IE LEVEN No. 45 Te Soerabaja heeft men getracht moderne beton- woningen te bonwen voor den inlander. De huur was voor den bewoner uit de overbevolkte dessa te hoog <8—15 gld. per maand) en de enkele die er introk keerde spoedig naar zijn dorp terng. de huizen aan Europeanen en halfbloeden overlatend. geringe behoeften te benijden. Terwijl de Euro peaan, zooal niet naar kaviaar, dan toch nog eens naar echt-Hollandschen stamppot of boeren kool met worst kan verlangen, zoo op de bekende degelijke vaderlandsche manier toebereid, kent de Indiër dit gemis niet. Een inlanderswoning op Sumatra. Kosten waren aan den bouw niet veel*verbonden. Hoofdzakelijk immers werd het opgetrokken uit bamboe, dat overal groeit. Huur behoeft er niet voor te worden betaald, daar het aan de dorpsgemeenschap behoort, evenals de grond. De wet zorgt, dat een blanke het huis niet in eigendom kan krijgen. Ook de arbeidskrachten, die het voedsel moeten aanbrengen, zijn niet duur. In vele streken van Nederlandsch-Indië zijn de apen gedresseerd om de klapperboomen te schudden. Met de vruchten, die naar beneden vallen, voedt de inlander zich. Een kostwinner, die voor zijn gezin even een maaltijd naar boven haalt. Vele Indische zeeën en rivieren zijn uiterst vischrijk. Geen visscher, schreef onze reporter, zag ik langer dan vijf minuten wachten om dan zijn net zwaar gevuld op te halen. En het bovenstaande geldt niet al leen voor het voedsel, maar evenzoo voor kleeding en woning. De dessa-man zal nooit wenschen weer eens een goed zittende smoking om zijn leden te voelen, evenmin maakt hij plannen om zich eens, en voorgoed, in een mooi villadorp op de Veluwe te vestigen. Het leven in de dessa's is nog onge compliceerd, nog eenvoudig en klein. Men is er nog niet besmet met de „zege ningen" van onze cultuur. Maar voetje voor voetje wint ook in Indië de Wester- sche beschaving veld en desondanks zal Oost Oost blijven en West West en, naar het pessimistische woord van Galsworthy, nimmer zullen zij elkander verstaan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 5