Bie ons op ft durp. De heer joosse te Middelburg herdacht het feit, dat hij voor 25 jaar lid werd van een der plaatselijke muziekvereen. Drukte in de Oostkolksluis te Ter neuzen. een van Afijn, ik was dan in 'uus gerocht, en ik docht: een knappen die mien d'r uut kriegt! En ik stappe binne, en de vrouwe van de burgemeester zat alleenig in de kaemer, en ze zee: Gunst, meneer van 't Hof, moest u mijn man hebbe maer ik zee: belnee, ik komme mae zovee as op fersiete, begriep je, maer ik gloove da 'k een bitje vroeg bin, da zou 'k we zeggen, wan 't is ier nog glad nie an kant. En mevrou lachten, en ze zee da's noe nie zo erg, en mis schien ka je me straks we is even 'ellepe, mie de kaersen an te steken en zo, en ik zee: kiek, 'ier bin 'k toch beter as in de keu ken, afijn, 't wier 'eel gezellig en toen kwam de burgemeester ok tuus, en die brocht twee broers van z'n mee, den eenen was bankdirecteur, en ik zee: daer e'k 'et anders nie zo erg op, mae de burgemeester lachten, en zee: an m'n broer ku je je lesten centen toevertrouwe, maer ik zee da za 'k toch mae nie doe, en toen lachten m' allemaele, want 't was mae gekkigheid. En zo wier 't zes ure, en toen kwamme d' aere ok. Ik docht, Pier, 'ou jie j'n eige mae een bitje achterof, wan das noe de deftig'eid, allegaer wuven mie bloote ermen, en ik docht da mos de vrouwe is zie, dan zou ik gauw vort weze. Afijn, me gienge an taefel, en ik zat tusschen twee van die wuven in, den eenen was een doearrière, zee ze, das zovee van die 'ooge deftigheid, azze weduwvrouwe worre, mae je kus glad niks an d'r merreke, wan ze was vroolijk genog, en glad nie groozig, en ze beloofden, dazze den volgenden dag nae de verksjes zou komme kieke, mae an d' aere kant beviel 't m n nie zo, want dat was zo'n ouwe tange, en die keek net of ze vies van m'n was. Me krege soep, en z'a nog gin woord tegen m'n 'ezeid, maer ineens zee ze 'n dellekant soepje. Eeee zee ik. Mae ze zee niks mi, en onderdand begreep ik dat ze de soep lekker vond, maer ik zee: da noeme ze bie ons geutewaeter, d'r drief gin spetter vet op 1 Toen keek ze kwaed, en zee niks mi. En toen kwam d'r een vint binnen om de horretjes wig te nemen, en die wou m'n lepel ok meeneme, maer ik 'ieuw 'um vast en zee o is even, da kan best mie den eigesten, 't za mekaere nie biete. Mae toen begon ik te zweeten, wan toen kwam die vint mie een grote schaele binnen mie van die or deuveres, da bin van alderlei diengen deur mekaere, en ik zag dat iederen deen op z'n beurte z'n daeme bedienden. Afijn, 't kwam als mae dich- terbie, en eindelienge ok bie mien, ik pakte de vurke, en zee tegen de doearrière lus jie da spul en toen ze knikte, zee ik: allee dan mae, en ik kwakte d'r wat van op d'r bord, ze schrok t'r van, en dien ouwen an d' aere kant zee ies da 'k nie verstond tegen die vint mie de schuttel, en die vint bedienden 'eur toen, en ik was kwaed, wan dat was zo vee as een beleediging, en ik zee je kan 't van mien ok we neme, 'k e d'r nie mie m'n viengers an 'erocht, mae ze zee niks, en m'n gienge ete, en de doearrière lachten en zee dazze m'n een aorige vint von, en ik docht pas op, wan as de wuven zo ies zegge, e ze 't op je voor zie, en d'r wier nog a een flienk glas bie gedronke ok, en ik doch Pier, Pier, pas op, en ik zee tegen 'eur smaekt 't noga En ze lachten en ik praetten mae, en liet de spullen op m'n bord stae, en niemand a d'r erg in. Afijn, 't bladje is a wee vol, da gae Zo mie zukke grote ge beurtenissen, en ik ka je d'r volgende weke nog vee meer van vertelle, wan ik bin nog lang nie tenden. 'Ou je gemak dus mae, en tot kommende weke De groete- PIER VAN 'T HOF. No. 51 nieuw raadhuis. Foto van het oude raadhuis, dat te klein is geworden en eerdaags zal afgebroken worden Het echtpaar D. Bos te Nisse heeft zijn 50-jarige echtvereeniging onder groote belangstelling gevierd. De laatste hand wordt gelegd aan de restau ratie van de Willebrorduskerk te HulstEen kijkje van het laatste omsteigerde gedeelte 3ES SEbSSBSEas Interieur van de kerk te Hulst, waar de plan ken beschutting 't laat ste obstakel vormt voor de ofpcieele in gebruik neming op 30 Mei a.s Kermis te Overslag. De speelgoedkraam trekt de jeugd.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 22