Bie ons op }t durp No. 52 VRIJDAG 26 MEI 1933 1657 Burgemeester Hajenius van Goesdie de - tentoonstelling officieel opende, bewon 't Was a wee op, wan da gac gauw mie de spullen, en ik zitte 'eel plezierig mie den douerriere zo wat te klessen over alles en nog wat, en dae stae wee dien kelner achter m'n mie een schut- teltje in z'n 'anden. Ja, zet mae neer, zeg ik, en ik praette varder, mae de vint bluuf mae stae, en dat wor ik moei, en ik snokke 't schutteltje uut z'n klessen, en ik wil 't net op m'n bord omkappe, as de douerriere m'n erm vastpakt. Uila, zeg ik, en zie zeit da mo je nie allemaele neme, das voe ieder wat. O is even, zeg ik, mae da bin 'ier ok porties van niks, afijn, en ik steke de vurke d'r in, en pikke d'r wat uut. Wa bin dat eiglijk voe diengen vraeg ik. Origineele man kraeide de douerriere, die vee mie m'n op 'ad, dienk ik. Dat zijn morilles, zee ze. Eeeeeeh Ja, een soort van heel zeldzame paddestoelen. Paddestoelen vroog ik verschrikt, paddestoelen Die groeie bie mien op de mispit ok Mae ik za 't 'arte in m'n ziel toch nie e, om die op t' eten, wan das zwaer vergift Toen beguste ze allegaere te lachen, die a 't 'oorden, mae ik at t'r nie van. En toen gieng 't mae varder. Den eenen schuttel nae den aeren gieng, en d'r kwam gin ende an. Ik zegge tegen dien ouwen freufle, die gin woord tegen m'n zee, en ik docht, ik mo joe is een bitje op gank 'ellepe, ik zegge das ol^wat, a je al die kommen en schuttels en horretjes of mag wassche Hebt u geen andere conversatie zee dat mensch, ze draeide d'r eige om, en begon mie een andere vint naest t'r te praeten, dat leken we zo'n koessier, zo a t'r bie mien in de mooie kaemer nog van die ouwe prenten 'ange van Nappoleon, dae zie je die ok, mie een zwepe op de koesse, mae 't bleek vrentig een officier te wezen van de grenediers, mae wat of dat binne, weet ik nie, mae de vint a een iesselijke drukte, en ik gieng mae wee nae m'n douerriere, wan dat was toch een gezellig wuuf, ik zou d'r best mee kunne opschiete, al is 't dan ok van de deftig'eid. Afijn, ineens was 't uut mie 't eten, maer ik voelden m'n buuk nog, dat ka je zo e, wan al die diengen bin toch mae waeter en wind. Ik a spiet, da'k nie een stik van die kip a 'enome, wan die zag t'r best uut, maer ik docht. Pier, lae je nie verleije om d'r een stik of te sniejen, wan dan zitten ze allegaere op je viengers te kieken, en dan komt t'r niks van. En dae gieng dan die kip de kaemer wee uut, wan d'r waere nie vee lief'ebbers voe. En toen was 't klaer, en toen stieng d'r zo'n ouwe meneer op, en die gieng een 'eele toespraek 'ouwe, en toen dronke ze alle gaere op de gezond'eid van de burregemeester en z'n wuuf. En toen stieng die aorige vint op, die koessier, za'k mae zegge, en die 'ad aller'ande aorig'eidjes, wae al de wuven om lachten, mae ik von ik 'et een flauwe vint. En ik was zovee kwaed op dien kaerel, da'k ineens opstond, en ik zegge Mevrou en Burgemeester, en waerde gasten, daemes en 'eeren, ik bin mae een boer van 't land, mae a je is in de raedsvergaederienge kwam kieke, dan zou j'oore, da'k m'n mondje ok bie m'n e, net zo goed a die vint dae, en ik za 't mae nie te lank maeke, wan ai die toespraeken die vinde julder toch mae iesselijk vervelend, en m'n zitte noe a drie uren an taefel, en t'is welletjes. Ik wensche julder vee geluk op je ver deren levenspad, en a je j'n zuivere bruiofte viert, dan za Pier ok nog van de partij weze, zummen 'ope. Allee dan mae, en op je gezond'eid Afijn, dat was een pak van m'n 'arte toen a dat verbie was. Ze klapten allemaele in d'r 'anden, en de burgemeester zee dat 't mooi 'ewist was. En toen was 't uut, en m'n zouwe nae 't selon gae, om een kommetje koffie te drienken, en ik nam den douerriere an m'n erm, en toen m'n langs de spiegel gienge, en ik d'r in keek, toen was ik wat groozig, en ik docht zo most de vrouwe m'n is zien, mae eigelijk was 't toch mae goed, dazze 't nie en zag ok. Mae toen gebeurden d'r nog ies.mae da za'k je de volgende weeke we vertelle Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Te Vlissingen werd een tentoonstelling georganiseerd van het werk, dat door werkloozen in den loop van den winter was vervaardigd op initiatief van het plaatselijk crisiscomité. Er waren onder het tentoongestelde zeer fraaie voorwerpen waarvan een kunstig vervaardigde fruitschaal aan prinses Juliana zou worden aangeboden. Overzicht van de tentoonstelling. Burgemeester van Woelderen opende de tentoonstelling en poseerde daarna voor ons met comité en jury. Van 20—'27 Mei wordt te Goes een tentoonstel ling georganiseerd van Handel en Nijverheid (Hanijto). De met luchtballonnen versierde straat bij den ingang van de tentoonstelling trekt on middellijk de aandacht. 'n Dubbel jubileum. Te Nieuw en St. Joostland was het deze week 50 jaar geleden, dat de Ned. Herv, kerk werd in gebruik genomen en vierde de veld wachter, die juist op de pets komt aanrijden, zijn 10-jarig jubileum als gemeenteveldwachter aldaar. Enkele ingezonden artikelen zijn ook te keuren op de tentoonstelling en voor de dames wordt 'n waschmiddel gedemonstreerd. dert op de rondwandeling de tentoon gestelde moderne auto's, die tot koopen lokken

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 23