Bie ons op t durp De vrouwe is dan tuus, ze is nog vreed zwak in d'r beenen, en kan d'r eige mae net overende 'ouwe. Ze kwam dan mie een auto, en toen ze in de kaemer zat, zee ze Pier, Pier, wa zovee zegge wou, dazze blieje was azze wee tuus was. De kaemer stieng vol mie bloemen, van iederendeen van 't durp, van de burge meester en van de netaeris, en ok van den dokter, en kiek, dae was ik noe 't meest blieje mee van al. Wan den dokter, dae bin m'n nie erg goed mee, das een 'eele geschiedenis, die 'k je misschien laeter we is vertelle za, mae afijn, m'n waere noe we nie in de ruzie, mae toch ok nie zo goed mie mekaere, en kiek, die stierde noe ok bloemen, en ik zegge mae wee ziektes en dood verzoene alle menschen mie mekaer, en je ziet er a wee uut, dat ieder mensch 't goed bedoelt, en das voe mien een reden, om nie mi zo gauw kwaed te worren, en de menschen wa meer te ver- draegen. En zo is zo'n ziekte toch wee ergest goed voe, en ik was vol mie dankbaar'eid, dat begriep je, en omda 'k noe toch trek wat wou doe, ê'k den eigesten aeven een bezending spullen bie Arreman Verneve laete brienge, die 't vreed erm 'eit, en ik wete we, da je daer je schuld nie mee vereffent, mae in ieder geval is 't een bewies, da'k in vrede wil leve, en zo lank a'k 't leven nog e, 'oop ik-vee goed te maeken, dae. En 't lieken we, of zo ies overerfelijk is, wan de vrouwe is ok a eender, 't lieken temet we of de scherpe kantjes d'r bie 'eur glad of bin, wan z'is zovee zochte a'k ze nooit 'ekend e, en vrin- delijk as nooit. Vandaege moch ze voe 't eest nae buten, en bin m'n deur 't durp 'ekuierd, an den erm, en dat was toch in zoovee jaeren nie 'ebeurd, mie uutzonderienge as 't doenker was, en m'n ergest vandaen kwaeme, 's aeves laete, wan dan was ze benauwd, weet je Mae noe was alles anders, en ik zee zo mae vrouwe, vrouwe, en varder zee 'k niks, wan 't zat m'n tot 'ier. En menschenlieve, noe is 't voorjaer ok, alles staet in bloei, de prumen en de appels en de viooltjes en de paeslelies, en 't lieken we of dat alles een groote beurt 'ei g'ad. O wat, julder zulle we zegge Pier slae wee deur, en verruut, ik wil ik 'et we wete, mae bie tiejen is de mensch dankbaar 'estemd, en dan schaemt t'n z'n eige, dat t'n dat nie altied is, dae Van der Klooster, die vroeger een klein bedriefje 'ad, is t'r mie jaer en dag mee achterop 'erocht, en een maend of wat ge- leje most t'n d'r of, en noe weunt t'n in een klein 'uusje en ver dient de kost mie 'ier en daer te werkén, mae 'um 'eit een 'eele kroo mie guus, dus da val nie mee. Noe kwam onze Ka verlejen bie z'n vrouwe, en die vertelde, dat 't jongste een veilig'eisspelle a in'eslikt. Bel, bel, zee Ka, das toch verschrikkelijk, en was je nie be nauwd Ja, ja, zee vrouwe v. d. Klooster, wan je mo dienke, ik e ik zo weinig veilig'eisspellen Ja, zo bin sommigte menschen noe, ee Zo is fr 'ier ok nog een boer, die weunt op een stee in den achtersten polder. En noe mo je weten, dat t'r 'ier den lesten tied noga vee kwaed volk rondloopt. Jan, dien boer dan, die kan d'r ok mae net van komme, en das ok mae een sneeje brood mie krupvet en nooit vleesch op taefel. Noe wil 't geval, dat t'r vlee weke zo'n vint bie z'n komt, een groote kaerel, en Jan is ok noga wat zwakachtig, maer 'um is anders glad nie benauwd, en die kaerel vraegt om een stik spek en een ouwe broek. Spek e'k nie, zee Jan, .en a je een ouwen broek mot e, dan za je de mienen we uut magge trokken, wan 't is den eenigsten die'k in 'uus e. Zo, zo, zee de vint, maer 'um gloofden 't zo gauw nie, en 'um 'ieuw maer an ok. 'Oor is 'ier, zee Jan, je kan korte of lank praete, maer ik e 't nie, en je kriegt 't nie ok. Uut. Zo, zee de vint, da zummen dan we is zie, en a jie merrege opstaet, dan kon je schure we is of ebrand weze, begriep je f O is even, riep Jan, a je dat doet, noe, daer e'k we een stik spek voe over Ja, ja, dae ka je noe is om lache, mae zukke diengen bewieze toch we, dat t'n een slechten tied is voe de boeren. Aileenig e'k in de kranten 'ezie, dat 't mie de beurs een bitje beter gaet, en mie de terrevepriezen ok, en noe zummen 't beste d'r mae van 'ope. Alle, ik scheje d'r mae mee uut, wan de vrouwe is moei, en da getik an d'r kop, dae kan ze nog nie al te best tegen. allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF Burgemeester van Doorn stelt met een toespraak de nieuwe muziektent officieel in gebruik. VRIJDAG 28 APRIL 1933 No. 48 Te Souburg werd op Zaterdag 22 April de nieuwe muziektent offi cieel in gebruik geno men, waarbij tevens de winkelweek werd ge opend. Een tiental mu ziek- en andere vereeni- gingen luisterden de plechtigheid op. De drukte op het Oranje - plein tijdens het défilé langs het raadhuis. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Baljé. reikt de herinneringsme dailles uit aan de vertegenwoordi gers der vereeni- gingen, die haar medewerking ver leenden. Het aange kochte heeren huis te Bier vliet dat tot raadhuis zal worden ver bouwd. Biervliet krijgt een nieuw raadhuisEen foto van het oude, dat te klein is geworden, bevlagd tijdens de herdenkingsdagen van het eeuwfeest van Willem van Oranje. Een moderne inrichting voor het schoonmaken van graan troffen we te Zonnemairewaar in een korten tijd heel wat zakken machinaal worden verwerkt. Te 's Heerenhoek werd de jaarlijksche veemarkt gehouden, die nog al wat belangstelling trok

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24