't m 9 5*^ jv No. 51 VRIJDAG 19 MEI 1933 het zandzuigen, enz. De zware metalen kolos zal tnsschen twee, onderling stevig verbonden schuiten naar zee worden gesleept en boven het wrak worden neergelaten Dan zal het eigenlijke werk, het goudgraven of liever goudzuigen, kunnen beginnen. Om geheel veilig te zijn, heeft men alles vier maal zoo sterk geconstrueerd dan noodig is, zoodat de installatie, eenmaal onder water en in het zand, den geweldigen druk zal kunnen weerstaan. Voorzichtigheid, aldus de heer Beckers, heb ik vooropgestelddat is de eerste eisch voor succes, de eerste eisch om mislukkingen en defecten zooveel mogelijk te voorkomen, de eerste eisch om veilig te kunnen werken. Ik zelf zal de eerste zijn, die in den trechter, zoogauw hij op het wrak staat, zal afdalen. Voordat men den kolossalen trechter in zee laat zinken, heeft men nauwkeurig de plaats van de schatkamer bepaald, want men begrijpt, dat succes alleen mogelijk is, wanneer de installatie pre cies boven de bergplaats van het goud is neergelaten. Voor de plaatsbepaling heeft de heer Beckers zelf een pulsinrichting ge construeerd in enkele woorden gezegd, komt het hierop neer een soort tang, in den vorm ongeveer van den bek van een krokodil, wordt aan 'n stang door water en zand geduwd de bek hapt stukken uit het wrak, welke stukken later worden bestudeerd om te onder zoeken van welk deel van het schip ze afkomstig zijn. Op deze 1625 Het bergingswerktuig, dat boven het wrak zal worden neergelatenl is het onderste, trechtervormige gedeelte van den bergings toren 2 de installatie voor het weg zuigen van het zand boven de schatkamer 3 afvoerbuis van zand en water4 lift in het inwendige van den toren5 machine- huisje met motoren voor pompen, lift en luchtpomp; 6 ladder in het inwendige van het bergingsapparaat7 buitenladder. >L SM T gaat nu niet eenvoudig het zand boven en om het wrak weg zuigen, doch alleen déar, waar het den arbeid belemmert, dus boven de schatkamer van het wrak. En dit is mogelijk door een groote ijzeren konus, een omgekeerden trechter, boven het wrak op den bodem te laten zakken. Men neemt aan, dat de installatie dieper zal zin ken, naarmate het zand eronder wordt weggezogen, totdat men de leemlaag bereikt, waarop het wrak rust. In dit trechtervormi ge bergingswerktuig worden de verschillende machines, toestel len, buizen, liften geplaatst voor de hijschwerkzaamheden, lucht verversching, watertoevoer voor Het werk met de pulsinrichting boven de plek waar de Lutine gezonken is, om precies de ligging van het wrak vast te stellen (zie artikel). manier „tast" men het geheele wrak af en de munitiekamer, waaronder zich de bergplaats van het goud bevindt. Mocht de opening van den trechter niet groot genoeg zijn om de geheele schatkamer te omvatten, dan kan men nog 3 Meter verder naar buiten een goed gestutte ruimte aanleggen, waardoor het arbeidsoppervlak binnen den trechter een middellijn krijgt van 18 M. Zoo wordt er gearbeid en gerekend en gemeten, worden mensche- lijke energie en vindingrijkheid en de hulpmiddelen der moderne techniek gesteld tegenover de natuur, tegenover de sluipende kracht daar op de verraderlijke Westergronden bij Terschelling. Opnieuw wil men vechten tegen zand en water, opnieuw wil men probeeren het goud weg te halen uit de schatkamer op den zeebodem, die zoo goed den rijkdom beschermde, dat men er in 134 jaar niet in geslaagd is, alle schatten te voorschijn te brengen. De zee neemt veel, wij in Nederland en vooral de kustbewoners ondervinden het T De plaats (O) waar het wrak van de Lutine ligt, ten Westen van Terschelling. Een stukje van de Lutine, dat door de pulsinrichting naar boven is gebracht. Door nauwkeurig in teekening te bren gen waar de verschillende stukjes zijn opgehaald, kan men vaststellen waar en hoe het wrak op den zeebodem ligt, en waar zich de schatkamer bevindt. maar al te dikwijls op harde wijze de zee neemt veel, sche pen en kostbare ladingen en goud, helaas, wat het ergste is, ook het leven. De zee neemt veel en geeft moeilijk iets terug. Men- schenlevens kunnen wij niet terugwinnen die droeve buit blijft de buit van de zeeen het andereTot dusver is het mislukt, daar bij Terschel ling. Zal het nu gelukken De ondernemers zijn optimistisch, en zij gronden hun hoop op we tenschappelijke berekening en vernuftige werktuigen. Binnen kort zal blijken of de machines en installaties tegen de moeilijk heden zijn opgewassen, en of zij geen moeilijkheden zullen onder vinden, welke men niet kan voorzien. En als het lukt.... millioenen liggen er te wachten in het wrak van de Lutine. Het loon voor het moeilijke werk zal niet gering zijn. Wij hebben ons het recht verzekerd om tegenwoordig te zijn bij het goudgraven op en in de zee. In woord en beeld zullen wij onzen lezers 'n indruk geven van de sensationeele en opwin dende uren, als het goud van de Lutine aan de diepe kluis, onder water en onder zand, ont trokken zal worden. N.HOLLAND

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 25