Bij de groote mengketels. als Zierikzee een bedrijf te mogen vinden, dat, schijn baar nog niet aangetast door de crisis, zijn werk verricht. We bedoelen de fabriek Zeelandia, van den heer H. J. Doeleman, een fabriek, die in ons heele land bekend is, en vrijwel een eenige plaats inneemt. Voor Zeeland alleen reeds naar het uiterlijke. Want we gelooven, dat deze fabriek wel de meest moderne in ons gewest kan worden genoemd. In een klein straatje, waar men geen groote gebou wen zal zoeken, doemt het gebouw eensklaps op. Het is wat onwennig in het stadsbeeld, dat wij hier Silhouetten van arbeiders in de expeditie-afdeeling. No. 46 Een jeugdige bakker probeert de gefabriceerde producten in de eigen bakkerij van het bedrijf. kennen, en het maakt een bijzonderen indruk, een gebouw te vinden, dat voor een groot gedeelte uit glas bestaat, en alzoo het licht in ruime mate toe laat. Een fabriek bovendien, die geheel electrisch wordt gedreven, en waar vele nieuwe vindingen zijn toegepast. Een interieur, waaraan bovendien zorg besteed is, zoowel in vorm als in kleur, met een kantoor waarin we stalen meubelen aantreffen, een nieuwigheid, die in Zeeland nog allesbehalve populair is, maar welke in deze omgeving in geen enkel opzicht misstaat. Integendeel, als wij zien in welke localiteiten in onzen tijd nog wordt gewerkt, dan is het een herademing in een gebouwencomplex te komen, dat met zijn tijd is meegegaan, en het nieuwe heeft op- nomen, niet omdat het nieuw, maar omdat het mooi en vooral doelmatig bleek. Zeelandia vervaardigt bakkerij-producten, die overal in ruime mate worden gebruikt, zooals wittebrood crème, beschuitgelei (vloeibaar), cakemeel, enz. Maar Zeelandia doet meer. Het geeft ook een tijd schrift uit, waarin bakkers op verschillend gebied worden voorgelicht. Een blad, typografisch zoo verzorgd, dat vele andere bladen er een voorbeeld aan kannen nemen. Wij gelooven, dat Zeelandia groot is geworden door 't principe, dat we in een der nummers van het blad vonden neergeschreven, en dat luidt: „Een zaak is 'n economische instelling tot 't behartigen van de economische belangen van allen die met deze instelling in betrekking staan." En ook op het gebied van reclame vinden we hier mo derne opvattingen. Het was deze fabriek, die eenige jaren geleden alle Zeeuwsche bakkers in Haamstede deed samenkomen, om dezen belangeloos een luchtreisje te laten maken. Dat zijn dingen, die we in Zeeland niet kennen. Daarom alleen al neemt dit bedrijf in Zeeland een uitzonderlijke plaats in. We hebben het met belang stelling bezichtigd, en tot onze vreugde geconstateerd, dat Zeeland niet geheel verstoken is van den drang om het zakelijke met het aesthetische te vereenigen. Wat ook zeer goed mogelijk blijkt. En we hopen dan ook, dat 't Zeelandia-bedrijf zich in dezen moeilijken tijd onverzwakt zal weten te handhaven.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 9