ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op t durp - - D'r is van't feest niks gekomme, want de vrouwe is plosse- lieng zieke 'eworre, an de maege, zee den dokter, en ze lag plat op bedde, en opstae, o mae. Noe is 't bie 'eur zo 'estzld, dat 'eur glad nie e kan, dat t'r leven in 'uus wor gemaekt azze 't zelf nie doet. Dus gin feeste, en dat was toch vreed jammer, wan de buürte wou alles opkrone, en dat was toch we mooi 'ewist. Noe wou ik m'n brief gae schrieve voe 't blad, mae kiek, dae kwam den dokter, en die keek nog a vreed benauwd, en die zee Ja, Pier, zee d'n, 't spiet m'n erg, mae je vrouwe za nae 't zieken- 'uus motte, das waer. Ik kus effenof gin woord uutbrienge, zo stieng ik te kieken, mae ja, wa doe je d'r an Toen kwam d'r een auto, en e m'n ze wiggebrocht, mae ik was t'r glad nie goed van, en daevoe e'k vlee weke nie geschreve. In 't eest leken 't noga goed te gae, mae laeter toch wee nie. Noe bin 'k er vandaege 'ewist, mae ze kuste nog niks zegge, Ze is noe zovee as in opstervasie, begriep je. 'k Bin d'r nog een stuitje bie 'ewist ok, en ze lag te julen, mae dat was noe nie zo erg, mae ze was geschrokke, wan den dokter was bie d'r 'ewist mie een groot dienk mie een slange d'r an, en toen doch ze, da d'r in d'r buuk 'esneje zou worre. Mae zo erg was 't nie, want 't was mae een pompe, en dae pompten ze d'r maege mee leeg, om te zien wat a d'r in zat, begriep je; wa de menschen toch verzinne 1 Afijn, da was zo'n aorig gevoel 'ewist, en dat was ze nog nie te boven. O, Pier, zee ze, ik loope vort, foei, mie zukke iesselijke diengen in je maege, wae deug dat noe voe Ik zee dazze dat maer an den dokter most overlaete, en ze zee die vint kan m'n we dooddoe mae toen riep ik sjjjt wan d'r stieng een zuster bie, en die keek vee kwaed. Afijn, zieke menschen mot je mae laete doe, en ik t'r vandeur, mae mie een zwaer 'arte, da kan 'k je we zegge. Ja, wan ziekte, das erg, vee erg. Je weet nooit komt, en me bin toch allegaere mae menschen, e anderen dag is 't of'eloope. Nie da 'k dae noe voe nauwd voe bin, glad nie, ik e ik m'n leven g'ad, n schen die je naestaenden bin, zo zieke worre, dan is dat vreed erg, vee erger dan a je 't zelf 'eit. Noe zat ik nog mie moeilijkhedens, wan ik zitte noe maer alleenig tuus. Da gieng dus nie, wan eten koke, daer e 'k noe glad gin verstand van. Toen 'k bie de vrouwe was, spraeke m'n daerover, en die zee ok, da'k iemand, een vrouwspersoon in 'uus most neme, en ik zegge Ka van der Eme, mae toen kwam ze glad overende, en ze riep Neent, dat wuuf kom nie in m'n 'uus, die leit 'et mie iederendeen an, o mae Ja, ik von eigelijk ok, da die nog a vee jonk was, en toen e m'n mae beslote om Pie Wullemse te nemen, die is achter in de zeven tig, dus dae zu de menschen we gin praet over e. Mae allee, toch ok verschrikkelijk, wan die kan de trap nie mi op, zo stieve is ze van de rimmetiek, en ze zie slecht ok, en noe kan ze niks vinde, en noe zit ze m'n 'eele daegen mae achteran, mie Pier, weet jie dit of dat nie te stae En da begin mien vreed te vervelen, ja menschen, 't is gin pretje, en ik 'ope da de vrouwe wee gauw beter za magge weze. Allee, de groetenisse PIER VAN 'T HOF. den een of n'n eige be- VRIJDAG 7 APRIL 1933 No. 45 Te Zuiddorpe werd een voetbalclub opge richt. Foto van het elftal met het bestuur Op den Sloedam botste een mili taire vrachtauto tegen een boom en werd bijna totaal vernield. De heer Plansoengemeente veldwachter te Koudekerke, die onlangs wegens dertigjarigen dienst werd gedecoreerd, heeft thans eervol ontslag uit z'n dienst verkregen. De heer Plansoen temidden van col lega's en het bestuur van den A.N.P.B., bij gelegenheid van het afscheid gefotografeerd Nk 't Kerkje van Grijps- kerke wordt geres taureerd. 't Torentje in de steigers. De heer Plassche, vooizitter van de athletiekvereeni- ging E. M. M. te Middelburg, heeft afscheid genomen van zijn club, waarvan hij steeds een energiek lei der is geweest.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24