alle smart in acht - u blijft gezonder, als u lacht. Neem daarom vlijtig humor in Ook onzin heeft een diepen zin uw lach zet heel uw leven aan, en ik ehmoet er van bestaan E. STANS.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 10