Bie ons op rt durp Afijn, m'n waerc dan geblcve bic dc stemming, en 20a je weet, want dat e'k a is verteld, zat ik in 't stembe,roo, en dae zit je goed, wan dat is mae den 'eelen dag segaren en kommetjes koffie, die de meid van de burgemeester ons brocht. Afijn, je beleef dan van alderleie, en je begriep nie, dat t'r nog zovee stomme minschen op de wereld bin. Zo was t'r een vint, die kroop in 't stemhokje, en die bleef mae vort. Da duurden we een kwartier, en d'r stienge a tien menschen te wachten, en 'um bleef mae vort. Eindelienge zegge ik tegen Versluus gae jie is kieke, en 'um gaet, en die vint staet de krante te leze. Zeg is even, zee Versluus, zou jie d'r nog uutkomme of tenie Eeeeeh zee de vint, ik docht da'k t'r in most bluven tot julder m'n riepe. En dan was t'r nog een wuuf, Ka uut 't achterommetje, die kwam trek terug, en die beefden zo van de vremdigheid, dazze nae de schoorsteen loopt, wae van die groote yaezen mie nauwe 'alzen op stienge, en dae sjoerel ze d'r biljet in, voeda m'n d'r erg in kuste e. En dat was noe toch ok wat, wan da biljet kuste m'n d'r me uutkriege. Dus zegge ik tegen Versluus Loop jie noe is nae de burgemeester, en de burregemeester kwam, en toen a 't 'n 't 'oorden most 'um toch zovee lache, en 'um nam de vaeze van de schouwe, en die gooiden op de vloere, en toen was t'n kepot, mae 't stembiljet was t'r uut. Afijn, en noe is de stemmieng verbie, mae noe a'k 't praetje 'oore gae op 't durp, dat 't nie eerlijk gegae was mie de stem mieng, en dat 'ieuw maer an, en dat wier ik eindelienge beu, en ikke nae Kosters, wan die a 't in de waereld 'ebrocht, en ik zegge Oor is 'ier, wa beteekent dat noe eigelijk, en wat 'ei jie dae noe Oor is 'ier, zee 'um, da za'k je noe is gauw vertelle. Alle per- tijen e 'ier op 't durp 'ewonne, en 'oe kan dat noe D'r is t'r gin een achteruut'egae, mae ze bin allemaele vooruut. En daevoe zegge ik, dat 't nie eerlijk 'ewist is, daê Maar ik zee bie jie noe glad nie bie j$t verstand, d'r bin toch zeker noe vee meer stemmen as vier jaer terug Oeiie mina riep 'um, daer e'k glad nie an 'edocht Ik zegge da kan we weze, maer a je d'r noe voortaan mae we om dienkt, anders kus je we is in de stukken komme. Wa bin dat noe voe vule praetjes En ik vort. Mae onderdand was 't Vriedag 'eworre, en dat was den dag van 't dinee bie de burge meester, en ik was nog even vastbeslote, om dae nae toe te gae. En toen 'k wakker wier, dien eigeste merrege, 'ienge m'n Zondagsche spullen aan de wurfel van de bedstee, en ik begreep, da de vrouwe docht d'r is niks meer an te doen, ie gaet toch En zo was 't net. Pier wou dan toch ok we is laete zie, da d'n best mie de deftigheid an taefel kon zitte, o mae Noe was 't dinee om 'alf zevene, en noe a'k we is g'oore van een nichte, die vroeger jaeren bie de deftigheid gediend a, da je zo vroeg meugelijk mo komme, wan das deftig, en anders dienke ze, dat 't alleenig mae om te doen is, om je buuk vol te stoppen. Noe, dat was bie mien glad nie 't geval, wan de vrouwe a den eigeste middag spekpannekoeken 'ebakke, wan ze zee dat alles bie de deftigheid mae waeter en wind was, en da'k mae goed wat most inlaaje voe da'k t'r nae toe gieng. Afijn, ik docht, ik za laete zie 'oe a 't 'oort, en ik stappe om kwart voe drie in m n besten goed nae 't 'uus van de burgemeester. En ik komme op de stoep, en de deur staet ope, en ik loope mae nae binne, en dae kom ik een daeme tegen, en die roept o, bin je daer ein delienge mie de persteitjes? Ik zegge perdon, mevrou, wien dienk je eigelijk da je voor j'eit En 'eur zee O, jie kom misschien om d'aentjes te plumen Ik zegge bel neent, ik komme om ze op 't elpen eten En ik zegge jie bin zeker ok een van de gasten, en ik ewe is 'eleze, da je j'n eige mo voorstelle, e noe, ik bin Pier van t Hp*» en 't is m'n angenaem. Zo, zo, zee 'eur, mae das glad nie noodig, wan ik bin de keukenmeid van de zuster van de burgemeester, uut stad, en ik bin 'ier om te koken, begriep je Zo, zo, zee ik, dan bin 'k ebuus 'ewist, mae da kan den besten overkomme, afijn, seluu En ik wou in de kaemer gae, maer 'eur riep uila, wacht is even, kom jie mae een bitje in de keuken zitte, dan e k ok een verzetje, wan ik bin de stilte zo glad nie gewend Ik zegge da most de vrouwe is 'ooremae meer kust ik nie zegge van verontwaerdigieng, en ik zee niks mee, maer ik stapten nae binne. Allee, kommende weke varder. De groetenisse van PIER VAN 'T HOF De burgemeester van Souburg legt den krans bij het monument van Marnix van St. Aide- gonde, tijdens de luisterrijke viering van den 400sten geboortedag van Willem van Oranje Burgemeester Van Doorn te Sou burg houdt de herdenkingsrede Ook Wemeldinge heeft WillemNk van Oranje met opgewekte feeste lijkheden herdacht en gevierd. VRIJDAG 12 MEI 1933 In- de afgeloopen week werd te Vlissingen een winkelweek georganiseerd. 'n Goed geslaagd vuurwerk luisterde de feesten op. De heer Fey te Vlissin gen vierde zijn zilveren jubileum bij de posterijen. No. 30 s Onder zeer slechte weersomstandigheden werd te Souburg de 400ste geboortedag van Prins Willem van Oranje gevierd. Een der voor naamste punten van het feestprogramma was de kranslegging bij het grafmonument van Marnix van St. Aldegonde, een bekend tijd genoot van Willem den Zwijger en dichter van het Wilhelmuslied. Een der leden van de turnvereeniging draagt den krans in den op tocht naar het monument.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 24