1574 VRIJDAG 12 MEI 1933 No. 50 DEN VREMDEN Wa Moei Jane d'r van zee Kiek, dae loopt t'n wee te schumen, 'k E 't nie op da vremde volk Zulder zoeke je te plumen Kiek, noe staet t'n wee bie Stolk Gister was t'r ok zo eentje, stieng 'ier we een ure of twee Ik was trek mae bie m'n bleikje, 'k dochtdie neem m'n waschgoed mee! In de krante lees je alsmae van dat iesselijk gedoe Moorden, doodslag, mie pestolen, e mae mensch, je staet t'r voe. Ik zeg altieddicht de raemen, 't is wee nae bezetten tied, Griengel netjes op de deure, wa je kwiet bin, bi je kwiet. Niet te laete op de straete, en den 'ond dicht bie je bed. en dan kan je lekker slaepe, leer dat mae van Jane, net! Wa Pier d'r van zee Moei ziet altied van die spoken, en ze is benauwd voe twee 'k Zegjie bin gin jonge meid mi, en joe neme ze nie mee. Komt t'r een mie schoeneveters, of mie gaeren of mie lint, e, dan roep zePier, daer 'ei je wee zo'n iesselijke vint! 's Aeves durf ze nie de straet op, wan ze moste d'r wat doe; Onlangs gaf ze groote schreeuwen, wan ze zag voe spook een koe. En da komt al van de krante, die ze s'aeves laete nog zit te lezen bie de kachel moord en misdaed en bedrog 'k Zeg wat mo jie we beginne, as joe Pier is trouwe gaet? E m'n 'eden, Pier, zo zee ze, dan kom 'k nooit mi op de straet, o mae L De koeien in de iveide onder Heille voelen al zomersche dagen. Van den dijkdie de verbinding vormt met het Schouwsche duingebiedheeft men een mooi gezicht op Scharendijke, het landelijke dorpje van Noord-Schouwen. In Hoedekenskerke, dat blijkbaar wegens Oranjefeesten vlagt, wordt de stilte zelfs door deze gebeurtenis niet verstoord De kudde trekt uit van de boer derij te Wolf aartsdijk (Oostkerke).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 6