1525 tuurlijk geen notie, dat ons syndicaat achter de T.C. Mij. staat." Macdon zag een weinig bleek, toen hij de kamer van zijn voormaligen directeur binnenkwam. „Heb ik je niet gezegd dat je een dwaas was, Macdon zei mr. Bruth. „Toch niet," antwoordde Macdon. „Er is geld in te verdienen. Maar tegen de prijzen van die andere Mij. konden wij niet op. Op een of andere manier moeten die lui hun thee spotgoedkoop gekregen hebben. Dat moet ik toegeven. Maar ik houd vol, dat mijn idee goed was. We hebben alleen ellendige pech gehad." „Als je me de vraag niet kwalijk neemt hoe veel heb je verloren „Niets, meneer alles is betaald, en mijn vriend Billy heeft zijn kapitaal terug met 7 interest. Maar als ik was doorgegaan, zou ik verloren heb ben daarom.... eh.... kom ik u vragen, mijn voorraad over te willen nemen. Maar nog eens, mijn idee was goed en het werkte." Mr. Bruth lachte. „Goed, ik neem je voorraad over tegen den marktprijs. Je boft, die is hoog. Kom Woensdag hier, om vier uur en we maken die affaire in orde." „Heel goed, meneer. Dan wou ik u vragen, of u misschien een baantje had voor mijn vriend Max Barr, die mij geholpen heeft. Een flinke kracht." „Laat hem morgen eens hier komen, dan zullen we zien." Het was precies vier uur, toen James Macdon weer in het privékantoor van mr. Bruth zat. Nadat de verschillende stukken geteekend waren, bood hij den jongeman een sigaar aan. „Kan je een geheim bewaren, Macdon Heel goed. Nu alles afgeloopen is, wil ik je wel bekennen, dat jouw S. Z. Thee Mij. ons een gevaarlijken klap dreigde te gaan geven." „Dat is in elk geval een troost, al is 't een schrale," zei James met een zucht. „Ja. We moesten maatregelen nemen om er een einde aan te maken. Het geheim is dan dit de T. C. Mij., die jou brak, werd door ons gefinan cierd. Door een strooman bezaten wij 51 van de aandeelen. 't Zal je interesseeren te weten, dat, nu de S. Z. Thee Mij. niet meer bestaat, ook de T. C. Mij. weg is. Het Thee Syndicaat heeft er zestig mille voor betaald, waarvan de helft natuur lijk ons eigen geld was. Jouw plan heeft ons dus dertig mille gekost, jongeman. Je kunt je gevleid voelen. In zekeren zin is het natuurlijk geen weg gegooid geld. 't Is een soort verzekering tegen eventueele andere ondernemende jongelui, die hetzelfde spelletje zouden willen spelen als jij. En wat denk je nu zelf te beginnen „Weet 'k nog niet precies, meneer," antwoordde Macdon. „Ik dacht er over u te vragen, met Dolly te mogen trouwen. Het leek me zoo, dat een flinke, lange huwelijksreis naar Indië of Amerika of zoo iets geen kwaad plannetje was. Naar Indië ga ik eigenlijk het liefst. Ik kan Billy dan persoonlijk bedanken voor het kapitaal dat hij me geleend heeft." „Wat vertel je me daar?" zei de directeur van het Thee Syndicaat verbluft. „Trouwen Flinke, lange huwelijksreis Dappere woorden van een jongeman, die zoo ongeveer gekraakt is. Het lag in mijn bedoeling je een behoorlijke positie aan te bieden bij het syndicaat, maar als je op die manier begint te praten, wel...." Bruth haalde de schouders op. James lachte. „Gekraakt „Wel, is dat dan niet waar Ben je niet verslagen bij ons gekomen, en heb je ons niet gevraagd je uit den put te helpen, door je voorraad over te nemen Hè „Ik ben niet verslagen en ik zat niet in den put," antwoordde James Macdon. „U vertelde mij in vertrouwen, dat u 51% hield der aandeelen van mijn concurrente, de T.C. Mij. en dat u ze hield door een strooman, niet „Zeker, 't Was een knappe manipulatie." „Dat was het, meneer. Maar de andere 49% had ik zelf. Ook door een strooman. En mijn strooman was die goeie, beste Paul van Steenen, die nu al weer op weg is naar Indië, naar zijn oude betrek king van administrateur op de plantage van Billy. Ik was juist aan het bedenken dat een kapitaaltje van dertig mille wel voldoende is om op te trouwen." Er hing een oogenblik stilte. „Je bént een zakenman," zei mr. Bruth zacht. 2let bctouw. No. 48 levert dan goedkoop thee, zoodat we beneden hun prijs kunnen verkoopen. In een jaar zijn ze dan op de flesch. Ik heb wat kapitaal, maar ik heb twee maal zooveel noodig om hen te kunnen nekken. Ik kom daarvoor bij u, omdat het u toch wel iets waard moet zijn om dergelijke lui van de markt te verdringen. Hoe denkt u daarover Bruth liep lang heen en weer in zijn kantoor, diep in gedachten. Eindelijk bleef hij staan voor den bezoeker. „Kijk eens hier, mr. v. Steenen. Ik zal u een voorstel doen. Op de eerste plaats dit. Dat direct verkoopen aan de verbruikers kan ons syndicaat niet dulden. Dat ontwricht den heelen theehandel. Ik ga er dus ook niet mee accoord, dat u in de toekomst op die manier blijft verkoopen. Mijn voorstel dan komt hierop neer We richten een maatschappij op - laten we zeggen, de Thee Consumenten Mij. de T.C. Mij., dat is eenvoudig en kort. Daarin stort u uw kapitaalu ontvangt dan 49% der aandeelen. De andere 51% houden wij, maar op naam van een strooman. Dat is u ook. Wij leveren de thee zoo goedkoop, dat u kunt verkoopen beneden den prijs van Macdon. Dan verloopt de S.Z. Mij. zoodat deze tenslotte bij ons, dat is het Thee Syndicaat moet komen, om te vragen haar resteerende voorraden over te nemen. Die Mij. is dan van de baan. Dat kost ons natuurlijk geld maar dat hebben wij er voor over. Afgeschrikt door de debiele van de S.Z. Thee Mij. zai niemand het ooit meer wagen om een dergelijk bedrijf op touw te zetten. Ik beloof u, wanneer het zoover is, dat het syndicaat uw aandeelen van de Thee-Consumenten Mij. zal overnemen voor dertig mille. Dat is, geloof ik, een behoorlijke belooning voor uw diensten. Gaat u daarmee accoord Ja, dan zullen we de affaire meteen schriftelijk vastleggen," zei de directeur. En hij drukte op een bel. Met dat drukken op zijn bel bleek mr. Bruth het eerste begin gemaakt te hebben van een ge weldige onderneming. In afzienbaren tijd was de Thee Consumenten Mij. over heel Engeland be kend. De S.Z. Thee Mij. had ruim geadverteerd. VRIJDAG 28 APRIL 1933 Maar het was niets bij de reclamecampagne van de T. C. Mij. Binnen een paar weken wist iedere huisvrouw, dat zij van deze niéuwe maatschappij nog goedkooper thee kon krijgen dan van de S.Z. Thee Mij. Dagelijks controleerden Bruth en zijn onder directeur Mullin de cijfers, die mr. van Steenen gaf. „Er is geen twijfel aan," zei mr. Bruth, „die Macdon had gelijk. Er is geld te verdienen met dien verkoop-rechtstreeks-aan-den-consument," Mr. Mullin kauwde op zijn sigaar. „En of! De T. C. Mij. verliest alleen geld, omdat de thee zoo krankzinnig goedkoop wordt geleverd. Vraag een paar stuivers meer voor een pond, zooals Macdon, en er wordt winst gemaakt in verduiveld korten tijd. Voer het idee nog iets verder uit, en de heele theehandel zooals de groote maatschap pijen dien drijven zou er gek gaan uitzien. Hoe eerder we Macdon op de knieën brengen, hoe beter het voor ons allen zal zijn. Hoe lang zou het nog duren, denk je, voor Macdon zich geslagen ver klaart?" „Twee maanden hoogstens," zei mr. Bruth grimmig. „Zijn orders moeten nu al minstens met 50% zakken. Over twee maanden bestaat er geen S.Z. Thee Mij. meer. En natuurlijk ook geen T. C. Mij., daar zullen wij voor zorgen, Mul. Het zal een opluchting zijn, kerel. We zullen dan in de toekomst geen last meer hebben van lui, die een ouden handel willen ontwrichten." „Wat zal er met Macdon gebeuren, Bruth vroeg de ander. „Hij is 'n knappe vent. Ik begin te gelooven dat je hem zijn opslag had moeten geven, zoodat hij bij ons huis was gebleven." Mr. Bruth mompelde iets. Toen „Verdraaid, Mul. Ik had gedacht dat hij al in een maand bij ons terug was geweest. Dan had hij een lesje gehad. Was veel te zeker van zichzelf. Knappe vent, zeg je? Geniaal I Als we zijn S. Z. Thee Mij. gekraakt hebben, komt hij wel weer bij ons. We zullen hem een goede baan geven en hem na verloop van tijd in de directie opnemen. Maar vóór dat ge beurt, zal hij zoete broodjes bakken, dat verzeker ik je." Precies'n maand later kwam mr. Bruth stralend de kamer van zijn onderdirecteur bin nen. „Macdon is verslagen I" riep hij. „Hij telefo neerde me zooeven dat hij hierheen komt. Gisteravond had Van Steenen me al gebeld, dat Macdon getracht had een fusie aan te gaan met de T. C. Mij. Natuur lijk wees Van Stee nen hem af." Mr. Mullin grin nikte. „Zoo, dus hij is er onder Zijn experiment heeft ons anders een macht geld gekost. Wat wil hij nu „Dat wij zijn voorraad overne men. Hij vertelde me, nog een reu zenvoorraad te hebben terwijl er nog een scheeps lading in Suez ligt. Hij is met zijn eigen wapens ver slagen. Heeft na-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 21