BIJ DE CHUIYER VRIJDAG 19 MEI 1933 Maar eveneens kent men de bordjes, welke aan geven waar men het vergift kan verkrijgen. Niet alleen op zijn reis door Siam trof onze medewerker, Erwin Berghaus, talrijke opium kitten aan, ook op Java en Sumatra bleek hem, dat het gebruik van dit roesverwekkende vergif veel grooter is, dan men gewoonlijk in Europa gelooft. De bemoeiingen van den Volkerdhbond hebben niet kunnen voorkomen, dat de opiumverkoop nog steeds toeneemt en dat aan de schatkisten nog beduidende bedra gen uit dezen handel toevloeien. Het zijn voor het meerendeel Chi- neezen, die geregelde opiumschuivers zijn. In Nederlandsch-Indië hebben de ambtenaren lijsten met de namen der officieele gebruikers. Maar wie zal zeggen hoe groot het aantal is, dat niet staat ingeschreven? In Siam is het gebruik van opium alleen toe gestaan in van staatswege ingerichte lokalen. Een tube opium kost daar 38 satangs, dat is ongeveer 45 ets. De inhoud ervan is voldoende om zich zesmaal een roes te rooken. lederen morgen verschijnt een ambte naar bij den kithouder, haalt de ge bruikte tuben op en levert er zooveel af, als men denkt voor dien dag noo- dig te hebben. Tot de lokalen heeft ieder vrijen toegang het geldt in Siam geen bedrijf, dat het daglicht niet mag zien. Van geheime klopsei- nen, dolken in kleeren verborgen, of filmheldachtige „barhouders" be merkt men dan ook niets. Een be zoek aan een opiumkit in Bangkok overtuigde onzen reporter, dat het er volkomen veilig was, ja, dat het er even gemoedelijk toeging als in een Westersch stamcafé De bezoekers zijn voornamelijk sterke, gespierde koelies. In een voor vertrek zetten zij even hun zwaren last neer en na „geschoven" te heb ben, gaan zij verder. Uitgemergelde typen treft men hier niet aan. Het Een drietal opnamen in een opiumkit te Bangkok. De opiumschuiver zet een brandend lampje op zijn brits. Boven de lamp wordt de stronpachtige vloeistof, die met een naald uit de opiumtube is genomen, verwarmd. Een propaganda- plakkaat van de Anti- Opiumvereeniging te Batavia, dat zee r suggestief aanduidt, met welk doel dit genootschap werkt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 4