Xeeuwéck Al is het marktleven van Hulst minder algemeen bekend, toch trekken er op Maandag velen heen en vooral de varkensmarkt wordt druk bezocht. Verkocht! Een tafereeltje op de Hulster markt. Wa Moei Jane d'r van zee Naar de markt geweestDe wekelijksche markt in Ter neazen is een evenement ge worden voor de bewoners uit den omtrek en ons vrouwtje komt er goed beladen vandaan, zoo zelfs, dat ze t blijkbaar wat gevaarlijk vindt om in de stad op de fiets te stappen. In de Zeeawsch-Vlaamsche landschappen treffen dikwijls de fraaie gezichten over kreeken en weelen, waarlangs de roode daken der huizekens rijen en rimpelig weerkaatsen in het heldere water. Een aardig waterlandschapje nabij IJzendijke Stroopuit Voorjaer is voe mien raae schure, eel de boel mot van z'n plek; Eel de weeke bin 'k a bezig in den 'of bie 't teele-rek. Op de zolder, in de kelder, alles mo vlug an de kant, schure, schrobbe, boene, poesse, want de lente is in 't land. Pier zee: gae is bute kieke, alles staet al in de knop; Kom nie in m'n schoone keuken, zwiegt van buten, schiet maer op! Menschen lieve, mie de schoonmaek e 'k gin tied voe zuk gedoe; Boomen zulle toch we groeie, dae bin boomen boomen voe Ik e ik genog te stellen, want m'n 'uus mot an de kant; schure, schrobbe, boene, poesse, want de lente is in 't land, zwiegt Wa Pier d'r van zee Moei Jane eit de schoonmaekziekte, je kan in 'uus nie gae of stae Alles krauw ze overende, ik zeg ik't is niks gedae Buten stae de boomen ovra a in knop, 't loopt alles uut; 't Zuuwe-windje waeit a lekker, en de vogels e de muut. Lekker is 't noe om te loopen, 't is a zeumersch weer, kompleet; Bloesems staen a an de prumen, da je je zurgen we vergeet! 't Voorjaer maek wee nieuwe menschen, 't is alleen, moei Jane nie Want die ei nie eens den tied mee om deur 't raem is uut te zie. Schoonmaek binnen, 'k bin d'r tegen, 't is toch strakjes wee een zooi Mae de schoonmaek buten, weet je, da's wat anders, en da's mooi 1414 VRIJDAG 7 APRIL 1933 No. 43

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 6