Zeeuwsch Nieuws Bie ons op yt durp I rr Velen genoten ook van een rustige wandeling langs den Vlissingschen Boulevard. 't Is gebeurd, en 't is gelukt ok. Den eigeste middag kwam Kar van den bakker bie ons, das zo'n wuuf da maekt t'r werk van om altied de menschen moed in te spreken as t'r ies is, en ze bedoelt 't we goed, mae ik d'r nie vee mee op. Noe ok, ze kwam, en ze zee 't Is toch verschrikkelijk, Pier Ik zegge jaet, mae meer zee ik nie, want 't was zo a erg genog. Toen gieng ze mie Pie stae praete, en ze zee dat 't wè goed zou komme, mae toen dochte ze da'k niks kus 'oore, mae ik was in de biekeuken, en ik 'oorde net is 'oe of ze tegen Pie zee Gloof mien noe mae, d'r kom niks van da goed is. Die dokters snieje mae, en ze snieje altied verkeerd. A je da mae weet En toen Pie, mae dat kus ik nie goed verstae, en toen Ka wee Menschenlieve, wouent nie Krien van Jewanna 'eit t'n toch ok gesneje, en die a nog wè tien jaer kunnen leve D'r kom niks van da goed is, dae Toen wier ik 'et moei mie die praet, en ik nae binnen, en ik zegge Ka, je bin een pront wuuf, mae ik zou toch maer is gae kieke of 't brood wè in de oven is. Ze begreep da'k ze vort wou en ze was kwaed, wan z'is zo vreed nieuwsgierig, en ze wou noe mae wete, 'oe of 't ofloope zou, begriep je En ze zee Jie mos j'n eige schame om over brood te praeten a je vrouwe in 't sterven leit 1 Mae ze gieng toch, en ze was net vort of dae kwam de post mie een telegram, en dae stieng in Operatie geslaagd, toestand redelijk, en toen was ik toch zo blieje da'k bienac deur de grond gieng. Afijn, laeter 'ei ze 't allemaal zelf verteld 'oe of da gieng. Ze wist t'r zelf niks van, mae d'r kwam zo'n aorig waegentje bie d'r bed, en dae most z'op. Waer is da noe goed voe vroog ze, mae de zuster zee niks, en zo wier ze nae de zael gereje, en toen ze dae binnen was, toen zee ze sjuust, wan toen begreep ze 'oe a't gesteld was. Mae z'is nie kleinzeerig, glad nie, en ze zee tegen den dokter verruut, en je za op je ziele a je d'r neffen steekt En zo gebeurden 't. Afijn, ik d'r d'eigeste dag nog nae toe, en ik mocht d'r een stuitje bie, en ze zag t'r goed uut, dae stae je gewoon verstomd En toen wee naer 'uus, en Pie, die den 'eelen dag zo verschrik kelijk zenuwachtig gewist was, was mae an de schoomaek be- gonne, voe een verzetje, zee ze. Alles stieng over'oop, 't was vreed. En ik most ik m'n brief schrieve, en ik zegge wae za'k noe is gae zitten, en ze zee gae mae in de biekeuken, wan daer e'k 't schriefmesien ok 'ezet, mae ik 't eest is een goeie beurt 'egee. Ik roepe bi je noe glad Dae bi je toch zeker nie an'ewist Mae ze zee 't dieng was zo vuul, en ik a net een schoon zopje, en toen e'k 't dienk is of 'edae. Afijn, ik kus wè schreeuwe, m'n mesien mie een zopje, en ik vliege nae de biekeuken, en jewel, ie zag t'r prachtig uut, mae gae dee d'n glad nie mi. Ikke wee nae binnen en ik zegge A je noe mae weet da de schoonmaek gedaen is. Zo, zee ze, wou jie je vrouwe in een vule boel laete komme Ik zegge daer 'ei jie nie mee te maeken. En 'eur zee is dat noe m'n dank omda'k je vuule boel op- En ik 'Oe eerder je vort bin, 'oe liever a 't m'n is En 'eur Julder bin ailemaele eender, foei Noe je vrouwe beterder is, noe gooi je mien vort as oud vuul, maer as ze ge- sturreve was, dan a Pie goed genog 'ewist om te bluven, dae Daer 'oopten jie zeker op riep ik, wan ik was kwaed, mae dat a 'k toch nie motte zegge, wan dat was nie netjes van m'n, mae een mensch vergeet z'n eige wè is, en ik zee trek da'k dat nie zo bedoeld a, mae toen begos ze te schreeuwen, en ze zee nee, nee, Pier, zo slecht bin 'k nie, mae de mensch is sterfelijk, en je kan nie wete, en ik a toch ok wè een goeie vrouwe voe j'ewist. En ze pak d'r boeltje en vort is ze. En ik viel in een stoel, wai van dien dag en dan weet zegge of zwiege mot. Afijn, gebeurd is gebeurd, en ik wou 't nie verzwiege, wan je mo noe nie dienke, da Pier een Yint zonder gebreken is. Gebre ken m'n ailemaele, zo is 't noe eenmael. En noe 'ope ik mae da de vrouwe gauw vrom is, wan zo is 't gin leven. alle, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Paaschdrukte te Vlissingen. Het mooie weer met de Paaschdagen had velen naar Vlissingen geloktEen 20-tal autobussen uit België voerde eenige honderd tallen bezoekers aandie bijna een verstopping op den Boulevard teweeg brachten. Ook de watersport be gint weer te lokken. De roeivereen. „Luctor et Emergo'* te Vlissingen bracht de booten bui ten om ze in 't kanaal van Walcheren te water te laten. No. 47 Jhc. H. E. Lewe van Neyensteyn nam 13 dezer afscheid als burgemeester van 's Heer Arendskerke, waar hij 41 jaar lang als hoofd der ge meente veel en on vergetelijk werk ver richtte. Op onze foto drukt de oudste wet houder J. Nijsse den scheidende de hand Een Zeeuwsche propa gandiste voor de water sportzooals er meer moesten zijn in ons waterrijk gebied.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 25