w Bie ons op 't durp Aankomst van' de winnaacs. No. 2 VRIJDAG 9 JUNI 1933 Tijdens het congres van den Algemeenen Neder- landschen Christelijken Ambtenaarsbond te Middel burg werden de congressisten officieel ten Raad- huize ontvangen, waarna voor ons werd geposeerd. De bessenpluk weer begonnen. Zal het dit jaar loonend zijn Ben kijkje bij het werk. Het verpakken van den nieuwen oogst. Dus nae bed, en vroeg, wan 't zou vroeg dag weze, de volgend*» merrege. En zo was 't ok. Ik weet nie of 't van de merieljes was, azze toch vergiftig waere 'ewist, mae 'k droomden toch zo be nauwd van de fruile, die m'n mie d'r perresol op m'n rik sloog, en alsmae riep verruut. Pier, ik za je we kriege, loope za je En ik liep, ik liep, en ik wier wakker, en de vrouwe schodde m'n deur mekaere, en riep kom t'r uut, Pier, wan 't is a 'alf viere, en om tien ure komme de menschen. En noe, knorden ik, mo je mien dae voe om 'alf viere uut m'n nist 'aele Lae ze mae komme, 't is mien goed. En ik wou wee gae slaepe, mae de vrouwe schodde m'n wee, en ze riep allee, gin geraenik en d'r uut, je mo m'n 'elpe om de boel op te reejen voe dazze d'r bin. En toen dust ik nie te bluve legge, en ik a gin zin ok, wan ik a pien in m'n buuk, en ik a 't ongelok om dat te zeggen, en toen zee de vrouwe das van die paddestoelen, dat e'k je we 'ezeid, en ze liep nae de spinne om den wonderolie, en of ik a zee dat van de zenuwen was, 't 'ielp nie, en ze goot een eierdopje vol mie da goed deur m'n keele. En ik t'r uut, wan toen most ik we, en ik gieng d'r 'elpe mie opkelve, mae 'k a meer an m'n eige op te keiven, da begriep je we, van dien olie, afijn, das nie fesoendelijk om over te schrieven, dus ik zwiege mae. i acht ure al an kant, en ik zegge i ka je zitte wachte, en j'n eige opete k gae den 'of ok nog opreeje, n de deftigheid is altied vee te zegge, 'ieuwe d'r drie den eesten dien een ende Eee, madam, en 'oe e gae d'r liever 't dan laeter nog kwamme ok, de En vanzelfs waere kiek, dae zitte m'n n< tot ze komme. Glad nie, zee de 1 en da dee ze. En on laete, dat 'oort rietugen voe de deure, en dae kwamme ze, a'k zag was den douerrierre, en die riep a va Pieren toen zee de vrouwe was da voe e« 'eit die joe bie je naem te noemen T Maer ik nae toe, dat 'oort zo, en 'eur zee dae zummei we is over e, en ze gieng, en.ik ok, en al d'aei burgemeester, en achteran de fruile mie dien offecier ruzie mee g'ad a, die kwaeme glad achteran, en deje net of a ze d'r nie bie'oorden, en da beviel mien niks. Afijn, ik 'ieuw zo'n bitje een toespraek, en da gieng goed, en ik a de vrouwe d'r mee 'etroffe, wan ze stieng mie d'r schorte in d'r oogen te wrieven, a zee ze laeter, da d'r een vuultje in d'r rechter ooge zat. En toen wier ik zo trots, da'k nog vee langer sprak, en alderlei ver'eve diengen zee over 't butenleven en zo, en 't gieng 'oe lan ger 'oe beter, en een dikke meneer riep die vint mot in de Kaemer, dae 'oort t'n tuus, en toen riepe ze allemaele 'oera en de burgemeester pakten de vrouwe beet, en toen dansten ze allemaele in een grooten krieng om en dom m'n, da'k t'r verlege En i dae dronken m'n koffie, en 't was verlege, en ze zee alleenig i gienge in 'eel gezellig, alleen w mae op alles ja, ja. En ik wou d'r an de gank kriege, wan dat was zo gek, net of azze nie praete kon, en toen zee ik tegen de douerrierre, die neffen m'n zat: m'n e is even lol g'ad,gisterennaeven, ee? En toen a de vrouwe ineens d'r spraeke teruggevonden, en ze stieng op, en ze schreeuwden ja, da za we, as ik t'r nie bie bin, dan 'eit t'n lol, mie andere wuven Mae dien vlieger gieng nie op, wan de gasten dochte dat t'n mop was, en ze lachten mae, 't was 'eel gezellig. Afijn, 't wier zo gezellig, da de fruile ok een bitje bietrok, en zee dazze 't beutengewoon interessant vond, en toen wier de vrouwe overmoedig, en vroog of ze we is echte spekpannekoeken g'eeten a, en toen riepe ze allemaele van nee, en toen kneep de douerrierre mien in m'n erm en schreeuwden lae m'n ze gae bakke En toen riepe ze allemaele ja, ja En de fruile dee een schorte van de vrouwe an, en de burge meester gieng melk 'aele, en ik schonk ondertusschen een glaesje, en m'n bakten koeken, en 't wier nog a gezelliger, afijn, da begriep je. En 't was laete in de middag toen a ze vort gienge, en m'n moste de douerriere belove, om bie d'r te komme logeeren en da zummen doe ok. Mae m'n waere d'r moei van, en saeves, toen m'n wee in de keuken waere, wier d'r 'ebeld, en ik dee open, en dae stieng meneer Kersuije, das de voorzitter van 't vreemdeliengeverkeer, en ie kwam binne, en zee noe e 'k vanmerrege g'oore van die pertij, die j'ier g'ad 'eit mie die lui van de burgemeester, en dae bin ze zo over te spreken, da m'n joe in 't bestuur van vreemde liengeverkeer wille e. Kiek, zee ik, das ok wat. Ja, zee 'um, en je most 'et mae doe ok. Wa vin jie d'r van, vrouwe vroog ik voe m'n fesoen. De vrouwe zee dazze 't goed von, en zo bimmen noe of esproke da'k nae d' eestvolgende vergaederienge za komme. En da za'k doe ok. Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Te Sluiskil kwam een Duitsch schip grondstoffen lossen voor de ammoniak- fabriek. Het voerde de Hakenkreuz-vlag. Harddraverijen te Axel. Onder zeer veel belangstelling heeft V.V.V. te Axel weder om haar harddraverijen georganiseerd. Een groep paarden in een der wedstrijden. Ter afwisseling vertoonden een paar acrobaten aar dige staaltjes van hun kunnenEen angstig moment.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 23