m* 'U- fi r- «VèU- De hoek in <feVj historische zaal met het bord, dat 's Prinsen dood oermeldt. De zaal in het Pri te Delft, maar Oraii den aanslag den r had gebruikt. Nadat zijn daad had nol toerd de Prins meer in deze zaal gedra gen, maar hij kort daarna stierf. imhof 'foóór tallijd lénrd richt, Op den tweeden Paaschdag is in een nationale huldiging een Nederlandsch eeuwfeest ge vierd en de nagedachtenis geëerd van den man, die in onze geschiedenis bekend is als Willem de Zwijger, Vader des Vaderlands. De laatste naam is misschien beter voor Prins Willem I van Oranje, die vier eeuwen geleden, 24 April 1533', geboren werd op het slot Dillenburg, in het land van Nassau. Want wanneer in het geheele land, en in Delft dóór het geheele land, de nagedach tenis van Oranje geëerd zal worden, zal het volk, de massa, in hem vooral den man zien, die den grondslag legde voor de Republiek der Vereenigde Provinciën, de basis voor ons tegenwoordig staat kundig gebouw, Nederland. K-' Onder de edelen (den markies van Bergen, de graven van Egmond en Hoorne, Aremberg, Hoog straten, enz.), die met tegenzin en bezorgdheid toe zagen, hoe de feitelijke regeering over de Nederland- sche gewesten meer en meer vanuit Madrid geleid en hier uitgeoefend werd door Granvelle, Viglius en Barlaymont, die geen maatregel van eenig be lang namen ponder voorkennis van Philips II in Madrid onder deze edelen nam Oranje een eerste plaats in. Deze plaats kwam hem toe, niet alleen door geboorte, door zijn bezittingen, door de op vallende onderscheiding, waarmede Karei V, vader van Philips, hem steeds had behandeld, maar vooral door zijn gaven, zijn scherpen geest, zijn energie, zijn staats manstalenten. Hij was de aangewezen leider om richting te geven aan het groeiend verzet in de jaren rond 1560. Hij was ook de leider, toen hij in den Raad van State zijn bekende rede hield, waarin hij op krachtige hervormingsmaat regelen aandrong en verdraag zaamheid bepleitte hij was ook de leider, toen hij de wape nen opnam tegen Spanje en zijn troepen tegenover de legermacht van Alva stelde. Hij is sindsdien de leider gebleven de De kogelgaten bij de trap in het Prinsenhof, maarts Oranje werd vermoord; men heeft de gaten met glas moeten bedekken, om- dal vroeger vele bezoekers als souvenir 'n beetje kalk uit den muur schraapten. Het slot Dillenburg, maar Willem van Oranje in iri geboren roerd (naar een oude gravure).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 16