Proeven is de beste methode van keuren. 't Postkantoor wordt gemoedelijk naar de markt overgebracht, waarmede de post en de geadresseerden beide gebaat zijn. Het loopen naar de dik wijls afgelegen boer derijen vervalt, en de post komt vlugger in het bezit der geadres seerden. Tusschen de kisten**-* en manden met de beroemde Barnevel der eieren op markt dag; bij de veiling begint de reis der eieren naar alle stre- ken van het binnen land en naar het buitenland, toen de grenzen nog niet ge sloten waren. Vanneer men ons zou vragen waar Dzierozazna ligt, 80den we heusch niet weten in welk hoekje van Europa het moesten zoeken, maar als men bij den kok van ttii restaurant in een klein Engelsch dorpje, of een win klier in een uithoek van Pommeren informeert, of hij wel ens van Barneveld heeft gehoord, zal hij die vraag be ëdigend kunnen beantwoorden. Want in Barneveld zijn lippen en de eieren van deze kippen zijn bij ons even likend als in de Engelsche keuken of op een Duitsche rtbijttafel. De Barnevelder kip heeft zoo'n goeden naam, fat tot in Canada en Zuid-Afrika organisaties zijn ge licht voor de houders en fokkers van dit hoenderras. Heeft dit Geldersche dorp aan de grens van de Veluwe lis een wereldnaam, en worden van hieruit millioenen tér en over de landsgrenzen gezonden (helaas heeft ook lier de invloed van de malaise zich gevoelig doen gelden) - op den marktdag ontdekt men hier en daar intieme m eenvoudige tafereeltjes welke men niet zou verwachten ii een wereldcentrum, dat Barneveld door zijn eieren- kndel toch eigenlijk is. De ambtelijke dienst verliest er at van zijn officieel karakter; de markt brengt veel tarncvelders bijeen, en de belastingambtenaar maakt daar uit gebruik, om de aanslag biljetten en andere papieren bar uit te reiken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 23