Xj> 3e 'SdeiacMb. Mm AL ZetnAout aU butgemeateï aan ALdddbuïg qümtoMmd. Bie ons op yt durp 1464 VRIJDAG 14 APRIL 1933 No. 46 Na de officieele instal latie van den edelachtb. heer M. Fernhout tot burgemeester van Mid delburg poseerde Zijn Edelachtbare met echt- genoote temidden van de gemeenteraadsleden. Wethouder Onder- dijk hangt den nieu wen burgemeester de ambtsketen om. Dae zit ik noe mie die ouwe Pie, je komt t'r wè an, mae je komt t'r nie of. Den eesten dag gieng 't noga een bitje, wan toen wist ze de boel nie zo te stae, mae toen ze zo'n bitje wist 'oe a't merseerde, toen a'k niks mee in te briengen. Dae kwam noe ok nog bie, dazze an 't veranderen sloog. Alles most een aere plekke dit dogede nie, en dat ok nie, en verruut mae joenges, den 'eelen dag vloog ze van ef tot ende mie allerlei diengen, en a'k noe in de keuken zit, dienk ik dat 't de mooie kaemer is, en omgekeerd. In 't begin zee ik d'r wat van, mae dat was gauw uut. Jie mos je'n eige schaeme om over zukke waerelse diengen te praeten a je vrouwe zo zieke leit, zee 'eur. Ik zegge ja, da zei jie noe wè, mae das ok alleenig mae om j'n eigen zin deur te drieven, o mae Toen zee 'eur niks, mae den anderen dag a ze saeyes 't 'eele 'uus vol fersiete, allegaer van die ouwe wuven, en ik kus gin pleksje mi vinden. Ik zegge luuster is vrouwlien, ik bin d'r niks over te spreken, da julder 'ier fersiete 'ouwe, as m'n vrouwe zo zieke leit. En toen kuste ze a nie vee anders doe as d'r vandeur gae, mae Pie was vreed kwaed en liet 't eten anbrande, en toen was ik ok kwaed, en noe bin m'n allemaele kwaed, en zou ik blieje weze as de vrouwe mae wee vrom was. Mae dae liekent nog nie op, glad nie. Gistere kon 'k wee is gae kieke, mae da schik noe zovee slecht, wan d'r is noe gin een bus, en dan mo'k dat ende op de fiets, en ik worre ok a een dagje ouwer, en toen 'k dan wakker wier, zag ik dat 't vee woei. Mae toen kwam net Klaas van Merie bie m'n en die 'eit een stoorafies, en die vroog rie je nie mee Noe bin ik nog a medern, dat mag je gerust wete, mae achter op zo'n dienk te riejen, daer a'k toch nie vee ooren nae, wan je lees in de krante nie anders as van ongelukken mie die diengen. Dus ik zee da'k mae op de fiets gieng, mae toen kwam Pie d'r tusschen, en die zee da'k zeker nie dust, en ik zee toen ja, jie wil m'n zeker dood en toen zee ik benauwd benauwd is Pier nie, da za je zie, wan ik gae mee. En toen nae buten, en Klaas trapte op zo 'n dienk, dat t'r be- ziejen an 'ieng, en toen gaf 't een 'arde knal, mae loope dee d'n nog nie, en ik schodde m'n kop, en ik doch, dae kom niks van dat goed is. En Klaas trapten a wee, en toen gaf dat dienk een ieselijk geluud, net een verreke dazze de nik of snieje, en toen dee 'm 't nog nie. Toen wier Klaas kwaed, en 'um trapte wè tien keeren achter mekaer, en toen ineens dee d'n 't. Noe mo jie dae van achter gae zitte, zee Klaas, en dat dee'k, mae menschenlieve, ik was toch benauwd, en ik riep Klaas, Klaas, dienk t'r toch an da je langzaem riedt Maer 'um ree i zo 'ard, dat t'n 't nie kus verstae, en bie d'n eesten draei verloor ik m'n oed, en ik wou Klaas op z'n schoere slae, mae 'k dus m'n eige nie los te laeten, en 'oe 'ard ik ok schreeuwden, ie kus niks 'oore. Afijn, toen kwamme me net bie de brugge, die open was, en toen mos t'n stilouwe, en toen zee ik van m'n 'oed, en toen zee 'um, dan rieje m'n mae even vrom, maer ik zegge gae jie dan mae, want ik kom d'r nie mi op, nooit En 'um d'r om, en terug, en toen stieng d'r ok net een vracht- riejer, die ok die kant op most, en toen bin 'k dae mee meegereje, en ik was toch zovee blieje da'k van dat dienk of was. En zo kwam ik bie 't zieken'uus, cn ik gieng d'r in, en ik ver telden de vrouwe van Pie, en de vrouwe wier zovee kwaed, dazze d'r uut wou komme, om naer 'uus te gae, en toen kreeg ik een standje van de zuster, en ik rnos trek vort. En op de gang kwam ik den dokter tegen, en die vertelden m'n, dat de vrouwe goppereerd zou motte worre, en 't was of ik deur de grond gieng. Afijn, ik bin tuusgekomme, en merrege gebeurt 'et, zwieg t'r van, zwieg t'r van PIER VAN 'T HOF.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24