No. 52 VRIJDAG 26 MEI 1933 1641 nieuwe Fokker-type naderde reeds zijn voltooiing. Zeer bin nenkort zal het op Schiphol worden ingevlogen. De F. XX is een driemotorig type, uitgerust met 3 Wright Cyclone motoren van 640 P.K. elk, die het vliegtuig met een maximum snelheid van 300 K.M. per uur zullen voortbe wegen. Daarmede zal de F.XX het snelste driemotorige vlieg tuig ter wereld zijn. Om een dergelijke enorme snelheid voor een vliegtuig van zulke afme tingen te bereiken, is aan alle uitwendige deelen een zoo gun stig mogelijke stroomlijnvorm gegeven, terwijl om den lucht- weerstand tot een minimum te beperken en daarmede de snel heid belangrijk te verhoogen, het landingsgestel en staartwiel in trekbaar zijn uitgevoerd, d.w.z. dat onmiddellijk na den start de beide wielen in de aan den vleugel hangende gondels van de zijmotoren en het staart- Het construeeren van het staartwiel, dat in den romp van het vliegtuig kan worden getrokken. Fokker werd in een Amsterdamsch hotel temidden van zijn bezigheden door onzen reporter overvallen. van den Nederlander. Hij gelooft alleen aan de jongens „waar wat in zit". Jammer genoeg kijkt hij meestal niet diep genoeg, om daarover te mogen oordeelen. Fokker was niet voorzichtig, hij zette door, onbesuisd, maar toch met sterken wil. Hij is geworden de grootste vliegtuig bouwer ter wereld. Alle beschaafde landen bestellen bij hem hun vliegtuigen. Op het oogenblik vliegen 40 verschillende maat schappijen en 2 regeeringsdiensten in 27 landen met Fokkervliegtuigen aan 15 lan den werden bouwlicenties gegeven voor de vervaardiging van Fokkervliegtuigen in eigen land. En dan nog niet gesproken van de militaire vliegtuigen, die Fokker ge bouwd heeft, of ten dienste waarvan hij be langrijke uitvindingen heeft gedaan. Geen vliegtuig ter wereld is zoo verspreid als dat van den Hollander, die zijn naam er aan verbond en die Amerikaan werd. Fokker werd burger der Vereenigde Staten. Wat moest de reporter, die hem ontmoeten wilde, en die wel wist dat de „hindernissen" vrijwel onneembaar waren, anders doen, dan hem op zijn Amerikaansch overvallen Die overval beteeken- de „Gij zijt Amerikaan geworden, nu moet ge u aan Amerikaansche journalistieke methoden onderwerpen." Fokker stemde toe misschien uit vrees, dat de journalist hem anders ontvoeren zou. Hij bewilligde in een bezoek aan de fabrieken aan de overzijde van het IJ in Amsterdam, waar, naar „toevallig" bekend was, druk werd ge arbeid aan het nieuwste luchtwonder, de F.XX. In duizelingwekkende vaart reed Fokker re porter en fotograaf door Amsterdam. Eenmaal in de werkplaatsen aangekomen, kon de foto graaf A. Eisenstaedt A.P. zijn serie ex clusieve opnamen voor ons blad beginnen. Het Fokker controleert de bagageruimten. Op den achter grond een der gondels, waarin de wielen wordenopgetrokken

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 9