jan der L*bhe bij hel Marinus zooals de Justitie-ambtenaren hem noemen is vierentwintig jaar oudéén meter tachtig groot en weegt ongeveer honderdtachtig pondMet zijn diepliggende oogen, uitstekende scheeve jukbeenderen en breeden neus, ziet hij er uit als een jonge Russische boer. Veel is er sedert den brand in het Duitsche Rijks daggebouw, die zulke groote politieke gevolgen in Duitschland heeft gehad, geschreven over den Leid- schen heethoofd Marinus van der Lubbe, die dezen brand gesticht heeft. Men beweerde, dat het niet de echte Van der Lubbe zou zijn, dat hij een valschen pas bezat, dat hij slechts een verzinsel der Berlijnsche politie was, ofwel onschuldig, of een werktuig der Na- tionaal-socialisten. De openbare behandeling van zijn proces, die eerlang te verwachten valt, zal zulke on- gegronde geruchten wel definitief naar het rijk der fabelen verwijzen, maar ook de openbaarheid, die aan het vooronderzoek gegeven is, laat geen enkelen twijfel ter zake meer over. De instructie is van zoo langen duur, omdat Van der Lubbe, ofschoon hij volmondig en fier zijn eigen schuld bekent, hardnekkig weigert, zijn medeplichtigen aan te wijzen en beweert er in 't geheel geen gehad te hebben. Het blijkt meer en meer, dat Van der Lubbe een meer dan middelmatige intelligentie door gebrek aan leiding geheel in dienst gesteld heeft van zijn idéé fixe, de „oude wereld te helpen vernielen" om een „nieuwe wereld" te grond vesten. Onophoudelijk spreekt hij over deze twee be grippen. En in zooverre hij in dezen zin slechts uit 'n primitief idealisme gehandeld heeft, kan hij moeilijk als 'n gewoon misdadiger worden beschouwd. De meeste verhooren vinden plaats in het Rijksdaggebouw, in de onmiddellijke nabijheid van de ruïnes, en wij zijn in de gelegenheid, van zulk een verhoor eenige merkwaardige opnamen te publiceeren. Een onverwachte vraag maar Van der Lubbe is op zijn hoede en heeft zijn spottende tegenvraag al gereed. Tijdens het verhoor valt Van der Lubbe nu en dan den rechter-commissaris in de rede, om hem te wijzen op een passage in het procesverbaalwelke volgens hem een vergissing is of zijn daad niet juist belicht. Wat was je motief voor die brandstichting T' „Om de nieuwe wereld eerder te laten aanbreken. De oude wereld moet getrapt worden om ze sneller te doen vallen„Je wilde dus een voorbeeld geven T' Van der Lubbe knikt. „En waarom heb je dan juist Duitschland daarvoor uitgezocht Omdat Duitschland 't hart van Europa is."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 7