Ofi tató (foot Jfadaïland. No. 4 VRIJDAG 23 JUNI 1933 117 na-gichelen, toen de jongen hem een briefje over gaf, waarop de eenvoudige vermelding dat de drankpolitie zijn maagmedicijn meegenomen had. Terwijl Joe las, stierf zijn lach weg. „Schandelijkbrulde hij. „Schandelijk 1 Een gemeene aanslag op de rechten van een vrijen burger." Trillend van woede lichtte hij Duffy en ons in. Harry en Kid mompelden een paar sympa thieke woorden. De autoriteiten uitscheldend sloeg Joe bevend naar zijn bal, en mepte dien ergens in een sloot. Daarna werd hij ernstig, zelfs droevig. Weg was zijn lach het eenige dat we nog hoorden was een grom af en toe. Harry en Kid, verzekerd nu van een lachloos spel, kregen zelfvertrouwen en haalden hun spel prachtig op. Even vóór de helft van de match kwam, geheel volgens de regie, het noodlottige auto-nieuws. Joe las het briejfe, ging op den grond zitten en begon bijna te huilen. Daarna hield hij het spel vijf minuten op om ons zijn opinies over zijn schoonzoon mede te deelen. Hij dreigde tenslotte de match te staken het kostte Duffy de grootste moeite om hem daarvan af te brengen. Maar hij was verder een gebroken man. Ik geloof niet dat hij zelfs nog naar zijn bal keek, wanneer hij sloeg. Het zag er naar uit, dat Harry en Kid echt gingen winnen. „Van zijn lach zullen we vandaag geen koorts meer krijgen," fluisterde ik Harry in. Op dat moment naderde een telegrambesteller, die naar mr. Rankin vroeg. De jongen was ons volkomen vreemd. Op onze aanwijzing naderde hij den terneergeslagen Joe. „Er is zooeven een telefoontje gekomen, dat uw bioscoop in Monroe tot den grond toe afgebrand is," berichtte hij. Joe staarde den jongen aan, half bedwelmd. „Wat stootte hij eindelijk uit. „Zeg dat nog eens?" De jongen herhaalde zijn boodschap. „Weet je het zeker, jongen vroeg hij met bevende stem. „Absoluut zeker, meneer." De droeve trek, die zich op Joe's gezicht had vastgezet sedert de berichten over sherry en auto, verdween langzaam zijn mond opende zich in een breede grijns. „Hooren jullie dat schreeuw de hij. „Hooren jullie dat Ik wist wel dat ik te veel ongeluk had. Dat kon niet blijven. Mijn bios coop is verbrand 1 Wat een bof Dat ding kostte me geld als water, er kwam geen sterveling en niemand wou het koopen. Nu is het verbrand, en het was voor twintig duizend gulden verzekerd. Hoera 1" Hij gaf den jongen een geweldige fooi, klopte hem vriendelijk op den rug, en brak toen los in den beruchten Rankin-lach. Aan den auto en de sherry dacht hij klaarblijkelijk niet meer. „Nu," grijnsde hij, „nu kan ik golf spelen 1" „Idioot!" siste Harry tegen Kid, die als aan den grond genageld stond. „We hadden afgespro ken het niet te doen. Nu zie je wat er van komt I" „Ik weet van niks!" protesteerde Kid veront waardigd. „Ik heb dien jongen niet gestuurd." „Dat deed je wel, model-sufferd Had je aan de afspraak gehouden." „We zijn achter, hè zei Joe opgewekt tegen zijn partner. Maar Iet op. Van nu af aan verplet teren we die lui." Dat was precies wat ze deden, en mijn 300 gulden verdwenen voor mijn oogen. Joe's lach keerde terug, alleen nog iets erger en vrijwel zonder pauzen. Met zijn"vijfstemmigen brullach achter zich, leek het spel van Harry en Kid naar niets. Harry sloeg zijn bal op zijwegen, in achtertuinen, slooten en kippenrennen Kid werd wanhopig en sloeg gaten in de aarde. Rankin en Duffy wonnen met glans. Terwijl ik het slag veld verliet, Harry en Kid meesleurend, klonk een laatste hinnikende Rankin-lach achter ons aan. Toen we onzen auto bereikt hadden, barstte Harry los. „Zoek een meer op en ga je verdrinken," zei hij schor tegen Kid. „Voor de zooveelste maal heeft jouw eigenwijsheid ons genekt." „Ik heb je toch al gezegd," raasde Kid, „dat ik geen boodschap over die bioscoop gestuurd heb „Nog liegen ook," zei Harry, ,,'t Is al erg genoeg zonder te liegen." „Ik lieg niet!" Zij maakten ruzie met groeiende bitterheid. Terwijl ik achter het stuur plaatsnam, gingen zij op de achterbank zitten, keken elkaar woedend aan, en zeiden leelijke woorden. „Houden jullie nu eens op vroeg ik, toen we een paar kilometer gereden hadden, en de twist in hevigheid toenam „tenslotte was 't maar een golfmatch, terwijl ik er ook 300 pop bij verloren heb." „Hij scheldt me uit voor leugenaar!" riep Kid. „Dat ben je ookbevestigde Harry en verder ging de twist. We begonnen Garfield te naderen voorbijgangers keerden zich om en keken ons na. Dien morgen hadden we afgesproken dat ik door achterstraten terug zou rijden, om een eventueele ontmoeting met Alma Peak te ontwijken. Maar de ruzie op de achterbank bracht me ietwat in de war, en ik reed, eenmaal in Garfield gearriveerd, regelrecht de hoofdstraat af, terwijl de herrie achter mij in volle hevigheid voort duurde. „Stop t" gilde de razende Kid op een gegeven moment. „Ik laat me niet voor leugenaar uit maken Ik wil er uit „Je blijft er in commandeerde Harry. „O, dacht je dat hè Let dan eens even op Hij stond op en sloeg zijn been over de neer geslagen kap van den auto uit vrees dat hij zou vallen, stopte ik. Harry greep in het wilde weg naar lichaamsdeelen van onzen verbolgen kame raad vechtend rolden zij terug, vrijuit vloekend. Het portier sloeg open, worstelend rolden zij door de opening op de treeplank vandaar in een modderplas. Op dat oogenblik ging de deur van een voornaam huis dicht bij ons open om 'n heer en 'n dame uit te laten. Ik zag dat het Samuel Peak en zijn eenige dochter Alma waren. Miss Peak staarde strak naar Kid Gover, of zij de getuigenis harer oogen niet kon gelooven. Kid krabbelde juist overeind, bespat met modder. Onder het opstaan bemerkte hij zijn toekomstige vrouw. Hij boog, op het oogen blik dat zij zich met een gebaar van verachting afwendde. „Kom, vader!" zei ze. „Treurig teeken des tijds dat zelfs op Zondag in Garfield zulke dronken zwabbers de straten onveilig maken." Vader en dochter liepen de straat verder af. „Heb ik je niet gezegd door de achterstraten te rijden zei Kid nijdig. Een moment later verscheen een politie-agent. „Wat is er aan de hand informeerde de ge- uniformde. Harry klom haastig in den auto. „Niets," antwoordde Kid. „Die dronken zwabber wou me niet uit den auto laten." ,,'t Was maar een mop, agent," zei Harry, trachtend te glimlachen. „Doorrijden I" gelastte de Wet. Ik draalde niet. Kid sloeg zijn bemodderde golftasch over zijn schouder en liep den anderen kant op, nagekeken door den agent. „Zag je den burgemeester en Alma merkte Harry op. „Ja>" antwoordde ik, „en je moest je schamen." Kid kwam dien avond heel laat thuis, en ging, zonder ons te zien, regelrecht naar zijn kamer. Den volgenden morgen zaten we met ons drieën zwijgend aan een ontbijt, waarover een mokkende stilte hing, toen Harry, die het ochtendblad las, een kreet uitte. „Kid," zei hij„je was gisteren geen leugenaar. Asjeblieft I" Wij bogen ons over de krant. „Een geweldige brand heeft gistermiddag het Gateway-bioscooptheater in Monroe totaal ver nield. Het gebouw, eigendom van mr. Joseph Rankin te Garfield, was verzekerd," luidde het bericht. „Geen wonder, dat je razend was, Kid," zei ik. De kleine man keek ons beurtelings aan. „Ik zal jullie nog meer vertellen dat ook strikt waarheid is," merkte hij daarna op. „Ik kreeg vanmorgen een brief in twee deelen. Het eerste is van Alma Peak, dat zij onze verloving uitmaakt. Het tweede is geschreven door haar vader. Hij bericht kort en bondig dat hij een scherpe actie tegen ons grondverkoopbureau zal bevorderen en hij kletst iets over dat hij wat van ons weet, van vroeger, dat we niet graag algemeen bekend hebben. Als een burgemeester zoo iets doet," besloot hij bitter bitterder dan toen hij het verbroken engagement aankondigde „kan je wel zeggen dat ons kantoor op de flesch is." „Als jij niet zoo verwaand was geweest dat juffertje te vrijen, kon dat laatste niet gebeuren," moest Harry toch nog opmerken. Maar daar had hij niet geheel gelijk aan Harry had ook schuld, vond ik. In elk geval had Kid wel gelijk met zijn op merking onze eertijds succesvolle grondspeculatie ging op de flesch. Gezicht op Steenwijk.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1933 | | pagina 19